ALBAN  “EN AZ 30 BİN KİŞİ İŞİNDEN OLDU”

ALBAN  “EN AZ 30 BİN KİŞİ İŞİNDEN OLDU”

KAYMAKAM ŞAHİNER’İ  ZİYARET   ETTİLER

KAYMAKAM ŞAHİNER’İ  ZİYARET   ETTİLER

VERGİ DAİRESİ MÜDÜRÜNDEN BAŞKAN KARACA’YA ZİYARET

VERGİ DAİRESİ MÜDÜRÜNDEN BAŞKAN KARACA’YA ZİYARET

TRABZON’DAN KUPAYLA DÖNDÜ

TRABZON’DAN KUPAYLA DÖNDÜ

ESKİ BAŞKAN KURTARILAMADI

ESKİ BAŞKAN KURTARILAMADI

İlmek İlmek Dostluk Kuruldu
    • beskaza@beskazagazetesi.com
    • 4 Ekim 2019 - 10:01:59

 

Muğla’dan gelen çiftçi kadın girişimciler “Muğla’nın Saklı Çeyiz Sandığı” projesi programı kapsamında Fethiye’ye  gelerek  ziyaretlerde bulundular.  Muğla Tarım ve Orman İl Müdürlüğü teknikeri ve proje koordinatörü Selma  Erez ile beraberindeki  çiftçi Kadın girişimcilerden oluşan heyet;  Seydikemer Yörük Türkmen Derneği  başkanı İsmail Uzunoğlu’na  ait Çalış’ taki  Yörük müzesi  ile Yeşil Üzümlü’deki  Fethiye Belediyesine ait  Dastarhaneyi  ziyaret ettiler.

 

“YÖRÜK ÇADIRLARI MÜZESİ İLE  DASTARHANE’DE  İNCELEMELERDE BULUNDULAR”

Muğla Tarım İl Müdürlüğü Çiftçi Kadın Girişimcilere yönelik açtığı Yörük dokuması kursunun ardından Fethiye’yi ziyaret eden çiftçi kadın girişimciler; Fethiye Yörük Çadırları Müzesi ile Yeşil Üzümlü’dekiDastarhane’de  incelemelerde bulundular.  Ziyaretçiler;   Yörük müzesi ile Dastarhane’ye  hayran kaldılar. Fethiye Yörük Çadırları Müzesi Sahibi aynı zamanda Seydikemer Yörük Türkmen Derneği Başkanı İsmail Uzunoğlu, “Muğla Tarım İl Müdürlüğüne bağlı Çiftçi Kadın Girişimcilerimiz, Yörük Çadırları Müzemizi ziyaret etti. Kendilerine kültürümüz ve dokumalarımız hakkında bilgiler aktardık” dedi.

 

“DOKUMA   PROJESİNDE  İLMEK  İLMEK  DOSTLUK  KURULDU”

Dokuma   projesinde  ilmek  ilmek  dostluk  kurulduğunu belirten Muğla Tarım ve Orman İl Müdürlüğü teknikeri ve proje koordinatörü Selma  Erez yapmış olduğu açıklamada “Tarım ve Orman Bakanlığı Eğitim ve Yayın Dairesi Başkanlığınca desteklenen Muğla Tarım ve Orman İl Müdürlüğü tarafından yürütülen İl Özel Proje kapsamında  “Muğla’nın Saklı Çeyiz Sandığı” projesi eğitimle başladı. Projenin amacı;  Kaybolmaya yüz tutmuş kültür mirası el sanatlarını gün yüzüne tekrar çıkarmak, modernize ederek, gençlerinde konuya ilgisini çekmek ve gelecek nesillere bilgi aktarımı sağlamaktır. Bu proje kapsamında eğitim alan kadın çiftçilere üretim atölyesi kurularak usta-çırak geleneğinin de devam ettirilmesi hedeflenmektedir. Üretimin yanı sıra bir eğitim merkezi olarak kullanılacak atölyede çalışacak 12 kadın çiftçiye projenin ilk etabında eğitim ve teknik gezi düzenlemiş bulunmaktayız.. Kadın üreticilerin örnek çalışmaları yerinde görüp diğer kadın üreticilerle tanıştıkları ve bilgi alış-verişi yaptıkları teknik gezi programı kapsamında; Fethiye İlçesi Yörük Müzesi ve Üzümlü Mahallesindeki  Dastarhane’yi ziyaret ettik.  İlk olarak Yörük Müzesi ve Çadırında kilimhane ve eski dokumalar ile desenler incelendi. Konu ile ilgili olarak Seydikemer Yörük Türkmen Derneği Başkanı, aynı zamanda Türk Dünyası Yörük Türkmen Birliği Genel Başkan Yardımcısı İsmail Uzunoğlu bizlere bilgi verdi. Daha sonra Fethiye İlçesi Yeşilüzümlü Mahallesinde kurulan, dokuma ve el sanatları konusunda faaliyette olan Fethiye Belediyesi bünyesindeki Dastarhaneti  ziyaret ettik.  Dastarhane Müdürü Emel Asyalı tarafından çalışmalar ile dokumalar hakkında bilgiler verildi. Yakın ilgiden  vemisaperverlik’ten dolayı Seydikemer Yörük Türkmen Derneği Başkanı İsmail Uzunoğlu ve Fethiye Yörük ve Türkmen Derneği yöneticisi  Halime Karagöz ile  Dastarhanemüdüresi Emel Asyalı’ya çok teşekkür ederim” dedi.

 

“SİZLERİ’DE MİSAFİR ETMEK İSTİYORUZ”

Kadın üreticilerin tanıştığı gezide bilgi alış-verişinin yanı sıra güzel dostlukların kurulduğu gözlendi. Ayrıca konu ile ilgili incelemede bulunan kadın üreticiler teknik gezinin, yapacakları çalışmalar açısından çok verimli geçtiğini, motivasyon ve yeni fikirler açısından önemli olduğunu söylediler. Ayrıca başka üreticilerle kurulan gönül bağının çalışmalarında olumlu olacağını ifade ederek, misafirperverliklerinden dolayı teşekkür ettiler. Kadın üreticileri kendi atölyelerinde de misafir etmek istediklerini ve davet ettiklerini söylediler.

(HABER/FOTO-GÖKHAN AYYILDIZ)

  • Etiketler
  • Yorumla
Üye Girişi
  • Kullanıcı Adınız
  • Şifreniz