MUĞLA’DA YKS YILDIZLARINA ÖDÜL

MUĞLA’DA YKS YILDIZLARINA ÖDÜL

BUZAĞILAR’A KİMLİKLENDİRME ÇALIŞMASI

BUZAĞILAR’A KİMLİKLENDİRME ÇALIŞMASI

CHP’Lİ ÖZCAN “ORMAN YANGINLARI ÖNLENEBİLİRDİ”

CHP’Lİ ÖZCAN “ORMAN YANGINLARI ÖNLENEBİLİRDİ”

SEYDİKEMER BELEDİYESİ HİZMETTE HIZ KESMİYOR

SEYDİKEMER BELEDİYESİ HİZMETTE HIZ KESMİYOR

FETHİYE KAYMAKAMINA HAYIRLI OLSUN ZİYARETİ

FETHİYE KAYMAKAMINA HAYIRLI OLSUN ZİYARETİ

METE AY TBMM’DE TURİZMİN SORUNLARINI ANLATTI
    • beskaza@beskazagazetesi.com
    • 28 Temmuz 2020 - 18:57:41

METE AY TBMM’DE TURİZMİN SORUNLARINI ANLATTI

Fethiye’nin tanınmış turizmcilerinden Çalış Turizm ve Tanıtma Derneği Başkanı Mete Ay; TBMM İYİ parti grup toplantısında turizmin sorunlarını anlattı. İYİ Parti Genel Başkanlığı tarafından düzenlenen “Milletin gündemini yok sayanlara Milletin kürsüsünden gerçekleri dinletmeye devam ediyoruz” programına katılan Fethiyeli Turizmci Mete Ay; turizm sektörünün sorunlarını İYİ parti grup toplantısında dile getirdi.

“BÖLGE EKONOMİSİNİ AYAKTA TUTMANIN YOLLARI ARAŞTIRILMALIDIR”

Mete Ay konuşmasında “Ülkemizin önemli turizm merkezlerinden Fethiyeli turizmci bir kardeşiniz olarak, bacasız fabrikamız, en önemli ihracat gelir kapımız turizm için görüş ayrımı yapmaksızın sivil toplum kuruluşlarının temsilcileri olarak bizlere söz hakkı verilmesi, demokrasimiz adına bizleri çok mutlu etmiştir. Bilindiği üzere Çin’de ortaya çıkan ve kısa bir sürede tüm dünyaya yayılan Coronavirüs (Covid-19) salgınının etkilerini en yoğun ve derinden yaşayan sektörlerin başında turizm, hizmet ve konaklama sektörleri gelmektedir. Turizm, sağladığı istihdam ve döviz rezervlerinin artışı açısından ülkemizde kritik bir öneme sahip olduğu gibi, başlıca geçim kaynaklarından biridir. Faaliyet alanlarına bakıldığında ne yazık ki bu küresel virüs krizinin yıkıcı ekonomik etkilerine en çok maruz kalanlar da turizm sektöründe faaliyet gösteren işletmelerimiz ve turizm sektörüne dolaylı hizmet sağlayan sektörler olmuştur. Tüm dünyada hızla yayılan bu virüsün sağlığımız üzerindeki etkilerini en aza indirmek birincil odak noktası olsa da, bir yandan da bölgesel ekonomimize olan iktisadi etkisi göz önünde bulundurulmalı ve bölge ekonomisini ayakta tutmanın yolları araştırılmalıdır. Zira geçtiğimiz eylül ayında Thomas Cook’un iflası ile büyük ölçüde sarsılan işletmeler, Covid-19 salgını dolayısıyla 2020 sezonunda da tarihin en kötü sezonlarında birini geçirmektedirler. Oteller boş, hatta bir çoğu kapalı, barlar eğlence mekanları  kapalı, seyahat acenteleri zaten az olan müşterisi sayısı ile hem transfer hem teknelerde , turlarda yarı kapasite ile çalışmakta, sokakta turizm den istihdam sağlayan birçok esnaf umutsuzlukla müşteri beklemekte. Turizm sektörü geçtiğimiz yıllarda geçirdiği krizlerden ötürü de Covid19 a borçlu yakalanması da işin çabası. Karşılaşılan zorluklar bu düzeyde iken, ödemelerin ve vergilerin ertelenmesi gibi bazı müdahaleler ile kredi destek paketleri gibi devlet tarafından sağlanan destekler, işletmelere bir nebze olsun nefes aldırsa da, yaşanılan sorunların bertarafını sağlayamamıştır. Covid-19 salgınının hem turizm gelirleri hem de tedarik zincirleri üzerindeki etkisinin bölge ekonomimizi telafisi zor bir duruma düşüreceği aşikârdır. Bu çerçevede, turizm işletmelerimiz ve tedarik zincirinde de yer alan tüm işletmelerin operasyonel ve finansal etkiyi azaltacak, daha geniş kapsamlı, büyük çaplı, bütüncül ekonomik önlem paketleri ve hibelerle desteklenmesi gerekmekte olup, turizm işletmelerini rahatlatacak bir takım önerilerimiz şunlardır” dedi.

