MAHSUR  KALAN  OĞLAK  KURTARILDI

MAHSUR  KALAN  OĞLAK  KURTARILDI

ÜRETTİĞİ ZEYTİNYAĞINI MARKA YAPTI

ÜRETTİĞİ ZEYTİNYAĞINI MARKA YAPTI

FETHİYE’NİN  SON  KALAYCI  USTASI “DİRENİYOR”

FETHİYE’NİN  SON  KALAYCI  USTASI “DİRENİYOR”

8 MART DÜNYA KADINLAR GÜNÜ ETKİNLİKLERİ GÖRÜŞÜLDÜ

8 MART DÜNYA KADINLAR GÜNÜ ETKİNLİKLERİ GÖRÜŞÜLDÜ

SPOR  TIRMANIŞTA  MUĞLA İL BİRİNCİSİ  OLDUK

SPOR  TIRMANIŞTA  MUĞLA İL BİRİNCİSİ  OLDUK

AKGÖL  VE   SU SAMURLARI KORUMA ALTINA ALINIYOR
    • beskaza@beskazagazetesi.com
    • 5 Şubat 2020 - 19:09:46

AKGÖL  VE   SU SAMURLARI KORUMA ALTINA ALINIYOR

WWF  tarafından yürütülen “Türkiye’nin Canı”  hibe programı kapsamında hazırlanan Fetav, Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi ve Hayed  işbirliğiyle yürütülecek olan  ‘Su Samurlarının Işıklar Ülkesindeki Son Yuvası Akgöl’  isimli projesinin  tanımı yapıldı. DSİ Fethiye sosyal tesisleri konferans salonunda gerçekleşen tanıtım  etkinliğinde  nesli tükenme tehlikesi bulunan su samurları anlatıldı. Dünya Doğayı Koruma Vakfı (WWF) Türkiye önderliğinde Fethiye Turizm, Tanıtımı, Eğitim Kültür ve Çevre Vakfı, Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi, Hayvan Destek ve Eğitim Derneği (HAYDED) işbirliğinde başlatılan projenin tanıtım toplantısında; Yanıklar Mahallesi’ndeki Akgöl’e yerleştirilecek foto kapanlarla su samurlarının ekolojisinin inceleneceği projenin 1 yıl süreceği belirtildi.

“AKGÖL ÇOK ÖZEL BİR BÖLGE”

Saygı duruşu ve İstiklal marşımızın okunmasıyla başlayan toplantıya; Fethiye Belediye Başkan yardımcısı Oğuz Bolelli, Fethiye Ziraat Odası Başkanı Kenan Karayiğit, FTSO başkan yardımcısı Kemal Hıra, Fethiye Kent Konseyi Başkanı Gülbahar Edik Kayhan, Fethiye eski belediye başkanı Behçet Saatcı,  sivil toplum kuruluşları temsilcileri, akademisyenler ve çevreciler katıldılar. Açılış konuşmasını yapan FETAV Yönetim Kurulu Üyesi Şemsi Toprak, “Fetav kuruluşu 25 yıldır Fethiye’de eğitim, turizm, sağlık ve tanıtım alanlarında sürdürdüğü faaliyetlerin yanı sıra FETAV çevre konusunda da önemli çalışmalar yapmıştır. Fethiye’nin muhteşem doğasının en özel alanlarından biri olan Akgöl’de çok güzel ve özel bir projenin startını veriyoruz. Konumuz her ne kadar burada su samurları olsa da amaçlarımızdan birisi de bölgemizdeki korunmaya muhtaç türlere dikkat çekmek. Bölge insanımızı yaşadığı coğrafya ve bu coğrafyayı birlikte paylaştığımız canlılar ile ilgili bilgilendirmek ve bu konularda farkındalığı arttırmak” dedi.

“İNSAN ELİNİN DEĞMEDİĞİ EKOSİSTEM, EN İYİ EKOSİSTEMDİR”

Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi Fethiye Ali Sıtkı Mefharet Koçman Meslek Yüksekokulu Müdürü Prof. Dr. Ali Sülün’de  konuşmasında, “Eğer insanlar tabiata saygı duyarsa, tabiat da insanlara saygı duyarak yaşanabilir bir ortam sunacaktır. Fethiye ve bölgesine insanların ilgi alanının yüksek olmasından dolayı bu kirlenmelerden nasibini almaktadır. Gerekli önlemleri almazsak, olmazsa olmazımız olan sağlığımız dahi tehdit altına girmektedir. İnsan elinin değmediği ekosistem, en iyi ekosistemdir. Bu nedenle projemizin çalışma alanı olan Akgöl, oldukça önem arz etmektedir. Hazırladığımız bu çalışma Doğal Hayatı Koruma Vakfı (WWF) Türkiye tarafından yürütülüp, Türkiye’nin Canı Hibe Programı kapsamında desteklenmektedir” ifadelerini kullandı.

