ALBAN  “EN AZ 30 BİN KİŞİ İŞİNDEN OLDU”

ALBAN  “EN AZ 30 BİN KİŞİ İŞİNDEN OLDU”

KAYMAKAM ŞAHİNER’İ  ZİYARET   ETTİLER

KAYMAKAM ŞAHİNER’İ  ZİYARET   ETTİLER

VERGİ DAİRESİ MÜDÜRÜNDEN BAŞKAN KARACA’YA ZİYARET

VERGİ DAİRESİ MÜDÜRÜNDEN BAŞKAN KARACA’YA ZİYARET

TRABZON’DAN KUPAYLA DÖNDÜ

TRABZON’DAN KUPAYLA DÖNDÜ

ESKİ BAŞKAN KURTARILAMADI

ESKİ BAŞKAN KURTARILAMADI

Emlakçılar  Odası  “Birikimlerinizi Ve Geleceğinizi Riske Atmayınız”
    • beskaza@beskazagazetesi.com
    • 1 Ekim 2019 - 10:25:08

 

Muğla Emlak Danışmanları Esnaf Odası yönetim kurulu ve üyeleri kahvaltılı toplantıda bir araya geldiler. Muğla’da Emlak Danışmanları Esnaf Odası (MEDEO) tarafından odanın kuruluşunun 1’inci yıl dönümü dolayısıyla kahvaltı programı düzenlendi. Programa; Muğla Emlak Danışmanları Esnaf Odası Başkanı Ziya Ercan, Muğla Büyükşehir Belediye Başkan Yardımcısı Cumhur Çoban, Menteşe Belediye Başkan Yardımcısı Mehmet Güven, Muğla Esnaf ve Sanatkarlar Odaları Birliği Başkanı Şükrü Ayyıldız, kurum müdürleri, sivil toplum kuruluşlarının temsilcileri ve emlakçılar katıldı. Programa; Fethiye Emlakçılar Odası Başkanı ve MEDEO yönetim kurulu  temsilcisiSerdar Oğuz’da katıldı. Toplantı  sonrasında ortak bir açıklama yapıldı. Yapılan ortak açıklamada “Birikimlerinizi ve geleceğinizi riske atmayınız” mesajı verildi.

“Kayıt Dışı İle İlgili Bir Dizi Çalışma Başlattık”

Muğla’da Emlak Danışmanları Esnaf Odası (MEDEO) tarafından yapılana açıklamada “Türkiye genelinde emlak sektörünü düzenleyen bir yasanın olmamasından dolayı Muğla’da uzun yıllar boyunca dağınık bir düzende iş yapmaya çalışan emlak sektörü, 2000’li yılların başından itibaren Muğla genelinde tüm ilçelerde dernek çatıları altında toplanmaya başlamıştır. 2018 Haziran ayı içerisinde il genelinde tüm Emlak Danışmanları aynı çatı altında birleştirilmiştir.  Tüzel bir kimlik kazanmış olan esnaf meslek odamız Eylül ayı içerisinde Kurucu Genel Kurulunu gerçekleştirdikten sonra Emlak sektörü içerisinde çalışmalarına başlamıştır. Emlak Meslek Odası olarak ilk önemli çalışmamız, kayıt dışı emlakçılık faaliyetlerine bir düzen getirmek olmuştur. Kayıt dışı olarak, yerleşik düzende bir ofis veya iş yeri bulunmayan, evden, kafeden sadece telefon ile emlak alım-satım aracılık faaliyetlerinde bulunan, sosyal medyada emlakçılık yapan, vergi dairesi ve meslek odalarında kayıtları olmayan bu kişilerin tespiti ve çalışmalarının, Taşınmaz Ticareti hakkında çıkan yönetmelik ve ilgili diğer kanunlara uygun hale getirilmesi için ‘’Emlak Meslek Odası ‘’ olarak bir dizi çalışma başlattık.