“VERGİLERİN ÖTELENMESİ YA DA İPTAL EDİLMESİ”

Mete Ay “Covid 19 salgının tüm sektörlerde açtığı yara değerlendirildiğinde, yarası en geç kapanacak sektörün turizm sektörü olduğu aşikardır. Bu noktada Evsel Katı Atık Toplama ve Bertaraf Ücreti, Çevre ve Temizlik (Çöp) Vergisi, İlan ve Reklam (Tabela) Vergisi, Emlak Vergisi gibi Belediyelerin toplamış olduğu vergiler. Geçen sene çıkan Konaklama vergisi ve “Turizm Katkı Payının” 2020 sezonunda alınmaması 2020 yılı için iptal edilmesi ya da 2021 sezonuna ötelenmesi işletmelerimize nefes aldıracaktır.

“KREDİ ÖDEMELERİNİN ERTELENMESİ”

Pandemi sürecinde başlatılan, ilk 6 ay ödemesiz KGF teminatlı, Devlet destekli kredilerin geri ödemeleri,  önümüzdeki sonbahar aylarında başlayacaktır. Ancak zaten sezonu hiç başlamamış ya da çok kötü geçmiş turizmcilerimiz için ödemelerin, faiz farkı uygulanmaksızın, 6 ay daha uzatılması, sezonu zararla geçirmiş olan işletmelerin en azından 2021 yılı sezonunu görmelerine imkan sağlayacaktır. Bir yıl ödemesiz kredilerin tekrar oluşturulup Turizm İşletme sahiplerinin kullanıma açılması Turizmcilerimizin geleceğine umutla baktırabilir.

“HAVA YOLLARI FİRMALARINA YAKIT DESTEĞİ VERİLMESİ”

Geçmiş yıllarda turizm sektörünü hareketlendirmek amacıyla uygulanmış olan “Hava Yolu Firmalarına Yakıt Desteği’nin tekrarlanması.Önümüzdeki Ağustos Eylül, Ekim, Kasım aylarında  yeniden işleme alınması Türkiye’yi tekrar yabancı acentaların ilk destinasyonu yapar ve turizm sezonun uzamasını sağlar .Bence de tam zamanıdır. Turizm Sektöründe İstatistiki Verilerin Yetersizliği ve Tutarsızlığı (Ölçemediğimiz bir şeyi Yönetemeyiz) İşletmeler için büyük önem arz etmekte olan verilerin başında ilçemizi ziyaret eden ve konaklayan turist sayıları ve turist sayılarının milliyet, yaş, cinsiyet gibi başlıklara göre sınıflandırılmış hali gelmektedir. İşletmeler katılacağı fuarlar, uygulayacağı pazarlama stratejileri, hedef ülkeler  gibi birçok hazırlık çalışmasını bu veriler ışığında yapabilmektedirler. Örnek olarak ilçemize ay bazında hangi ülkelerden, hangi yaş aralığında, kaç ziyaretçinin geldiği bilgisi edinilememektedir. İl bazında istatistiki veriler sadece hava-deniz hudut kapılarından alındığı, uyruk, cinsiyet, yaş aralığı gibi konaklama istatistiklerinin ayrı veri halinde bulunmadığı bilinmekte olup Kültür ve Turizm Bakanlığı’ndan aldığımız veriler ise diğer kurum ve kuruluşlardan alınan veriler ile karşılaştırıldığında sayıların tutarsız olduğu göze çarpmaktadır.Eğer bu istatistiki bilgiler elimizde olsa idi Turizmde planlama programlama ve sonucunda pazarlama imkanımız çok daha kolay olurdu istatistiki bilgiler ile desteklenmiş bilimsel plan ve programlamanın  sonunda   12 ay turizm yapılabilen ülke olmak imkansız değildir.

