TURİZMCİLERİ MUTLU EDEN KARAR

TURİZMCİLERİ MUTLU EDEN KARAR

BAŞKAN ÖZTÜRK “HİZMETLERİN ARKASI GELECEK”

BAŞKAN ÖZTÜRK “HİZMETLERİN ARKASI GELECEK”

2020 YILININ İLK KANYON YÜRÜYÜŞÜ

2020 YILININ İLK KANYON YÜRÜYÜŞÜ

YEŞİLAY CEMİYETİ MUĞLA ŞUBESİNDEN ZİYARET

YEŞİLAY CEMİYETİ MUĞLA ŞUBESİNDEN ZİYARET

BÜYÜKŞEHİR’DEN  YENİ UYGULAMA  “İKİ DOLUMLUK MUĞLA KART”

BÜYÜKŞEHİR’DEN  YENİ UYGULAMA  “İKİ DOLUMLUK MUĞLA KART”

Mavi  Yolculuk’ta Doluluk % 100’ E Ulaştı
    • beskaza@beskazagazetesi.com
    • 11 Haziran 2019 - 10:31:35

 

Dokuz günlük Ramazan Bayram tatilinin olmazsa olmazlarından birisi de mavi yolculuk idi. Bayram tatilinde Mavi Yolculukta doluluk oranı % 100’e ulaştı.  Mavi Yolculuk yapan özel yatlar ve tekneler Fethiye ve Göcek limanlarında demir alarak birbirinden güzel cennet koylarda mola verdiler. Fethiye’nin  mavi yolculuk rotasında ki sahil beldesi Göcek; bozulmamış doğası ve sakinliğiyle adeta cennetten bir tatil sunmaya devam ediyor.

Geçmişte Likya uygarlığına ev sahipliği yapmış birbirinden güzel koylara demir atan Mavi Tur tekneleri yerli ve yabancı tursitleri büyülemeye devam ediyor.  Kaya mezarlarının ve Likya uygarlığının kalıntılarının bulunduğu eşsiz koylara kimileri günü birlik tekne turlarıyla göremeye çalıştı. Bir gün ile sınırlı olan turlarda mavi ile yeşilin buluştuğu eşsiz koylara giden tatilciler geriye dönmek istemediler. Mavi tura çıkan tatilcilerin koyların keyfini 9 günlük bayram tatilinde doyasıya çıkardılar.  Sahip olduğu eşsiz güzelliklerle her yıl yerli yabancı binlerce turisti ağırlayan Göcek, “mavi yolculuk” çıkış ve bitiş noktası olarak yoğun bir yat trafiğine sahip bir belde.  Özellikle uluslararası sulardan gelen uzun yol gezginlerinin tercih ettiği kapalı körfeziyle sakin ve güvenilir bir liman olan  Göcek; koyları ve adalarıyla saklı bir cennet olmaktadır.

Akdeniz’in  turkuaz  maviliği ve yemyeşil çam ormanları,  plajları, koyları ve adalarıyla saklı bir cennet olan Göcek koylarının en önemlileri Bedri Rahmi Koyu, Taşyaka koyu, Yassıca Adalar, Tersane Adası, Kleopatra (hamam) koyu ve araçla da gidilebilen Sarsala koyu olmaktadır. Göcek’in sakin ve huzurlu koyları içinde özellikle Bedri Rahmi Koyu’nu gezmenizi öneririz. Yörenin en sessiz, sakin koylarından olan ve adını buraya gelerek, büyük bir kayaya balık resmi yapan Bedri Rahmi Eyüboğlu’ndan alan koy, sanatçı gibi sizi de çok etkileyecektir.Taşyaka Koyu ise diğerlerinden farklı olarak çakıllı plajı, sıra sıra salaş balıkçı lokantaları ve ahşap iskelesi ile çok şirin. Ressam Bedri Rahmi Eyüboğlu bu koyu 1970 li yıllarda arkadaşlarıyla beraber gezmeye gelmiş ve doğallığına, manzarasına hayran kalıp, bir kaya üzerine balık resmi yapmasıyla bundan sonra hep Bedri Rahmi Eüboğlu adıyla anılmış. Burayı ziyaret ederek bu güzel anıyı yerinde canlı olarak görmek ve muhteşem denize karşı balık yemek harika olabilir. Yassıca adalar da ise  bu küçücük adaların arasında yüzebilir, dilerseniz adalara çıkabilirsiniz. Büyükçe olanının denize uzanan kumsallı burnunun ucunda bebekler için yapılmış gibi oluşan küçücük havuzcuk çok şirindir. Tersane adası da  körfezdeki adaların en büyüğüdür. Tersane Adası’nda eski  yerleşimkalıntıları görülebilir. Denizcilerin yaz ve kış koyları adını verdikleri iki koy, teknelerin uğrak yeridir. Dar bir boğazdan girdikten sonra karşınıza çıkan kış koyu birçok yatçının ani rüzgarlardankorunmak için sığındığı yerdir. Teknelerin uğramadan geçmediği Kleopatrakoyu’nda bir bölümü sular altında kalmış hamam kalıntılarını göreceksiniz. Kıyı boyunca keyifli bir yürüyüş de yapabilirsiniz.Korunaklı yapısı ve doğal plajıyla hem denize girmek hem de teknede gecelemek için idealdir. Uzun plajı ve arkasındaki ağaçlıklı ovasıyla Sarsala Koyu’nu çok seveceksiniz.

(HABER/FOTO-GÖKHAN AYYILDIZ)

  • Etiketler
  • Yorumla
Üye Girişi
  • Kullanıcı Adınız
  • Şifreniz