ZABITADAN KORONAVİRÜS MESAİSİ

ZABITADAN KORONAVİRÜS MESAİSİ

ÜNLÜ PROGRAMCI BAŞKAN KARACA’YI ZİYARET ETTİ

ÜNLÜ PROGRAMCI BAŞKAN KARACA’YI ZİYARET ETTİ

BÜYÜKŞEHİR ULAŞIMDA 82 BİN 655 ADET DEZENFEKTE YAPTI

BÜYÜKŞEHİR ULAŞIMDA 82 BİN 655 ADET DEZENFEKTE YAPTI

KURBAN DERİLERİ TÜRK HAVA KURUMU’NA

KURBAN DERİLERİ TÜRK HAVA KURUMU’NA

TATİLCİLER KİRLETTİ, BELEDİYE TEMİZLEDİ

TATİLCİLER KİRLETTİ, BELEDİYE TEMİZLEDİ

ÇEVRE VE DOĞA POLİSİ GÖREVE BAŞLIYOR
    • beskaza@beskazagazetesi.com
    • 12 Temmuz 2020 - 10:09:52

ÇEVRE VE DOĞA POLİSİ GÖREVE BAŞLIYOR

Çevrecileri, doğa ve hayvan severleri sevindirici gelişme. Çevre, doğa ve hayvanları koruma polisi geliyor. Son yıllarda yaşanan çevre ve doğaya verilen zararlar, hayvanlara yapılan eziyetler ve katliamları önlemek amacıyla Emniyet ve Jandarma’da çevre, doğa, hayvan koruma birimleri oluşturulmaya başladı. İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, Emniyet ve Jandarma teşkilatı içinde, “Çevre, Doğa, Hayvan Koruma Şube Müdürlüğü”nün kurulduğunu açıkladı. Bakanlık, hayvana karşı şiddette, anlık şikayet ve ihbarların alınabileceği bir de mobil uygulama geliştirdi. “Haydi” adı verilen mobil uygulama sayesinde kullanıcılar, sisteme kayıt yaptırdıktan sonra, hayvan hakları ile ilgili tek dokunuşla ihbarda bulunabilecek. Gelen ihbar üzerine, hızlı şekilde bölgede görevli Çevre, Doğa, Hayvan Koruma Şube Müdürlüğü ekipleri yönlendirilecek.

“İLK ETAPTA 260 PERSONEL KURS GÖRECEK”

Çevre, doğa ve hayvanları koruma polisi ile ilgili açıklama Fethiye Kaymakamlığı internet sitesinde de paylaşıldı ve İçişleri bakanı Süleyman Soylu ile Emniyet Genel Müdürlüğü Asayiş Daire Başkanı Levent Tuncer’in  açıklamalarına yer verildi. Bakan Süleyman Soylu, Çevre, Doğa ve Hayvanları Koruma Şube Müdürlüğü bünyesinde ilk etapta 260 personelin kurs göreceğini dile getirerek, şunları kaydetti: “Bu birimde kullanılacak araçların dış tasarımları ve giydirmeleri tamamlandı, içeriği tamamlandı, görevlerinde kullanılacak eldiven, yakalama ağı gibi teçhizatların alımları da hemen gerçekleştirildi. Eğitimleri biter bitmez, arkadaşlarımız sahaya ineceklerdir. Yine bu birime ihbar yapabilmeyi kolaylaştırmak amacıyla HAYDİ adlı bir uygulamanın yazımına başlandı. Emniyet Genel Müdürlüğü Bilgi İşlem Daire Başkanlığımız ve Bakanlığımız Strateji Başkanlığımız birlikteliğinde çalışmaları sürdürülen bu uygulama da inşallah 1,5 ay sonra hayata geçecek” dedi.

“ANKARA, İZMİR VE İSTANBUL’DA DAHA FAZLA PERSONEL OLACAK”

Emniyet Genel Müdürlüğü Asayiş Daire Başkanı Levent Tuncer, görevlerde kullanılacak araçların kullanım amacına uygun olarak dizayn edildiğini vurgulayarak, “Araçların arka tarafına hayvanlar için kullanabileceğimiz özel kafesler yapıldı ve arkadaşlarımızın alanda kullanabileceği teçhizatlar temin edildi. Cuma günü Ankara’daki eğitim bitecek ve arkadaşlarımız kendi illerine gidecekler. Ankara, İzmir ve İstanbul’da daha fazla personel olacak. Diğer illerde de büyük şehirlere yakın bir sayıyla göreve başlayacağız” diye konuştu.

“260 PERSONELİMİZ 3 GÜNLÜK BİR EĞİTİMDEN GEÇECEK”

Emniyet Genel Müdürlüğü Asayiş Daire Başkanı Levent Tuncer, Çevre, Doğa ve Hayvanları Koruma Şube Müdürlüğünü Bakan Soylu’nun talimatı üzerine 2 haftalık bir süreç içinde kurduklarını söyledi. Tuncer, “Müdürlüğümüz 81 il emniyet müdürlüğümüzde büro amirliği, merkezde şube müdürlüğü şeklinde kuruldu. Şu an için 260 personelimiz 3 günlük bir eğitimden geçecek. Bu eğitime genellikle veteriner fakültesi mezunlarından seçtiğimiz polis memurları arkadaşlarımız katıldı. Bu kursiyerlere de Çevre ve Şehir Bakanlığı, büyükşehir belediye başkanlığı, çevre, doğa ve hayvanlarla ilgili öğretim görevlileri tarafından uzmanlık eğitimi veriliyor” dedi.(HABER/FOTO-GÖKHAN AYYILDIZ)

  • Etiketler
  • Yorumla
Üye Girişi
  • Kullanıcı Adınız
  • Şifreniz