ZABITADAN KORONAVİRÜS MESAİSİ

ZABITADAN KORONAVİRÜS MESAİSİ

ÜNLÜ PROGRAMCI BAŞKAN KARACA’YI ZİYARET ETTİ

ÜNLÜ PROGRAMCI BAŞKAN KARACA’YI ZİYARET ETTİ

BÜYÜKŞEHİR ULAŞIMDA 82 BİN 655 ADET DEZENFEKTE YAPTI

BÜYÜKŞEHİR ULAŞIMDA 82 BİN 655 ADET DEZENFEKTE YAPTI

KURBAN DERİLERİ TÜRK HAVA KURUMU’NA

KURBAN DERİLERİ TÜRK HAVA KURUMU’NA

TATİLCİLER KİRLETTİ, BELEDİYE TEMİZLEDİ

TATİLCİLER KİRLETTİ, BELEDİYE TEMİZLEDİ

FETHİYE KÖRFEZİ’NİN TEMİZLENMESİ İÇİN PANDEMİ GEREKİYORMUŞ
    • beskaza@beskazagazetesi.com
    • 12 Temmuz 2020 - 10:10:16

FETHİYE KÖRFEZİ’NİN TEMİZLENMESİ İÇİN PANDEMİ GEREKİYORMUŞ

Uzun yıllardır temizlenmeyi bekleyen Fethiye körfezi, Koronavirüs salgınının ardından Sağlık Bakanlığı’nın verilerine göre “mükemmel” seviyeye yükseldi. Sağlık Bakanlığı Halk Sağlığı Genel Müdürlüğü’nün “www.yuzme.saglik.gov.tr”nin bu yılki verilerinde; Fethiye’de Çalış, Koca Çalış, Kargı Akmaz, Aksaz, Letoonia, Küçük Samanlık, Günlükklü Plajları “İyi”, Katrancı, Tuana, Büyük Samanlık, Kuleli, Boncuklu 1 ve 2, Gemiler, Ölüdeniz Kumburnu, Belceğiz, Kıdrak koyları ise “mükemmel” kategorisinde yer aldı.

“ALG PATLAMASI” İLE GÜNDEME GELMİŞTİ”

Uzmanların “ALG patlaması” olarak kabul ettiği sarı ve yeşil renkli görüntülerle gündeme gelen körfez, Sağlık Bakanlığı Halk Sağlığı Genel Müdürlüğü verilerine bu kez farklı yansıdı. Koronavirüs salgını kapsamında alınan tedbirlerin yanı sıra turizm sektörünün hız kesmesi körfezde de kirliliğin ortadan kalkmasına neden oldu. Fethiye Körfezi’nde ALG patlaması görülmedi. Böylece koylar ve plajlarda verilere göre, halk sağlığına uygun hale geldi.

“DENİZE GİRİLMESİNİN YASAKLANMASI GÜNDEME GELMİŞTİ”

Oysa Sağlık Bakanlığı Halk Sağlığı Genel Müdürlüğü’nün geçen yıl deniz suyu kalitesi değerlerine göre yayımladığı raporda, Çalış Plajı ve Küçük Samanlık plajlarında sarı renk görünümlü deniz suyu kalitesi “kötü” kategorisinde gösterilmişti. Bu plajlarda kirliliğin biraz daha artması durumunda “girilmesi yasak” kategorisinde değerlendirileceği ve buralarda denize girmenin yasaklanması bile gündeme gelmişti.

“DÖNEMİN ÇEVRE BAKANI EROĞLU, “TEMİZLEMEK ÇOCUK OYUNCAĞI” DEMİŞTİ”

Dönemin Çevre ve Orman Bakanı Veysel Eroğlu döneminde bu yana Fethiye’ye gelerek halkın karşısında, “Biz Haliç’i temizledik. Fethiye körfezini temizlemek çocuk oyuncağı” şeklindeki sözlerinin ardından Muğla Fethiye’ye geçen yıllar içine herhangi bir ilerleme kaydedilememişti.

“BAKAN KURUM DA, “TEMİZLİYORUZ” DEMİŞ, ANCAK ÇALIŞMA BAŞLATILMAMIŞTI”

Son olarak Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum’un, “250 milyon lira bedelli projesi var. Fethiye Körfezi’ni temizliyoruz” sözleri medyada yer almış ancak çalışma başlatılmamıştı. 2019 Yazında bir günde Fethiye Devlet Hastanesi’ne 150’nin üzerinde insan kusma ve ishal şikayetleriyle başvurmuştu. Sosyal medya hesaplarından platform oluşturan tatilciler ve yerleşik halk hastanelere düştüklerini, serum ve diğer ilaçlarla tedavi edildiklerini ifade eden paylaşımlarda bulunarak yetkilileri göreve davet etmişlerdi.(HABER/FOTO-GÖKHAN AYYILDIZ)

 

  • Etiketler
  • Yorumla
Üye Girişi
  • Kullanıcı Adınız
  • Şifreniz