TURİZMCİLERİ MUTLU EDEN KARAR

TURİZMCİLERİ MUTLU EDEN KARAR

BAŞKAN ÖZTÜRK “HİZMETLERİN ARKASI GELECEK”

BAŞKAN ÖZTÜRK “HİZMETLERİN ARKASI GELECEK”

2020 YILININ İLK KANYON YÜRÜYÜŞÜ

2020 YILININ İLK KANYON YÜRÜYÜŞÜ

YEŞİLAY CEMİYETİ MUĞLA ŞUBESİNDEN ZİYARET

YEŞİLAY CEMİYETİ MUĞLA ŞUBESİNDEN ZİYARET

BÜYÜKŞEHİR’DEN  YENİ UYGULAMA  “İKİ DOLUMLUK MUĞLA KART”

BÜYÜKŞEHİR’DEN  YENİ UYGULAMA  “İKİ DOLUMLUK MUĞLA KART”

Koylar’ da    Kıyı   Temizliği
    • beskaza@beskazagazetesi.com
    • 13 Haziran 2019 - 12:39:00

 

Deniz Temiz Derneği (TURMEPA) öncülüğünde Mustafa Kemal Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi öğrencileri ada ve koyları temizledi. Fethiye ilçesindeki ada ve koylarda yapılan çevre temizliğinde, yaklaşık 122 kilogram çöp toplandı.

Deniz Temiz Derneği (TURMEPA) ve Deniz Ticaret Odası Fethiye Şubesi öncülüğünde, katılan gönüllü öğrenciler ve OrkaHotels çalışanları;  Kızılda, ve Kalafat koyunda kıyı temizliği yaptı. Deniz Temiz Derneği (TURMEPA) desteklerinden dolayı İMEAK Deniz Ticaret Odası Fethiye Şubesine, Mustafa Kemal Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi Öğrencilerine, okul öğretmenlerinden Betül Karabayır, Dursun Ali Eskici’ye, Sunkissed tekne personeli  veOrkaHotels’e teşekkür etti.  Yapılan açıklamada “Kıyı Temizleme etkinliğinin temel amacı, eğitim alan öğrencilerin dikkatini deniz çöpü sorununa çekerek bilinçlenmeye katkı sunmak, kirliliğin nedenlerini ve nereden geldiğini öğrenmelerini sağlamaktır. Faaliyet esnasında toplanan atıklar, kayıtları incelenerek, cins ve kaynağını belirtilmektedir.  Burada da öğrencilere ve ailelerine iletmeleri için bireysel sorumluluklarına dikkat çekiyoruz.

 

“DENİZ ÇÖPÜ NEDİR?”

Üretim ve kullanım sonucu oluşan, kullanım ömrünü tamamlamış maddelere atık denir. Nehir, deniz ve okyanuslara ulaşan atıklar ise deniz çöpü olarak adlandırılır. Okyanuslardaki çöpler, dünyanın en yaygın kirlilik problemlerindendir. Çöpler birçok deniz canlısının ve kuşun hastalanmasına ve ölümüne neden olmakta, ayrıca turizm ve balıkçılığa dayalı ekonomiyi baltalamaktadır. Sigara izmaritinden misinaya, tekerlekten ev gereçlerine kadar çeşitli çöpler sahillerde ve okyanuslarda birikme potansiyeline sahiptir. Birçok insan denizdeki atıkların denizcilik aktivitelerinden kaynaklandığını zannetse de, yapılan araştırmalar, atıkların %80’inin kara kaynaklı aktivitelerden kaynaklandığını göstermektedir.

 

“PLASTİKLERE DİKKAT ÇEKİYORUZ”

1950’lerden günümüze insanlar tarafından üretilen plastik miktarı 8 milyar ton’dur. Deniz kuşlarının %90’ı hayatlarının bir noktasında plastik yutuyor. 2050 yılında denizlerde balıktan daha çok plastik olacak. Okyanuslardaki plastiklerin %70’i batık, %15’i yüzer durumda ve diğer %15’i kıyı ve sahillerde. Bilim insanları okyanuslarda 5 trilyondan fazla plastik parçasının yüzdüğü tahmin ediyor. 8 milyon ton plastik her yıl okyanuslara giriyor. Okyanuslardaki plastiklerin %90’ının deniz tabanına çökeceği tahmin ediliyor. Her yıl 100.000’den fazla deniz memelisi ve kaplumbağası plastikler sebebiyle ölüyor. Deniz kirliliğinin %80’i karasal kaynaklı ve bunun da %60-95’ini plastikler oluşturur. Akdeniz, dünyada en yüksek yoğunlukta plastik kirlilik içerir/kirliliğe sahiptir. Deniz kaplumbağalarının %50-80’inin sindirim sistemlerinde plastik var. Dünya çapında yaklaşık 500 milyar plastik poşet kullanılıyor” denildi.

(HABER/FOTO-GÖKHAN AYYILDIZ)

 

  • Etiketler
  • Yorumla
Üye Girişi
  • Kullanıcı Adınız
  • Şifreniz