FETHİYE KÖRFEZİ’NİN TEMİZLENMESİ İÇİN PANDEMİ GEREKİYORMUŞ

FETHİYE KÖRFEZİ’NİN TEMİZLENMESİ İÇİN PANDEMİ GEREKİYORMUŞ

ÇEVRE VE DOĞA POLİSİ GÖREVE BAŞLIYOR

ÇEVRE VE DOĞA POLİSİ GÖREVE BAŞLIYOR

KIYILAR TİCARET MALZEMESİ OLAMAZ

KIYILAR TİCARET MALZEMESİ OLAMAZ

MARMARİS’TE DEVLET VATANDAŞIN AYAĞINA GİDİYOR

MARMARİS’TE DEVLET VATANDAŞIN AYAĞINA GİDİYOR

DENİZDEN 420 BİN 288 POŞET KATI ATIK TOPLANDI

DENİZDEN 420 BİN 288 POŞET KATI ATIK TOPLANDI

FETHİYE’NİN  SON  KALAYCI  USTASI “DİRENİYOR”
    • beskaza@beskazagazetesi.com
    • 25 Şubat 2020 - 19:12:26

FETHİYE’NİN  SON  KALAYCI  USTASI “DİRENİYOR”

Fethiye’de unutulmaya yüz tutan kalaycılık mesleğini devam ettiren 44 yaşındaki Ercan Sazcı, babasının izinden yürüyor. Fethiye’nin son kalaycı ustalarından Ercan Sazcı; fabrikasyon ürünlere ve teknolojiye direniyor. Geleneksel yöntemlerle bakır kapları kalaylamayı sürdüren Ercan Sazcı, şehir dışından doktor müşterilerinin sağlıklı olduğu için bakır kaplar kullandığını ve belirli dönemlerde kalaylanması için kendilerine gönderildiğini kaydetti.  Kalaycılık mesleğini Fethiye’de şu anda çok az ustanın devam ettirdiğini belirten Ercan Sazcı, kendi ürettikleri bakır tencere ve kapların satışını da gerçekleştiriyor. Geleneksel yöntemlere kalaycılık yaptıklarının altını çizen Ercan Sazcı, kalaylama öncesi ve sırasında yapılan işlemler hakkında da bilgiler aktardı. Sazcı, “Bakır kaplar oldukça sağlıklıdır ve gönül rahatlığıyla kullanılabilir. Halkımıza tavsiyem alüminyum ve teflon ürünleri evlerine sokmasınlar” dedi.

“BAKIR KAP KULLANIMI ARTTI” 

Kalaycılık mesleğini zor şartlar altında yaşatmaya çalıştıklarını belirten Ercan Sazcı, “Bu mesleği babamdan öğrendim. Öğrendikten sonra zorluğu olmayan bir meslek. Her daim ateş başında çalışan bir iş. Kalayın ilk safhasında ilaç uygulaması yapılıyor. Yıkamanın ardından tamiratı yapılıp, kalaylanıyor. Tekrar yıkama yapıldıktan sonra sağlıklı bir şekilde müşteriye teslim ediliyor. Bakır olan tüm kaplar kalaylanıyor. Şehir merkezinden kalay için daha çok talep geliyor. Bakır kap kullanımı son dönemlerde arttı” ifadelerini kullandı.

“BAKIR SAĞLIKTIR”

Açıklamasını sürdüren Sazcı, “Şu anda bu mesleği öğrenmek isteyen yok. Fethiye’de 4 ya da 5 kişi kaldı. Onların da resmi olarak dükkanı yok, seyyar çalışıyorlar. Kalay fiyatları oldukça ekonomik. Tencereler 30-35, tavaları da 10-15 TL arasında kalaylıyoruz. Kazanları da 100-200 TL arasında kalay yapıyoruz. Bakır kaplar oldukça sağlıklıdır ve gönül rahatlığıyla kullanılabilir. Halkımıza tavsiyem alüminyum ve teflon ürünleri evlerine sokmasınlar. İstanbul ve Ankara’dan doktor arkadaşlarımız var. Bakır kaplarını kalaylanması için bizlere gönderiyorlar. Biz de kalayladıktan sonra kargo ile kendilerine yolluyoruz. Doktorlar sağlıklı oldukları için bakır kullandıklarını ifade ediyorlar. Bakır kapları kilo ile satıyoruz. Ortalama fiyatları 80 ila 120 TL arasında değişiyor. Çelik ürünlerin tanesi ise 75 ve 150 arasında satışı yapılmaktadır” dedi.(HABER/FOTO-GÖKHAN AYYILDIZ)

  • Etiketler
  • Yorumla
Üye Girişi
  • Kullanıcı Adınız
  • Şifreniz