MUĞLA’DA YKS YILDIZLARINA ÖDÜL

MUĞLA’DA YKS YILDIZLARINA ÖDÜL

BUZAĞILAR’A KİMLİKLENDİRME ÇALIŞMASI

BUZAĞILAR’A KİMLİKLENDİRME ÇALIŞMASI

CHP’Lİ ÖZCAN “ORMAN YANGINLARI ÖNLENEBİLİRDİ”

CHP’Lİ ÖZCAN “ORMAN YANGINLARI ÖNLENEBİLİRDİ”

SEYDİKEMER BELEDİYESİ HİZMETTE HIZ KESMİYOR

SEYDİKEMER BELEDİYESİ HİZMETTE HIZ KESMİYOR

FETHİYE KAYMAKAMINA HAYIRLI OLSUN ZİYARETİ

FETHİYE KAYMAKAMINA HAYIRLI OLSUN ZİYARETİ

ADD “LANET OKUMAK NASIL BİR ZİHNİYETTİR?”
    • beskaza@beskazagazetesi.com
    • 28 Temmuz 2020 - 18:35:48

ADD “LANET OKUMAK NASIL BİR ZİHNİYETTİR?”

Atatürkçü Düşünce Derneği Fethiye şubesi; Ayasofya’nın camiye dönüştürülmesinden sonra kılınan ilk Cuma namazında Diyanet İşleri Başkanı Ali Erbaş’ın “Vakfedenin şartı vazgeçilmezdir, çiğneyen lanete uğrar” sözlerine tepki vererek; suç duyurusunda bulundu. Fethiye Adliyesine giden ADD Fethiye şubesi başkanı Nursel Türetken ile ADD Genel Merkezi yönetim kurulu üyesi Haydar Murat Topçu; şikayet dilekçesi vererek, suç duyurusunda bulundu. Fethiye Adliyesi önünde açıklama yapılmasına izin verilmeyen ADD Fethiye yönetimi dernek merkezinde suç duyurusu ile ilgili açıklama yaptı.

“GAZİ MUSTAFA KEMAL ATATÜRK’E BORÇLUDUR”

Yapılan açıklamada “24.07.2020 tarihinde; Ayasofya Camisinde Cuma namazı öncesi verdiği hutbede “Allah’ın izni ve inayetiyle İstanbul’u fethe mazhar olan, aziz şehrin tek bir taşına bile zarar gelmesine izin vermeyen, cennet mekân Fatih Sultan Mehmet Han’a ve 1 Haziran 1453’te Ayasofya’da ilk Cuma namazını kıldıran ilim ve hikmet tabibi Akşemseddin Hazretlerine selam olsun”  demiş ve devamında  “Bizim inancımızda vakıf malı kutsaldır. Dokunanı yakar. Vakfedenin şartını çiğneyen lanete uğrar” demek suretiyle  İstanbul’u düşman işgalinden kurtaran  Kurucu Liderimiz Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ü Rahmetle anmak yerine lanet okumak suretiyle alenen hakaret etmiş ve halkı kin ve düşmanlığa tahrik etmiştir. Şüpheli şunu unutmasın ki bugün Ayasofya’da cuma namazı kıldırmasını Kurucu Liderimiz Gazi Mustafa Kemal Atatürk’e borçludur. İstanbul’u düşman işgalinden kurtararak bir anlamda ikinci kez fetheden Kurucu Liderimiz Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ü anmamak ve anmadığı gibi lanet okumak nasıl bir zihniyettir? “ denildi.

“AYASOFYA’NIN İBADETE AÇILMA TÖRENİ, SİYASETE AÇILMASINA DÖNÜŞMÜŞTÜR”

ADD Fethiye şubesi başkanı Nursel Türetken “24 Temmuz Lozan Antlaşması, Türkiye Cumhuriyeti’nin tapusudur. Bu tarihte genel merkezimiz ve tüm şubelerimiz Atatürk Anıtı’na çelenk sunmak, saygımızı ifade etmek için bir tören düzenledik. Valiliğimizin aldığı karar neticesinde elimiz boş bir şekilde dönmek zorunda kaldık. Bu davranış Türkiye Cumhuriyeti için Lozan’ı reddetmektir, Sevr’i kabul etmektir. Biz bunu kabul etmiyoruz. Aynı gün Diyanet İşleri Başkanı Ali Erbaş’ın, Ayasofya Camii’ndeki hutbesindeki ifadeler hutbe bizim için çok yanlıştır. Bunun için tüm yurtta şubelerimiz olarak Savcılıklara suç duyurusu dilekçemizi sunduk” dedi. ADD Genel Merkez Yönetim Kurulu Üyesi Haydar Murat Topçu’da açıklamasında “Türkiye genelinde 346 şubemizle Lozan Antlaşması’nın 97. yıldönümünü kutlamak üzere hazırlıklarımız olmuştu. Hem Atamıza saygımızı sunmak hem de Lozan’ın önemini, Cumhuriyet kazanımlarını ve tam bağımsız Türkiye’nin ortaya çıkmasındaki önemini anlatmak için gerçekleştireceğimiz program için tüm müracaatlarımızı yapmamıza rağmen engellemelerle karşılaştık. Atatürkçü düşünce toplum genelinde engellenmeye, ötekileştirilmeye ve hakkında kötü bir intiba yaratılmaya çalışılıyor. Ayasofya’nın ibadete açılma töreni, siyasete açılmasına dönüşmüştür. Bizi ilgilendiren lanet ve nefret söylemleridir. Türkiye Cumhuriyeti’nin kurucusu Ulu Önder Gazi Mustafa Kemal Atatürk, bizim yegane liderimizdir. Ayasofya’nın 1934 yılında müzeye dönüşmesinde imzası bulunan Mustafa Kemal Atatürk, o günün şartlarında Ayasofya’nın müzeye dönüştürülmesini uygun bulmuştur. Suç duyurumuzun nedeni kuruluşunda Atatürk’ün imzası bulunurken, Diyanet İşleri Başkanı’nın orayı müzeye dönüştürenlere lanet okumasıyla ilgilidir. Kendisini bir an önce istifaya davet ediyoruz. Diyanet İşleri Başkanlığı tüm vatandaşlara eşit değerlerde, tüm düşünce yapısındaki insanların ibadet etmesini sağlamaktır. Ali Erbaş o kurumun başına yakışmamaktadır. Laik Cumhuriyeti, şeriata devşirmek isteyenlere ve hilafet yanlılarının karşısındayız” dedi.(HABER/FOTO-GÖKHAN AYYILDIZ)

 

 

  • Etiketler
  • Yorumla
Üye Girişi
  • Kullanıcı Adınız
  • Şifreniz