KOMİSYONLAR CUMHUR İTTİFAKINA GEÇTİ

KOMİSYONLAR CUMHUR İTTİFAKINA GEÇTİ

YEŞİLAY’DAN ZİYARET

YEŞİLAY’DAN ZİYARET

VALİ ORHAN TAVLI’DAN BAŞKAN GÜRÜN’E ZİYARET

VALİ ORHAN TAVLI’DAN BAŞKAN GÜRÜN’E ZİYARET

KURBAN DERİSİ BAĞIŞI FAALİYETLERİNİ BAŞARIYLA TAMAMLADI

KURBAN DERİSİ BAĞIŞI FAALİYETLERİNİ BAŞARIYLA TAMAMLADI

ŞEKER OTLARI ÇİFTÇİNİNDE CEBİNİ TATLANDIRACAK

ŞEKER OTLARI ÇİFTÇİNİNDE CEBİNİ TATLANDIRACAK

GİRGİN “SANSÜR VAR BAYRAM YOK”
    • beskaza@beskazagazetesi.com
    • 24 Temmuz 2020 - 17:52:02

GİRGİN “SANSÜR VAR BAYRAM YOK”

24 Temmuz Basında sansürün kaldırılışı ve Gazeteciler günü nedeniyle açıklamada bulunan CHP Muğla Milletvekili Süleyman Girgin “Vesayetçi Tek Adam Rejimi’nin anti-demokratik politikalarından en çok etkilenen kesimlerden biri de basın emekçileri. İktidarın basın hayatında tekelleşmesi, uyguladığı sansür politikaları ve yarattığı politik baskı ortamının doğurduğu oto-sansür basın hayatımızı çoraklaştırmaktadır. Buna rağmen, kalemini özgürce kullanmak için gece gündüz çalışan, bunun bedelini ödeyen basın emekçilerimiz var. Genel yayın yönetmeninden muhabirlere bu insanlarımız sayesinde basınımız ayakta duruyor. Gazetecilerin düşünceleri ve haberleri nedeniyle hedef gösterilmediği, işten atılmadığı, gözaltına alınmadığı, tutuklanmadığı bir Türkiye’de 24 Temmuz’u bayram olarak yaşamayı diliyoruz” dedi.

“GİRGİN’DEN SOSYAL DÜZENLEME DEĞERLENDİRMESİ”

CHP Muğla Milletvekili Süleyman Girgin, TBMM Adalet Komisyonu’nda görüşmeleri tamamlanan yeni sosyal medya düzenlemesine dair tepkilerini TBMM Genel Kurulu’nda dile getirdi. Girgin, Sayın Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın “YouTube, Twitter, Netflix gibi sosyal medyalara karşıyız. Bu millete bu tür mecralar yakışmıyor.” sözlerini hatırlatarak şu soruları sordu  “Millete vergi ödemek mi yakışıyor?, Çocuğuna elbise alamadığı için kendini yakmak mı yakışıyor?, 1.170 lirayla bir ay geçinmek mi yakışıyor?, Geçmediği köprülere ücret ödemek mi yakışıyor?, Dakikada 34 bin lira tefecilere faiz ödemek mi yakışıyor?”

“ÜLKEYİ HUZUR VE ADALETLE YÖNETİMİYORLAR”

“Bu millete sosyal medyayı, sansürsüz basını, haber alma özgürlüğünü, ifade özgürlüğünü yakıştırmayan iktidar aslında şeffaf bir yönetim anlayışını, demokrasiyi, eleştirilmeyi kendisine yakıştıramıyor” diyen Girgin, düzenlemenin niyetini şu sözlerle ortaya koydu: “Aslında şunu demek istiyorsunuz: “Ülkeyi huzurla, adaletle yönetemiyoruz, refahı sağlayamıyoruz bu nedenle de eleştirilmeyi kendimize yakıştıramıyoruz” dedi.

“DÜZENLEMENİN ESASI YASAKÇI ZİHNİYET”

“Esnaf demokratik tepkisini göstermek için yazar kasa atabiliyordu bu ülkede, şimdi ise korkusundan bir tweet bile atamıyor insanlar” diyerek politik baskılara dikkat çeken Girgin sözlerine “Başa çıkamadığınız insanları tutuklatırsınız, başa çıkamadığınız sosyal medya sitelerini kapatırsınız, 83 milyonluk halk sizin zevkinize, aklınıza göre mi yaşayacak? Kişisel hakaretlere karşıyız ve ortak bir akılla bu konuda düzenleme yapılmadır ancak kişisel hakaret başka yasakçı zihniyet başkadır” diye devam etti. Yasakçı zihniyetin nedenlerine değinen Girgin “AKP’nin medyasında emekçilerin gerçek sorunları yer almıyor. Halkın gerçek sorunları yer almıyor. Hak gasplarını müjde olarak başlık atıyor. Haklı talepler sosyal medyada dile getiriliyor ve gerçekler dile getirildikçe, gençler ‘oy-moy yok’ dedikçe,  iktidar sosyal medyayı hedefine koymuştur” dedi. Girgin son söz olarak “Ne yaparsanız yapın bu halkı susturamadınız, susturamayacaksınız!” dedi.(HABER MERKEZİ)

 

  • Etiketler
  • Yorumla
Üye Girişi
  • Kullanıcı Adınız
  • Şifreniz