Seydikemer’de 32 düzensiz göçmen yakalandı

Seydikemer’de 32 düzensiz göçmen yakalandı

ÜLKÜCÜ  ŞEHİT FIRAT ÇAKIROĞLU İÇİN LOKMA DÖKTÜRÜLDÜ

ÜLKÜCÜ  ŞEHİT FIRAT ÇAKIROĞLU İÇİN LOKMA DÖKTÜRÜLDÜ

YAREN GECESİ RENKLİ GÖRÜNTÜLERE SAHNE OLDU

YAREN GECESİ RENKLİ GÖRÜNTÜLERE SAHNE OLDU

SÜPER LİG AŞKINA HERKES SALONA

SÜPER LİG AŞKINA HERKES SALONA

SEYDİKEMER’DE YOLLAR BAKIM VE ONARIMDAN GEÇİYOR

SEYDİKEMER’DE YOLLAR BAKIM VE ONARIMDAN GEÇİYOR

Türkü’lerin   Babası  Unutulmadı
    • beskaza@beskazagazetesi.com
    • 26 Ocak 2020 - 18:24:53

Türkü’lerin   Babası  Unutulmadı

Türkülerin babası TRT Sanatçısı Fethiyeli Türk Halk Müziği Bağlama ustası merhum Hamdi Özbay’ın ölümünün üçüncü yıl dönümünde kabri başında anıldı. Kabri başında anıldıktan sonra Ünlü sanatçı Hamdi Özbay için Fethiye Güzel Sanatlar Kültür Derneğinde anma programı düzenlendi. Anma programında usta sanatçısının derlediği ve bestelediği  türküler söylenildi.

TRT ve İstanbul Radyosu sanatçılarından Merhum Hamdi Özbay; TRT repertuarlarına 100’e yakın derleme türkü kattı.  Ormancı, Emmioğlu, Ortaca’ da Evimiz, Sıra Sıra Kazanlar, Sarıca da Buğday Danesi ve Uzun Selvi Ne Uzarsın Boşuna, Mendil Serdim  gibi türkülerin derleyicisi bağlama ustası Hamdi Özbay; Orhan Gencebay, Ahmet Sezgin, Muzaffer Akgün, Nezahat Bayram, Ferdi Tayfur gibi ünlülere de bağlama ile eşlik etmişti. TRT’den emekli olduktan sonra memleketi Fethiye’ye yerleşerek Fethiye Güzel Sanatlar Kültür Derneğinde Türk halk Müziği Bölüm Şefi olarak müzik çalışmalarını yürütmüştü. Türk Halk Müziği Bağlama Sanatçısı merhum Hamdi Özbay’ın ölümünün üçüncü yıl dönümünde, Fethiye Güzel Sanatlar Kültür Derneğinin, Fethiye Belediyesi Sosyal İşler müdürlüğü ile birlikte mezarı başında anma programı gerçekleştirildi. Anma programını merhum Hamdi Özbay’ın eşi Işık Özbay’ın rahatsızlığı nedeniyle katılamadığı bildirildi. Anma töreninde Hamdi Özbay’ın mezarına çiçek konulup dualar edildi. Ardından Fethiye Güzel Sanatlar Kültür Derneğine geçildi. Burada Hamdi Özbay’ın yetiştirdiği ve törenin önemli sanatçılarından Güzel Sanatlar Kültür Derneği Türk Halk Müziği korosu şefi Ali Tunç, Hamdi Özbay’ın derlediği Şu Köyceğiz Yolları türküsünü koro halinde söyledi. Anma töreninin ardından katılanlara helva ikramında bulunuldu.

Fethiye Güzel Sanatlar Kültür Derneği Başkanı Hasan Kalkan, “Çok önemli bir müzik adamı idi ve çok bilgili bir müzikologdu. TRT İstanbul radyosunda önemli görevler yaparak hatta Türk Halk müziğine de şeflik yaparak önemli görevler üstlenmiştir. Emekli olduktan sonra Fethiye’ye gelir gelmez 1 hafta dinlenmeden Fethiye Güzel Sanatlar Kültür Derneğinin, Türk Halk Müziği bölüm şefliği üstlenmiş ve hiç aralıksız 20 sene sürdürmüştür. Arkasında da çok önemli insanlar bırakmıştır. Müzik yapılan bazı mekanlarda müzik yapan insanların çoğu Hamdi hocanın öğrencisidir. Yani şu anlama geliyor. Bugün müzik yaparak para kazanan mekanlarında Hamdi hocaya borcu vardır. Ayrıca o müzik derslerini alıp yetişen çocuklarımız mesela Hamdi hocadan sonra şefliğimizi üstlenen ve çok başarılı yürüten Ali Tunç arkadaşımız, Adem Kazan arkadaşımız, Fatih Yağlı aklımıza gelen bunlar nice çocuklarımızı Türk Halk müziğine bağlamaları ve sesleriyle kazandırmış bir ağabeyimizdir. Kendisine cennet mekan olsun dileğimiz ile onu ulu tanrı kendisine yakın kılsın dileğimizi dilemek istiyorum. Fethiye halkının başı sağ olsun” dedi. Yazar İlhan Kurt, “Hamdi ağabey ile ilk plakçılık yaparken tanıştım. İstanbul’da üretilen Fethiye türkülerinin plaklarını isterdi bende getirirdim. Daha önceden de tanıyordum ama görüşemiyorduk. Çok ta merak ediyordum, tanışmak istiyordum. Plakçılığına girmem tanışmama vesile oldu. Eşi emsali zor rastlanacak bir insan Hamdi ağabey. Karakteri temiz dürüst kalbinde hiçbir kötülük yok. Üretken bir insandı. Derneğimizde devam ediyor. Derneğimizin temelini de Hamdi ağabey attı. İnşallah bundan sonra da öğrencileri aracılığı ile devam eder” dedi. Hamdi Özbay’ın yetiştirdiği ve törenin önemli sanatçılarından Güzel Sanatlar Kültür Derneği Türk Halk Müziği korosu şefi Ali Tunç, “Duygular çok önemli ve bazen kelimeler yetersiz geliyor. Ben hocam Hamdi Özbay sayesinde sanatçı oldum ve onun sayesinde ekmek yemekteyim. Benim gibi yetiştirdiği bir çok kişi var. Önemli olan göçüp gideceğimiz dünyada eserler bırakmak. Hamdi Hocamında bırakmış olduğu eserleri gelecek kuşaklara aktarmak için çalışacağız. Mekanı Cennet olsun. Söyleyeceğim türkü sevgili hocamızın derlediği ‘Şu Köyceğiz Yolları’ türküsünü onu yad etmek için söyleyeceğiz. Koro halinde seslendirmek istiyoruz. Ruhu şad olsun” diyerek Hamdi Özbay’ın derlediği Şu Köyceğiz Yolları türküsünü koro halinde söyledi.(HABER/FOTO-GÖKHAN AYYILDIZ)

  • Etiketler
  • Yorumla
Üye Girişi
  • Kullanıcı Adınız
  • Şifreniz