ZABITADAN KORONAVİRÜS MESAİSİ

ZABITADAN KORONAVİRÜS MESAİSİ

ÜNLÜ PROGRAMCI BAŞKAN KARACA’YI ZİYARET ETTİ

ÜNLÜ PROGRAMCI BAŞKAN KARACA’YI ZİYARET ETTİ

BÜYÜKŞEHİR ULAŞIMDA 82 BİN 655 ADET DEZENFEKTE YAPTI

BÜYÜKŞEHİR ULAŞIMDA 82 BİN 655 ADET DEZENFEKTE YAPTI

KURBAN DERİLERİ TÜRK HAVA KURUMU’NA

KURBAN DERİLERİ TÜRK HAVA KURUMU’NA

TATİLCİLER KİRLETTİ, BELEDİYE TEMİZLEDİ

TATİLCİLER KİRLETTİ, BELEDİYE TEMİZLEDİ

BAŞKAN   SOYDEMİR  “2020’DE  ESNAFLARIMIZA DESTEK BEKLİYORUZ”
    • beskaza@beskazagazetesi.com
    • 30 Aralık 2019 - 20:45:22

BAŞKAN   SOYDEMİR  “2020’DE  ESNAFLARIMIZA DESTEK BEKLİYORUZ”

Fethiye’deki tüm esnafların yeni yıllarını kutlayan Fethiye Esnaf ve Sanatkarlar Odası Başkanı Mehmet Soydemir, 2019 yılı faaliyetleri hakkında değerlendirmelerde bulundu.  “Esnaflarımız ve sanatkarlarımız zor bir yılı daha geride bıraktı” diyen Başkan Soydemir, “2019 yılında 580 yeni kayıt, 475 de terk olayı yaşandı. Sezon önünde kayıtlar artarken, sezon sonun da terkler meydana geliyor. Terkler özellikle resen terkler her geçen yıl artıyor” dedi.

“GELİR GİDER DENGESİ BOZULKDU”

Başkan Mehmet Soydemir “2020 yılında Esnaflarımıza destek bekliyoruz” dedi. Gelir ve gider dengesinin bozulduğunu ifade eden Başkan Soydemir “asgari ücret  tabi ki aratacak, çalışanın hakkı  fakat asgari ücretin artmasıyla esnaflarımıza daha çok vergi yükü biniyor. Bu vergi yükü azaltılmalıdır. Denge kurulmalıdır. Esnafımız kredi kullanamıyor. Bankalara acilen sicil affı gelmesi gerekiyor. AVM’lere düzenleme istiyoruz. Neredeyse 24 saat açık kalacak. Haftada bir gün tatil yapsınlar ve  çalışma saatleri kısıtlansın” dedi.

“ESNAFLARIMIZ SIKINTILI DÖNEMLER YAŞIYOR”

Fethiye Esnaf ve Sanatkarlar Odası Başkanı Mehmet Soydemir açıklamasında, “Üzüntüsü ve sevinci ile bir yılı daha geride bırakıyoruz. 4 ay süren turizm sezonu dışında turizme yönelik hizmet veren esnaflarımız sıkıntılı dönemler yaşıyor. 8 aylık durgun sezonda esnaflarımız kirasını, işçinin sigortası, maaşı ve diğer vergilerini ödeyememektedir. Maliyet artışlarına esnaflarımız yetişememektedir. Gider-gelir dengesi bozuldu. Asgari ücrete zam geldi. Ama burada işveren ve işçi arasında denge olsun. Asgari ücretten vergi almayalım. 2 yıl önce bu yönde bir çalışma yapıldı ve esnaflarımız rahatladı. Hükümetimizden bu desteği bekliyoruz” dedi. Soydemir, “2019 yılında turizm sezonunun ardından birçok esnafımız Esnaf ve Sanatkarlar Kredi ve Kefalet Kooperatifi’ne başvuruda bulundu. Durgun sezondaki vergilerini ödeyebilmek için Kooperatifimiz uygun faizlerle kredi vererek, esnafımızı rahatlatıyor. Bankalar sicil affını çıkararak, esnafların sıkıntısını giderme adına bir çalışma yapmalıdır. AVM’lerin açılış kapanış saatleri ve bazı günler kapalı olması konusunda girişimlerimiz oldu fakat bir aşama kaydedemedik. 2020 yılında vergiler ile ilgili düzenlemelerin olmasını bekliyoruz” diye konuştu. Fethiye Esnaf ve Sanatkarlar Odası Başkanı Mehmet Soydemir sözlerini şöyle tamamladı; “Esnaf üretime yönelmiyor. Bakkal, büfe, şoförlük gibi mesleklere yöneliyor. Vasıflı eleman yetiştirilmesi adına gayret ediyoruz. Kayıt dışı ile mücadelemizi sürdürüyoruz. Biz sürekli esnaflarımızın içerisindeyiz. 2019 yılında 580 yeni kayıt, 475 de terk olayı yaşandı. Sezon önünde kayıtlar artarken, sezon sonun da terkler meydana geliyor. Devletimiz esnafımızın yanında ama biz bu destekler ve teşviklerde artış bekliyoruz. Yeni yılın esnaflarımıza sağlık, sıhhat ve mutluluk getirmesini temenni ediyorum” dedi. (HABER/FOTO-GÖKHAN AYYILDIZ)

  • Etiketler
  • Yorumla
Üye Girişi
  • Kullanıcı Adınız
  • Şifreniz