FETHİYE İLÇE TARIMDAN MOBİL UYGULAMAYLA  GÜVENİLİR KURBAN

FETHİYE İLÇE TARIMDAN MOBİL UYGULAMAYLA  GÜVENİLİR KURBAN

​ GÖCEK VE DALAMAN TEKRAR YEŞERİYOR

​ GÖCEK VE DALAMAN TEKRAR YEŞERİYOR

BODRUM’DA YIKIMLAR SÜRÜYOR

BODRUM’DA YIKIMLAR SÜRÜYOR

SÜRÜKLENEN  TEKNE KIYI EMNİYETİ TARAFINDAN KURTARILDI

SÜRÜKLENEN  TEKNE KIYI EMNİYETİ TARAFINDAN KURTARILDI

SEVGİ NURTEN GÜLER MAZBATASINI ALDI

SEVGİ NURTEN GÜLER MAZBATASINI ALDI

İlke, Kural Koyucu Bir Kişi; Prf. Mümtaz Soysal…
    • beskaza@beskazagazetesi.com
    • 19 Kasım 2019 - 11:42:05

 

Ülkemizin yetiştirdiği alanındaki en yetkin, en donanımlı kişilerden biri olan Prf. Mümtaz Soysal büyüğümüzü kaybettik. O, yaşamın kendilerine biçtiği etkin ömrü, sanırım yeterince de kullnabilmiş özel kişilerimizdendi.

Onun, törensel defin işlemlerinde, devlet katından kimselerin katılmamış olduğunu basınımızdan öğrenince de bayağı bir bozum. oldum. Bizim, bilinen devlet geleneğimiz pek çok  konuda sapmalar gösterirken, o konuda da benzer bir tavır alış sergilenmiş bulunuyor; gidişatı görüp izleyen bizler de elbet üzüldük. TBMM’sinde iki dönem, iki ayrı partiden üye seçilip yasama görevinde bulunurken, Dışişleri Bakanlığı gibi önceliği ve vazgeçilmezliği tartışmasız temel kurumlarımızdan birinin başında da yer alarak görev yapmış değerdeki bir insanımıza karşı takınılan tavır, hiçbir özrün arkasına sığınılarak da bağışlanamaz. Öylesi bir yaklaşım bağışlanabilir olmaktan çok uzaktır.

Çarşamba günü sabahı ve bütün o gün, bir grup arkadaşımızla, güzel ilçemizin en güzel yerlerinin başında gelen Ölüdeniz‘imizin iç kesimin kuzey kıyısındaydık. Anlayacağınız üzre yedik içtik; benim dışımda herkes denize de girdiler. Ben de, o sıra, arkadaşlarımızdan birilerinin getirmiş olduğu Sözcü ve Cumhuriyet gazetelerini gözden geçirdim. Cumhuriyet gazetesinde, o yetkin ve donanımlı, zamanında Komünist övme-yönlerdirmelerde bulunduğu gerekçesi ile bayağı bir içeride de tutulmuş olan Prf. Mümtaz Soysal büyüğümüzün yaşamını kaybetmesi üzerine, kendilerine ilişkin döşenmiş köşe yazılarının tümünü bir bir okumadan edemedim.

Okuduklarım arasında, en başta, Kanaat Önderi Altan Öymen‘in ikinci sayfada yer alan Prf. Mümtaz Soysal büyüğümüze ilişkin uzun yazısı vardı. Sonrasında Akademisyen Barış Doster, adı Cumhuriyet gazetesi ile anılan Kanaat Önderi Mustafa Balbay‘ınkiler; her birinin içeriğini merak edip okudum. Bir sonraki gün de Prof. Emre Kongar‘ın yazısını da internet ortamından okuyup hatmettim. Asıl merak ettiğim, bütün bu saydığım ülkemizin tanınan bilinen kanaat önderlerinin, birbirinden nasıl bir ayrışır nitelikte, dünyamızdan göçüp giden o kişiye ilişkin edecekleri sözleriydi.

Ben, kendim, Prf. Mümtaz Soysal‘ın yazılarının birinden, o 1980 öncesine denk gelen günlerde, hakkında epey gürültü patırtı kopartılmış olan Fatsa Olayları‘nın asıl iç yüzünü öğrenmiştim. Prf. Mümtaz Soysal, o konu da, Fatsa‘da, devrimci bir kimlikle, sorunların üstesinden nasıl gelineceğinin örneklerini sergileyen Terzi Fikri(Sönmez) olarak ünlenen, yeni işbaşına gelmiş Belediye Başkanı kişiden söz etmekteydi(*).