“Yetkililere Resmi Yazı Yolladık”

MEDEO,  Muğla Emlak Danışmanları Esnaf Odası olarak; öncelikle İlçeler bazında temsilciliklerimiz vasıtasıyla vergi idaresi başkanlığına ve sanayi ticaret il müdürlüğüne; az önce bahsettiğimiz şekilde gayri kanuni faaliyetlerini sürdürmekte olan emlakçıların kayıt dışı olmaktan çıkarılarak kayıt altına alınması için resmi yazı yollamış bulunmaktayız.  Bu tür faaliyetlere gayri yasal devam etmekte olan kişilerin çalışma koşullarını,  Taşınmaz Ticareti Hakkındaki Yönetmelikte olması gerektiği şekil ve şartlara uygun hale getirmelerini ivedi şekilde sağlayacağız. Bu bağlamda sektörümüzün adil bir düzene kavuşmasını, emlak alım-satım hizmeti alacak olan vatandaşlarımızın da güvenilir koşullar altında bu hizmetlerin verilmesini  hedefliyoruz  ve buradan tüm sektörde çalışan arkadaşlara seslenmek istiyoruz; Kayıt dışı olarak emlak alım, satım, aracılık faaliyetlerinde bulunan, Sosyal medyada emlakçılık yapan, vergi dairesine ve meslek odalarına kayıtlı olmayan kişiler; vergi kaydınızı ve meslek odası kayıt işlemlerinizi yaptırınız.

“Tespit Ettiğimiz Kişileri İkaz Ediyoruz”

En kısa zamanda işinizi ve işletmenizi 05 Haziran 2018 tarihinde resmi gazetede yayınlanarak yürürlüğe giren ‘’ Taşınmaz Ticareti ‘’ hakkında çıkan yönetmeliğe ve kanunlara uygun hale getiriniz. Aksi takdirde cezai yaptırımlar ile karşılaşabilirsiniz. Bu sürecin takibi Muğla bölgesinde Muğla Emlak Danışmanları Esnaf Odası, ilçelerde oda temsilcilikleri ve emlak dernekleri tarafından, cezai işlemler ise İlçe Vergi Daireleri ve Muğla Ticaret İl Müdürlüğü tarafından yapılacaktır.  Sosyal medyada ve emlak satış sitelerinde kayıt dışı olarak emlak alım-satım kiralama, taşınmaz ticaretine aracılık yapan kişileri odamız, temsilciliklerimiz ve derneklerimiz vasıtası ile takip ediyoruz ve tespit ettiğimiz kişileriikaz ediyoruz. Kayıt altına alınmalarını sağlıyoruz. Yürürlükte olan yasa ve yönetmeliklere göre, her türlü emlak alım – satım, kiralama, taşınmaz ticaretine aracılık yapan kişilerin vergi kayıtlarının ilgili meslek odasına kayıtlarının yapılmış olması zorunludur. Söz konusu faaliyetler yetki belgesi olan yerleşik işletmeler, ofisler tarafından yapılacaktır. Muğla Emlak Danışmanları Esnaf Odası Başkanı ve Yönetim Kurulu olarak kamuoyuna mesaj vermek istiyoruz; emlak sahiplerini, gayrimenkul alıcılarını,  satıcılarını, kiralama yapan kişileri uyarmak istiyoruz. Olabilecek mağduriyetleri önlemek için Odamıza kayıtlı ve Yetki Belgesi bulunan Ofislerimizdeki Sorumlu Emlak Danışmaları ile ticaret yapmanızı tavsiye ediyoruz. Lütfen Birikimlerinizi ve geleceğinizi riske atmayınız. Çünkü Sizi Ailemizden biri olarak görüyoruz” denildi.

(HABER/GÖKHAN AYYILDIZ)

  • Etiketler
  • Yorumla
Üye Girişi
  • Kullanıcı Adınız
  • Şifreniz