“DENİZİN TEMİZ KALMASI ÇOK ÖNEMLİ”

HAYED adına konuşan Çevre Gönüllüsü Ali İhsan Emre’de konuşmasında “Yaşamımızı sürdürebilmek adına yaban hayatının korunması bizim için en önemli ve acil bir durumdur. Fethiye’miz batı ve güneyin her türlü canlılarını barındırmaktadır. Akgöl’ün yanı sıra yan tarafımızdaki ve ilerideki kanalda, ayrıca Şehit Fethi Bey Parkı ve Çalış Plajı’nda bulunan kanalda su samurlarını gözlemliyoruz. Bu alanlar da koruma altına alınmalı. Kanalların kenarlarında bulunan kamışların kesilmesi su samurlarına zarar veriyor. Ayrıca bizim atıklarımız olan azot, nitrat ve fosfat gibi atıkların da emilmesini sağlıyor. Denizimizin temiz kalması açısından da çok önemlidir. Kamışların tamamen kesilmesi yerine onların iç kısımlarının bir alet ile taranıp, temizlenmesi daha faydalı olacaktır. Hem bizler hem denizimiz hem de su samurları açısından çok önemlidir” dedi.

“FETHİYE’Yİ YAŞAYANLARLA BİRLİKTE BU PROJEYİ SÜRDÜRMEK İSTİYORUZ”

Doğal Hayatı Koruma Vakfı (WWF) Türkiye Doğa Koruma Uzmanlarından Orman ve Yaban Hayatı Uzmanı Mustafa Önder Ersin’de konuşmasında “Vakfımız yaklaşık 50 yıldır dünya ölçeğinde çevre ve doğa koruma projeleri yapan; dünyanın en büyük çevre kuruluşudur. Ülkemizde birçok proje ile ilgili mesai arkadaşlarım ile birlikte çaba harcıyoruz. Bunlardan birisi de Türkiye’nin Canı programı kapsamında, burada bulunduğumuz tür ve habitat koruma projesi özelinde Akgöl’deki su samurlarının korunması projesi. Bu projenin doğa koruma, çevre farkındalığı, nesli tehdit atındaki türlerin doğaya adaptasyonu ile ilgili gelişme sağlayacağını düşünüyorum” dedi. Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi Ziraat Fakültesi’nden Prof. Dr. Mustafa Saatcı, “Yasin hocamız, Akgöl’de bulunan foto kapanlarda su samurlarının görüntülendiğini söyledi. Daha sonra Doğal Hayatı Koruma Vakfı’nın projesi çağırısı geldi. Baktık ki şartlardan birisi de üniversite olmamak. Bu yüzden Fethiye’nin ortak paydası FETAV’a başvurduk. İyi ki  bu şehirde FETAV var. 12 gün içerisinde projeyi tamamlayıp, teslim ettik. Bu projeyi hazırlarken şunları tespit ettim. Bu benim görüşüm. Katılırsınız ya da katılmazsınız. Fethiye’de 3 grup var. Bir tanesi Fethiye’den geçinenler, biri Fethiye’de yaşayanlar, sonuncusu da Fethiye’yi yaşayanlar. Fethiye’den geçinenler bir şekilde yatırım yapıyor. Kimsenin kazancında gözümüz yok Allah daha çok versin. Fethiye ile ilgili bir şey yapalım dediğimiz zaman hiçbir şey yapılmıyor. Tesislerine bir oda veya işletmelerine artı bir şey katma derdindeler. Diğer grup Fethiye’de yaşayanlar. Ha burada yaşamışlar ha dünyanın başka yerinde. Rutin alışkanlıklarını yapıyorlar. O kadar. Bir de Fethiye’yi yaşayanlar var, onlar da sizlersiniz. Hepinize çok teşekkür ediyorum. Gönüllü olarak buraya gelip destek olmanız bizim için çok değerli. Fethiye’yi yaşayanlarla birlikte bu projeyi sürdürmek istiyoruz” dedi. Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi Fethiye Meslek Yüksekokulu Çevre Koruma Teknolojileri Bölümü Öğretim Görevlisi Dr. Yasin İlemin, “Fethiye fauna, flora, mikrobiyoloji anlamında endemizmin en yüksek olduğu noktalardan birisi. Sadece Babadağ’da dünyanın hiçbir yerinde yetişmeyen 4 adet bitki var. Akgöl’de su samurları tespit etmemiz, bu alanda tabanda bir fauna flora olduğunun göstergesi” şeklinde konuştu.(HABER/FOTO-GÖKHAN AYYILDIZ)

 

 

 

  • Etiketler
  • Yorumla
Üye Girişi
  • Kullanıcı Adınız
  • Şifreniz