Yukarıda sözünü ettiğim tanınmış kanaat önderleri kendilerinin bakış açılarına göre Prf. Mümtaz Soysal‘ın özelliklerine değinmişler. Onun akademik yönünü ve ülkemiz Anayasal Hukuk işleyimize olan katkı ve etkilerini dile getirmişler. Kısa süreli olarak, Demirel sonrası yönetimde Dışişleri Bakanlığı döneminde özelleştirmelere nasıl karşı çıktığı en çok iz bırakan hareketi olarak hep anılacaktır. Yönetimlerin süre gelen borç ve bütçe açıklarının kapatılması için ivedi olarak gereken kaynağın Telekom’un özelleştiririlmesinden sağlanmış olduğu düşünülürken, salt onun diretmesi sonucu anılan özelleştirme gerçekleştirilemiştir.

O söz konusu özelleştirmeler yapılırsa anılan işletmelerin, kurumların devre dışı konumlara düşürüleceği öngörüsü ise, günümüzde hiç de tutarsız çıkmamış, neredeyse aynısıyla gerçekleşmiş gibidir. Peş peşe yapılan devlet işletmelerinin özelleştirmelerinden % 85 gibi bir oranında, işletme arazileri, konut yapım alanı fırsatı olarak değerlendirilmişlerdir(**). O söz konusu işletmelerin pek çoğu konut sitelerine dönüştürüldüğü görülmüştür. Biri de bizim memlekettedir; orası da çivi çakılmadan çürümeye terk edilmiş gibidir. Geniş arazisi ve sahip olduğu konut topluluğu-mülk değeri olarak kredi çekmekte kullanıldığı söylenmektedir.

Günümüzde TBMM’nin nasıl işlevselliğini kaybettiği de gündemimizin baş köşesinden hiç düşmemekte olduğu bilinen bir gerçekliktir. Oysa 1961 Anayası‘na CHP Temsilcisi olarak katkıda bulunanların başında da Prf. Mümtaz Soysal büyüğümüzün adı geçer. O dönem TBMM’si en görkemli gücünde olmuştur. Günümüz insanı, 1980 öncesini pek bilmez. O günkü TBMM’si çift meclisli idi ve milletvekilleri’nin yanı sıra bu günkü Amerikan Yasama Meclisi gibi bizim de bir Senato’muz vardı. Oraya senatör olarak seçilmek ve yasama erkinin bir üyesi olmak  bir başka önem taşımaktaydı.

Kaybettiğimiz Prf. Mümtaz Soysal büyüğümüzü, bir yazıda konu etmek güç bir iş. Ben, yazımı çok da uzatmak istemem. Yazımın başlığına dönüp diyeceklerimi bitireyim; ben, Prf. Mümtaz Soysal büyüğümüzü en çok, çağdaş, uygar ilke ve kural koyucu olarak anmak ve anımsamak isterim.

İyi haftalar…

__________________________

(*) Terzi Fikri, ülke yönetimini öylesine kaygılandırıp korkutur ki, daha iki aylık görev süresi bile dolmadan içeri alınır. O yargı süreçlerinde sağlığı hızla bozulan başkan çok da yaşamaz.

(**) 12.11.2019 tarihli Cumhuriyet‘teki Mustafa Balbay‘ın yazısından bir ayrıntıdır.

NOT: Cemil Soysalan ağabeyimizin anlattığına göre Balıkesir’li bir hemşerimizin hoş bir hareketi olmuş. Kent içinde araçla hareket halindeyken, Cemil ağabeyimiz, Balıkesir’li bir hemşerimizin aracına az zarar vermiş. Kendisinin çok acil işi nedeniyle zarar verdiği araç sahibinden o an için izin isteyen ağabeyimiz, söz verdiği gibi kazazedeyle buluşmuşlar. Birlikte gittikleri Sanayi esnafından yapılacak masrafın 400 Tl. tutacağını öğrendiklerinde Cemil ağabeyimiz ödemeyi o an yapmış. Hasarlı aracını memleket dönüşünde aldığı bedelin yarısına yaptırtan hemşerimiz, artan parayı geri göndermek istemiş. Verilen adrese de göndermiş. Ben, bu bilgiyi Sahil Güvenlik‘te görevli Süleyman Şafak kardeşimizden doğrulatıp edindim. Bize de her iki yanı kutlamak düşüyor.

 

 

 

  • Etiketler
  • Yorumla
Üye Girişi
  • Kullanıcı Adınız
  • Şifreniz