ADLİ KONTROL ŞARTIYLA SERBEST BIRAKILDILAR

ADLİ KONTROL ŞARTIYLA SERBEST BIRAKILDILAR

DOKTORLAR VE SAĞLIKÇILARA FETHİYE HALKINDAN  DESTEK

DOKTORLAR VE SAĞLIKÇILARA FETHİYE HALKINDAN  DESTEK

VİRÜS HIZLI TANI KİTLERİ MUĞLA’DA

VİRÜS HIZLI TANI KİTLERİ MUĞLA’DA

MUĞLA’DA TEK ÇİFT PLAKA UYGULAMASI YOK

MUĞLA’DA TEK ÇİFT PLAKA UYGULAMASI YOK

SALI PAZARININ GİYİM BÖLÜMÜ KURULMADI

SALI PAZARININ GİYİM BÖLÜMÜ KURULMADI

TATİLE ÇIKACAKLAR “TÜRKİYE’Yİ TERCİH EDECEK
    • beskaza@beskazagazetesi.com
    • 22 Mart 2020 - 17:36:33

TATİLE ÇIKACAKLAR “TÜRKİYE’Yİ TERCİH EDECEK

Çalış Turizm ve Tanıtma Derneği Başkanı Mete Ay; turizmin geleceği hakkında değerlendirmelerde bulundu. Korona virüsü salgını nedeniyle durma noktasındaki Türk turizmini nasıl bir gelecek bekliyor ?, bu sene insanlar tatile çıkacaklar mı ? sorularını yanıtlayan Çalış Der Başkanı Mete Ay; turizmden umutlu olduğunu ifade etti. Türk halkının geçmişinden ve kültüründen gelen bir temizlik alışkanlığını olduğunu ifade eden Mete Ay açıklamasında korona virüs Türkiye’de hafif hissedilecektir, dedi. Türk halkının  güne temizlikle başladığını ifade eden Mete Ay “Biz ellerimizi ve yüzümüzü devamlı yıkayan, tuvalet temizliğimizi yapan ve çok sık bir şekilde de banyo alışkanlığımız olan bir toplumuz. Korona virüs’ün bulaşma riski alınan tedbirlerinden sonra çok azdır” dedi. Avrupa ve Çin’deki gibi bir yayılmanın olmayacağını ifade eden Mete Ay “ülke olarak bu zamanı çok dikkatli olarak, en az zararla tamamlarsak; turizm açısından beklemediğimiz, bir ziyaretçi sayısı da yakalıya biliriz” dedi.

“ÇOK GÜZEL BİR DAYANIŞMA VAR”

Çalış Turizm ve Tanıtma Derneği Başkanı Mete Ay “Fethiye yüzde 75 turizmden istihdam sağlayan bir bölge. Turizm hepimiz için önemli olduğu için herkeste bir korku ve sıkıntı var. Şu anda sokaklar bomboş. Kimse dışarıya çıkmıyor. Biz bu durumu Avrupa veya Çin gibi çok ağır geçireceğimizi düşünmüyorum. Hükümetimizin çok hızlı tepki verdiğini düşünüyorum. Özellikle havaalanlarında  bir çok seferin iptal edilmesi termal kameralar ile ülkeye giren yolcuların kontrolleri de mutlaka şüpheli sayısını azaltmıştır. Muhalefetinden iktidarına herkes bir arada. Çok güzel bir dayanışma var. Yetkililerin bu sıkıntının en az zararla atlatılabilmesi adına ellerinden geleni yaptıklarına inanıyorum. Çin’de vaka sayısı inanılmaz oranda azaldı. 3-4 ayda bu süreci komşu ülkeleri ile atlattı. Yani Doğu sorunu halletti Virüsün Merkezi de Avrupa oldu gibi gözüküyor şu anda; Tabi bu bizim için çok önemli bir durum çünkü Fethiye’yi ziyaret eden Ülkelerin başında batı Avrupalı vatandaşlar çekiyor. Yani  Önemli olan bu süreci bizim değil Avrupa’nın bu süreci nasıl ne kadar çabuk atlatacağıdır. Önümüzdeki bir buçuk ayı çok dikkatli geçirmeliyiz. Bölge ve ülke olarak bu zamanı çok dikkatli olarak, en az zararla tamamlarsak; turizm açısından beklemediğimiz, bir ziyaretçi sayısı da yakalıya biliriz.

