Muhteşem THM Konseri

Muhteşem THM Konseri

ÖĞRENCİLERE MESLEKLERİNİ ANLATTILAR

ÖĞRENCİLERE MESLEKLERİNİ ANLATTILAR

MUĞLA’DA 21 ŞUBAT DÜNYA REHBERLER GÜNÜ KUTLANDI

MUĞLA’DA 21 ŞUBAT DÜNYA REHBERLER GÜNÜ KUTLANDI

Seydikemer’de 32 düzensiz göçmen yakalandı

Seydikemer’de 32 düzensiz göçmen yakalandı

ÜLKÜCÜ  ŞEHİT FIRAT ÇAKIROĞLU İÇİN LOKMA DÖKTÜRÜLDÜ

ÜLKÜCÜ  ŞEHİT FIRAT ÇAKIROĞLU İÇİN LOKMA DÖKTÜRÜLDÜ

Uluslar  Arası  Kıyı Temizliği Samanlık Koyunda Gerçekleşecek
    • beskaza@beskazagazetesi.com
    • 20 Eylül 2019 - 19:20:04

 

Uluslar arası kıyı temizliği etkinliği  Büyük Samanlık koyunda  bu gün gerçekleşecek.  Turmepa Fethiye şubesinden yapılan açıklamada “Turmepa öncülüğünde kıyılarda temizlik seferberliği düzenlendi.  Turmepa Fethiye de Uluslararası Kıyı Temizliği (ICC) Kampanyası için kolları sıvadı. “Uluslararası Kıyı Temizliği (International CoastalCleanup – ICC)” kampanyası nedeniyle  21 Eylül’de Fethiye Büyük Samanlık Koyu’nda temizlik çalışması gerçekleştirilecek” denildi.

“Uluslararası Kıyı Temizliği (International CoastalCleanup – ICC)” kampanyası kapsamında Türkiye dâhil 100’den fazla ülkede yüz binlerce gönüllü deniz kıyılarına akın ediyor. Her yıl dünyayla eşzamanlı olarak yapılan etkinlik, Türkiye’de 2002 yılından bu yana Deniz Temiz Derneği/ TURMEPA koordinatörlüğünde yürütülüyor. Uluslararası Kıyı Temizliği Kampanyası çerçevesinde kıyılarımızı temizlemek için kolları sıvayan TURMEPA, İstanbul, İzmir, Antalya, Samsun ve Fethiye kıyılarına uzanıyor. Etkinliğin Fethiye ayağı, 21 Eylül Cumartesi günü TURMEPA Fethiye Kıyı ve Deniz İnceleme Merkezi koordinasyonunda, Fethiye Belediyesi, İMEAK Deniz Ticaret Odası Fethiye Şubesi, TURMEPA Fethiye Şubesi, OrkaHotels çalışanları, Mustafa Kemal Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi öğrencileri ve Fethiye halkı katılımıyla gerçekleşecektir. Büyük Samanlık Koyu’nda yapılacak etkinliğin gerçekleştirilmesine katkı sağlayan Fethiye Belediyesi, İMEAK Deniz Ticaret Odası Fethiye Şubesi, TUI TURKEY Tantur Turizm Sey. A.Ş.’ye ve tüm katılımcılarımıza teşekkürlerimizi sunarız.

 

“ICC KAMPANYASI’NIN TARİHİ”

Uluslararası Kıyı Temizliği Kampanyası, ilk olarak “The Ocean Conservancy” adlı sivil toplum kuruluşu tarafından 1986 yılında, ABD’nin Texas eyaletinde 2800 gönüllünün 124 ton atık toplaması ile başladı. Gördüğü yoğun ilgi sonrası önce ABD eyaletlerine ve daha sonra tüm dünyaya yayılarak uluslararası bir nitelik kazanan kampanya, International CoastalCleanup (ICC) adını aldı. Uluslararası Kıyı Temizliği Kampanyası’nda toplanan her atık kayıt altına alınarak tür ve kaynağına göre istatistiği yapılıyor ve kampanyaya katılan ulusal ve uluslararası tüm ülkelere bir rapor halinde sunuluyor. Bu rapor sonucunda, dünya genelinde denizlerdeki kirliliğin kaynakları ve atıkların yıllara göre gösterdiği değişkenlik saptanıyor. Tüm dünyadan gelen verilerden elde edilen sonuçlar doğrultusunda da alınması gereken önlemler tespit edilerek çalışmalar yürütülüyor.

(HABER/FOTO-GÖKHAN AYYILDIZ)

  • Etiketler
  • Yorumla
Üye Girişi
  • Kullanıcı Adınız
  • Şifreniz