KOMİSYONLAR CUMHUR İTTİFAKINA GEÇTİ

KOMİSYONLAR CUMHUR İTTİFAKINA GEÇTİ

YEŞİLAY’DAN ZİYARET

YEŞİLAY’DAN ZİYARET

VALİ ORHAN TAVLI’DAN BAŞKAN GÜRÜN’E ZİYARET

VALİ ORHAN TAVLI’DAN BAŞKAN GÜRÜN’E ZİYARET

KURBAN DERİSİ BAĞIŞI FAALİYETLERİNİ BAŞARIYLA TAMAMLADI

KURBAN DERİSİ BAĞIŞI FAALİYETLERİNİ BAŞARIYLA TAMAMLADI

ŞEKER OTLARI ÇİFTÇİNİNDE CEBİNİ TATLANDIRACAK

ŞEKER OTLARI ÇİFTÇİNİNDE CEBİNİ TATLANDIRACAK

MÜRSEL ÖZATA “POZİTİF AYRIMCILIK DEVAM EDİYOR”
    • beskaza@beskazagazetesi.com
    • 22 Temmuz 2020 - 18:46:20

MÜRSEL ÖZATA “POZİTİF AYRIMCILIK DEVAM EDİYOR”

Türk Eğitim Sen Muğla Şube Başkanı ve Türkiye Kamu-sen Muğla İl Temsilcisi Mürsel Özata açıklamada bulundu.  Özata açıklamasında  “Milli Eğitimde hala pozitif ayrımcılığın devam ettiğine” dair çeşitli  iddialarda bulundu.

“TEBLİĞ YAPILMAMAKTADIR”

Türk Eğitim Sen Muğla Şube Başkanı ve Türkiye Kamu-Sen Muğla İl Temsilcisi Mürsel Özata açıklamasında “Yıllardır siyasi iradeye sırtını yaslayarak sendikacılık yapanlara bürokratlar tarafından kamu hayatında tanınan ayrıcalıklar noktasında değişen hiçbir şey olmamıştır. Ehliyet ve liyakat bakılmaksızın bizden olsun da çamurdan olsun anlayışı ülkemizi 15 Temmuz gibi birçok canımıza mal olmuş melun bir sürece sürüklediği aşikârdır. Ama bu süreçten ders alındığına dair kamu hayatında bir emare ve bu yönde bir düzenleme ve düzeltme gayretleri maalesef çok yetersiz kalmaktadır. Şöyle ki Fethiye’de bir okulda okul müdürü hakkında iki kere soruşturma yapılmasına ve Milli Eğitim Bakanlığına da görüş sorulmasına rağmen hakkında idari olarak yer değişikliği teklifi verilen ve aynı zamanda siyasi iradeye yakınlığı ile bilinen sendikanın ilçe başkanlığı görevini de ifa eden okul müdürüne bu teklif uygulanmamaktadır. Şimdiye kadar ki süreçte bu durumda olan herkese aynı uygulama yapılmasına rağmen bu şahsa pozitif ayrımcılık yapılarak kararnamesi çıkmasına rağmen bir türlü Fethiye İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü ve okul yöneticileri tarafından tebliğ yapılmamaktadır. Kuvvetle muhtemel 2 yıllık zaman aşımına uğratılarak bu cezanın kaldırılması düşünülerek bekletilmektedir. Aynı durumda olan Marmaris ilçesindeki bir okulda müdür ve müdür yardımcısı olarak görev yapanlara hemen karar tebliğ edilerek idari teklif uygulanmıştır. Ama kanaatimizce bürokratik, siyasi ve sendikal koruma altında bulunan bu şahsa hala gerekli tebligat yapılmamıştır” dedi.

“POZİTİF AYRIMCILIĞA VE ADALETSİZLİĞİN YAŞANMASINA ASLA GÖZ YUMMAYACAĞIZ”

Açıklamasına devam eden Özata “7201 sayılı Tebligat Kanununun “Tebliğ imkânsızlığı ve tebellüğden imtina” başlıklı 21. Maddesinde “Tebliğ evrakının muhatabına verilmemesi ve tebligatı kabulden kaçınma” başlıklı 54.maddesinde; 25 Ocak 2012 tarih ve 28184 sayılı Resmî Gazetede yayınlanan Tebligat Kanununun Uygulanmasına Dair Yönetmeliğin “Tebliğ imkânsızlığı ve tebellüğden kaçınma ile adres kayıt sistemindeki adreste bulunamama halinde yapılacak işlem” başlıklı 31.maddelerinde;açık, kesin sarih hükümler olmasına rağmen tebligat yapılmaması şahsın korunduğunun en somut ispatıdır. Bizim kimsenin tüzel kişiliği ve şahsıyla herhangi bir husumetimiz, alıp veremediğimiz yoktur. İstediğimiz sadece uygulamada birlik olması ve adaletin tesisi için mezhep, meşrep, sendika, siyaset farklılıkları gözetilmeksizin herkese eşit muamele yapılmasıdır. Bu da zaten kanun önünde herkes eşittir ibaresi ile anayasal güvence altına alınmıştır. Şimdi buradan kamuoyuyla bir kez daha paylaşmak istiyoruz. Eğitim iş kolunda faaliyet gösteren ve eğitimin paydaşı olan bir kuruluş olarak kamuoyunun gözünün önünde apaçık yapılan bu pozitif ayrımcılığa ve adaletsizliğin yaşanmasına asla göz yummayacağız. Artık güce dayalı anlayış yerine hakka dayalı bir anlayışın hâkim olduğu, kimsenin negatif veya pozitif ayrımcılığa tabi tutulmadığı, ötekileştirilmediği bir anlayışın ivedilikle kamuoyunda hâkim kılınmasını istiyoruz. Türk Eğitim Sen olarak tüm haksızlıklarının ve hukuksuzlukların takipçisi olacağız. Daima Hakkın ve haklının yanında olmaya devam edeceğiz” dedi.(HABER/FOTO-GÖKHAN AYYILDIZ)

  • Etiketler
  • Yorumla
Üye Girişi
  • Kullanıcı Adınız
  • Şifreniz