“NİSAN AYINDAKİ REZERVASYONLARIMIZ İPTAL OLDU”

Avrupalılar bu kadar sıkıntının ardından tatile gelir mi derseniz evet gelir derim. Ülkemiz Terör ile ilgili olarak riskli ülkelerden biri gibi gözükse de sağlık açısından en az riske sahip  ülkeler arasındayız. Tatile çıkmak isteyen Avrupalı ve Rus ziyaretçiler İtalya, İspanya, Fransa, Yunanistan yerine tercihlerini Türkiye olarak kullanacaktır. Evet, Nisan ayındaki rezervasyonlarımız iptal oldu. Ancak  Haziran’dan Ekim’e kadar olan dönemi az iptal ve çok sayıda son dakika müşterileri ile geçirebiliriz. Bu arada Türkiye de  eğitim Temmuz’un sonuna uzatılırsa yerli turizm az da olsa sekteye uğrayabilir. Ben sezonun iyi geçeceği umudundayım. Ancak Bu bir buçuk ay Sürecin çabuk atlatılması çok önemli. Bunu  becerebilirsek; Turizmde yukarıda belirttiğim sürprizi yapabiliriz diye düşünüyorum. Çok fazla negatif olup paniğe kapılmak bize kaybettirir. Türk toplumu ellerini en çok yıkayan ülkelerin başında geliyor. Yemekten önce yada yemekten  sonra olsun tuvalet sonrası olsun zaten dikkatli olan halkımız artık daha hassas risk almıyor. Zaten Kapalı alanlarda kalabalık ortamlarda Sağlık bakanlığımızın yaptırımları ile vakit geçirme şansımız hiç kalmadı gibi bir şey. Önce Sağlığımıza daha sonra  yatırımlarımıza  ve harcamalarımıza  dikkat edelim ki; bu krizi en az zarar ile kapatabilelim.

“DEĞİŞİM İLE İLGİLİ İLK TEST SÜRÜŞÜNÜN İÇİNDEYİZ”

Herkesin evlerinde vakit geçirmesi can çekişen dünyamıza biraz nefes aldırdı diye düşünüyorum. Herkes sağlıklı besleniyor  Fast Food’çulara gitmiyor . Bu kadar kısa bir  sürede Tüketici bir toplumdan tutumlu sağlıklı beslenen bir topluma döndük gibi oldu. Arabaların sokaklarda azalması da havadaki Karbondioksiti azalttı ve doğa daha az zarar görüyor diye düşünüyorum.  Çin, Avrupa ülkeleri ve İran Bu krizi çok yüksek oranda can kaybı ve maddi zararlar ile geçirdi  hala da geçirmekte. Sanki Dünya da güçler dengesi yine değişecek ve bu değişim ile ilgili ilk test sürüşünün içindeyiz, gibi geliyor bana. Hangi Ülke bu krizi iyi yönetip az kayıp ve zarar ile geçirilebilirse; herkesten 10 adım öne geçecek. Umut ediyorum; hep beraber  bu süreçleri en güzel bir şekilde geçirir insan sevgisinin çok yüksek olduğu bir dünyada bu güzel dünyamızı koruyarak yaşamımızı sürdürürüz “ dedi.(HABER/FOTO-GÖKHAN AYYILDIZ)

  • Etiketler
  • Yorumla
Üye Girişi
  • Kullanıcı Adınız
  • Şifreniz