“COVİD 19 SÜRECİ SONUNDA EKMEĞİNİ TURİZM DEN KAZANAN EGE VE GÜNEY EGE’NİN ALDIĞI GÖÇ”

Özellikle Pandemi sonrası büyük şehirlerden inanılmaz bir göç başlamıştır.Doğa ve tabiatı ın denizinin güzelliği havasının sıcaklığı ile yaşanabilir bir bölge olarak görülen Güney ege de nüfus her gecen gün artmaktadır.Buna paralel olarak da  alt yapı ve üst yapı eksikleri çoğalmakta doğamız tahrip olmakta denizlerimiz Körfezlerimiz kirlenmektedir( en iyi örnek Fethiye Körfezidir) .Ziyaret eden Turistlerin harcadıkları para ile Ülkeye büyük bir döviz kazandıran Güney Ege Bölgesi alt ve üst yapı olarak çoğalan nüfusla sınıfta kalmaktadır.Sizlerden ricamız böyle güzel bir bölgenin geleceğini kurtarmak için yada ülkemize girecek dövizin devamlılığının artarak sürmesi için bu bölgeye siyaset üstü bakarak gerek hükümetimiz gerek yerel yönetimler ile  beraber hizmet alımının zorlaştırmadan alt ve üst yapı eksiklerinin tamamlanmasıdır.

“ÜÇ BİR YANI DENİZLERLE ÇEVRİLİ BİR TÜRKİYE DE DENİZ TURİZMİ NEREDE?”

Türkiye’nin adalar dahil sahip olduğu kıyı mesafesi 8333 Km’dir. Bu uzunluğu turizmde yeteri kadar doğru kullanamadığımızı düşünüyorum.Bir örnek verirsem  Deniz taşımacılığı En ucuz toplu taşıma aracıdır.Bodrum ,Marmaris,Fethiye,Antalya arası toplu taşıma feribotları koyarak Turistlerimizin bir bölgeden diğerine güzel kıyılarımızı görerek ulaşmasını sağlamak turistik açıdan inanılmaz bir çekim gücü oluşturacaktır (aynı Fethiye Babadağ Yamaç Paraşütü gibi). Evet alt yapı eksiklerimiz denizimizde de var .Bir çok Turizm Beldemizde Tekne bağlama yerleri yeterli değil hatta tekneler bozulduğunda doğru bir yerde tamirat yapacak Yat Çekek yerlerimiz yok .Hiç olmayacak  yerlerde yapılan servis ve tamirat lar hem denizimizi kirletiyor hem de bizleri  zehirliyor. Denizlerimizin doğamızın güzelliği temizliği hem insanın Hem Turizmin olmaz ise olmasıdır. Meclisimizin siz değerli temsilcilerinden ve hükümetimizden bu konularda destek istiyoruz. Bu desteği, şahsımız için değil, ülkemiz için istiyoruz” dedi.(HABER/GÖKHAN AYYILDIZ)

 

 

 

  • Etiketler
  • Yorumla
Üye Girişi
  • Kullanıcı Adınız
  • Şifreniz