Muhteşem THM Konseri

Muhteşem THM Konseri

ÖĞRENCİLERE MESLEKLERİNİ ANLATTILAR

ÖĞRENCİLERE MESLEKLERİNİ ANLATTILAR

MUĞLA’DA 21 ŞUBAT DÜNYA REHBERLER GÜNÜ KUTLANDI

MUĞLA’DA 21 ŞUBAT DÜNYA REHBERLER GÜNÜ KUTLANDI

Seydikemer’de 32 düzensiz göçmen yakalandı

Seydikemer’de 32 düzensiz göçmen yakalandı

ÜLKÜCÜ  ŞEHİT FIRAT ÇAKIROĞLU İÇİN LOKMA DÖKTÜRÜLDÜ

ÜLKÜCÜ  ŞEHİT FIRAT ÇAKIROĞLU İÇİN LOKMA DÖKTÜRÜLDÜ

Milletvekili  Alban’danFetob’a Ziyaret
    • beskaza@beskazagazetesi.com
    • 2 Ekim 2019 - 14:39:40

 

CHP Muğla Milletvekili Mürsel Alban, Fethiye Otelciler Birliği’ni ziyaret etti. Milletvekili Mürsel Alban’ı Fethiye Otelciler Birliği Başkanı Bülent Uysal ve yönetim kurulu üyeleri karşıladı. Ziyarette 178 yıllık dev şirket “Thomas Cook” şirketinin iflas etmesi ve bölge turizminin gördüğü zararlar hakkında bilgi alışverişi yapıldı.

 

“BÖLGEMİZDE AĞIRLIKLI OLARAK İNGİLİZ TURİSTLER HAKİM”

FETOB Başkanı Uysal açıklamasında “Bölgemizde ağırlıklı olarak İngiliz turistler hakim. Dalaman Havalimanı’na gelen 1.5 milyon yolcunun neredeyse 900 bini İngiliz. Bunun ağırlıklı olarak yüzde 40-45’ini Thomas Cook getiriyor. Bu sene ön gördüğümüz 900 bin turist vardı, bunun  yaklaşık 400 binini Ekim sonu Thomas Cook getirmiş olacaktı, ama maalesef hem Ekim ayını kaybettik, hem paramız kaldı.”

 

“MUĞLA TURİZM AFET BÖLGESİ İLAN EDİLSİN”

CHP Muğla Milletvekili Mürsel Alban, Thomas Cook şirketinin iflas etmesinin ardından özellikle Muğla’da çok sayıdaki otelin büyük bir sıkıntı yaşayacağını belirterek, “Hükümet acilen duruma müdahale edip, zararları büyük ölçüde giderecek çalışma yapmalıdır. Nasıl ki meteorolojik olaylar sonucu doğal afet meydana geliyorsa; bu iflasın sonucu da bir turizm afetidir. Bölge acilen afet bölgesi ilan edilmelidir. Turizmcinin başta KDV olmak üzere devlete olan tüm borçları ertelenmelidir” dedi.  “Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy’un iflasın ardından “zarar gören işlemeler için acil bir kredi çalışması hazırladık. Kredi paketinin büyüklüğü 50 milyon euro olacak” şeklindeki açıklamasını değerlendiren Alban, “Sadece iflas eden Thomas Cook şirketiyle çalışan oteller var. Bu otellerin kaderi deyim yerindeyse bu şirketin durumuna bağlı. Bir biri ardına oteller iflas noktasına gelir. Bakanın sözünü ettiği 50 milyonluk kredi, devede kulak kalır. Çok daha ciddi önlemlere ihtiyaç var” şeklinde konuştu.

 

“İNGİZİLİZ HÜKÜMETİYLE GÖRÜŞÜLMELİ”

“İlk şok atlatıldıktan sonra oteller ödeme alamadıkları için tedarikçilere ödeme yapamayacaklar bu seferde bölge esnafı ve toptancıların krizi ve iflasları başlayacak” diyen Alban, “ Büyük otellerin istihdamı azaltacağından bölgede işsizlik ve buna bağlı sosyal sorunların başlayacağını vurguladı. Kültür ve Turizm Bakanlığı koordinasyonunda acilen hasar tespit çalışmalarının yapılması gerektiğini belirten Alban, ayrıca İngiliz hükümetiyle, Türkiye’deki otellerin alacakları konusunda üst düzeyde bir görüşme yapılması gerektiğini kaydetti. CHP’li Alban, konuyu verdiği soru önergesiyle de Meclis gündemine de taşıdığını bildirdi.

(HABER/FOTO-GÖKHAN AYYILDIZ)

  • Etiketler
  • Yorumla
Üye Girişi
  • Kullanıcı Adınız
  • Şifreniz