Kayıp dağcıdan 13 gündür haber alınamıyor

Kayıp dağcıdan 13 gündür haber alınamıyor

Bahçeli Tartışması Kanlı Bitti

Bahçeli Tartışması Kanlı Bitti

EN AĞIR CEZANIN VERİLMESİNİ İSTİYORUZ

EN AĞIR CEZANIN VERİLMESİNİ İSTİYORUZ

TÜRK VE İSLAM ALEMİNİN BAYRAMI KUTLU OLSUN

TÜRK VE İSLAM ALEMİNİN BAYRAMI KUTLU OLSUN

BÖREK VE TATLI’LAR PAKET SERVİSİ İLE EVLERE TAŞINDI

BÖREK VE TATLI’LAR PAKET SERVİSİ İLE EVLERE TAŞINDI

PAZARLARDA  POŞETLİ  DÖNEM BAŞLADI
    • beskaza@beskazagazetesi.com
    • 22 Mart 2020 - 17:47:35

PAZARLARDA  POŞETLİ  DÖNEM BAŞLADI

 

Korona virüs (Covid-19) salgınına karşı alınan tedbirler kapsamında halk ve semt pazarlarında sebze ve meyvelerin poşetlenerek satışa sunulma uygulaması Fethiye’de de başladı. T.C. Ticaret Bakanlığı tarafından alınan tedbirlerin Valiliklere iletilmesinin ardından Fethiye’de de pazarlarda meyve ve sebzeler poşetlenerek satılmaya başladı. Bundan sonra pazarlarda  korona virüsü önleme tedbirleri kapsamında vatandaşların sağlığı için  meyveler ve sebzeler birer ve ikişer kiloluk şeklinde poşetlenerek vatandaşa satışa sunulacak.

Kimi vatandaş uygulamadan dolayı memnun olurken bazı vatandaşlarda seçerek alma  işleminin bitmesinden dolayı tepkili davranmakta. Fethiye’de  Cumartesi günleri kurulan Patlangıç semt pazarında pazarcı esnafı zabıta ekiplerinin gözetiminde eldiven ve maske takarak satacağı ürünleri  birer ve ikişer kiloluk poşetler halinde hazırlayarak satışa sundu. Vatandaşlarda hijyen bir şekilde ürünleri satın aldılar. Korona virüs bulaşma riskini en aza indiren bu sistem ile tüm yurtta olduğu gibi Fethiye’de de vatandaşlar sebze ve meyveleri poşetlenmiş olarak alacaklar. Şeffaf poşetler  içersinde satışa sunulan sebze ve meyveleri vatandaş yine görerek almış olacak. Herkesin ellemiş olduğu ürünlerin satışı engellenerek korona virüs bulaşma riski  bu şekilde en aza indirilmiş olduğu ifade edildi.

“VATANDAŞLARIMIZIN DUYARLI OLUP ANLAYIŞ GÖSTERMELERİNİ RİCA EDİYORUZ”

T.C. Ticaret Bakanı Ruhsar Pekcan, korona virüsü nedeniyle sebze ve meyvenin toptan ve perakende satışında alınan tedbirleri açıkladı. Alınan bu tedbirler hakkında halkı bilgilendiren Fethiye Sabit ve Seyyar Pazarcılar ve Manavlar Odası Başkanı Adem Hıra, “Bu uygulamanın halk sağlığına yönelik olduğunu, vatandaşlarımızın duyarlı olup anlayış göstermelerini rica ediyoruz. En kısa sürede bu sıkıntının atlatılmasının ardından, tekrar önceden olduğu gibi alışverişlerini yapabileceklerdir. Burada pazarcılarımıza düşen görev hijyen kurallarına uyması ve eldiven takarak satışlarını yapması” dedi. Ticaret Bakanlığı korona virüsü tedbirleri kapsamında bakanlık olarak yaş sebze ile meyvelerin toptan ve perakende satışına yönelik bazı tedbirler aldıklarını belirtti. Buna göre, pazar yerlerinde tezgah aralıkları mümkün olduğunca geniş tutulacak, ambalajsız satılan sebze ve meyveler seçilmeden alınacak. Bu kapsamda Ticaret Bakanlığı İç Ticaret Genel Müdürlüğü ile Türkiye Sebzeciler Meyveciler ve Seyyar Pazarcılar Federasyonu yayınladıkları genelge ile odaları bilgilendirdi. Fethiye Sabit ve Seyyar Pazarcılar ve Manavlar Odası Başkanı Adem Hıra yeni uygulama kapsamında sebze ve meyvelerin poşetlenerek satılacağını kaydederek; vatandaşların duyarlı olmasını, pazarcıların da hijyen kurallarına uymasını istedi.

“TEHLİKEYE GEÇİNCEYE KADAR POŞETLENEREK HALKIMIZA SUNULACAK”

Fethiye Sabit ve Seyyar Pazarcılar ve Manavlar Odası Başkanı Adem Hıra yaptığı açıklamada, “Dünyada etkili olan korona virüsü nedeniyle ülkemizde de çeşitli tedbirler alınmakta ve bunlar birer birer hayata geçiriliyor. Ticaret Bakanlığımız tarafından federasyonumuza, federasyonumuz aracılığı ile de odalarımıza bir genelge gönderildi. Buna göre pazar yerlerinde satılan yaş sebze ve meyve ile gıda maddelerinin tehlikeye geçinceye kadar poşetlenerek halkımıza sunulacak. Ürünlere elle temas edilmemesi hususuna değinildi. Bu uygulamanın halk sağlığına yönelik olduğunu, vatandaşlarımızın duyarlı olup; anlayış göstermelerini rica ediyoruz. En kısa sürede bu sıkıntının atlatılmasının ardından, tekrar önceden olduğu gibi alışverişlerini yapabileceklerdir” dedi. Açıklamasını sürdüren Hıra, “Burada pazarcılarımıza düşen görev hijyen kurallarına uyması ve eldiven takarak satışlarını yapması. Alışverişlerinde mesafe kuralına riayet etmeleri hem kendi sağlıkları hem de halk sağlığı için büyük önem arz etmektedir. Bizim semt pazarlarımızın mevcut düzeninde stantlar arasında yeterli boşluk bulunmaktadır. Pazarcılarımızın arasında da tezgah boyu yani 4-5 metre bir boşluk olduğundan böyle bir sıkıntı yok” ifadelerini kullandı.(HABER/FOTO-GÖKHAN AYYILDIZ)

 

  • Etiketler
  • Yorumla
Üye Girişi
  • Kullanıcı Adınız
  • Şifreniz