Muhteşem THM Konseri

Muhteşem THM Konseri

ÖĞRENCİLERE MESLEKLERİNİ ANLATTILAR

ÖĞRENCİLERE MESLEKLERİNİ ANLATTILAR

MUĞLA’DA 21 ŞUBAT DÜNYA REHBERLER GÜNÜ KUTLANDI

MUĞLA’DA 21 ŞUBAT DÜNYA REHBERLER GÜNÜ KUTLANDI

Seydikemer’de 32 düzensiz göçmen yakalandı

Seydikemer’de 32 düzensiz göçmen yakalandı

ÜLKÜCÜ  ŞEHİT FIRAT ÇAKIROĞLU İÇİN LOKMA DÖKTÜRÜLDÜ

ÜLKÜCÜ  ŞEHİT FIRAT ÇAKIROĞLU İÇİN LOKMA DÖKTÜRÜLDÜ

Alban   Ve   Girgin’den Tepki
    • beskaza@beskazagazetesi.com
    • 20 Eylül 2019 - 19:16:58

 

Edinilen bilgiye göre; Seydikemer İlçesi Çaykenarı Mahallesi Güzeller Cami’nde imamlık yapan H.  Ö.  sosyal medya hesabından CHP’ye hakaret etti. Skandal paylaşım büyük tepki çekti. Skandal paylaşım ile ilgili CHP Muğla Milletvekili Mürsel Alban ile CHP Muğla Milletvekili Süleyman Girgin açıklamada bulunarak olayı TBMM’ye taşıdı.  İddia edilen paylaşımda CHP’yi şeytanla ilişkilendiren imam, “Şeytana sormuşlar, Türkiye’ye niye uğramıyorsun? En son uğradığımda CHP’liler ezana yuh çekip, ıslık çalıyorlardı. CHP varken benim Türkiye’ye uğramama gerek yok demiş” ifadelerini kullandı.

 

“EN TEHLİKELİ ŞEY SİYASETİN CAMİ, OKUL VE ORDUYA GİRMESİDİR”

İmam H.Ö.’nün CHP’ye yönelik hakaretlerini, CHP Muğla Milletvekili Mürsel Alban, Meclis gündemine taşıdı.  Konuyla ilgili Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Oktay’ın yanıtlaması istemiyle soru önergesi veren Alban, “Bir ülke için en tehlikeli şey siyasetin cami, okul ve orduya girmesidir. Eğer siyaset buralara girerse cami de, okul da, ordu da esas görevlerini bırakırlar, siyaset alanı haline gelirler ve asıl işlevlerini yitirirler” dedi.

 

“VATANDAŞIN HUZURU KAÇTI”

Soru önergesinde her türlü uyarıya rağmen, bazı din görevlilerinin gerek vaaz ve sohbetlerinde; gerekse de sosyal medya paylaşımlarıyla aktif siyasetçi gibi konuşma yapması, paylaşımda bulunması vatandaşın tepkisine neden olmakta, bu olaylar gönül rahatlığı içinde ibadet etmek isteyen yurttaşların  huzurunu kaçırmaktadır diyen CHP’li Alban, Diyanet İşleri Başkanlığı’nın geçtiğimiz 30 Ağustos Zafer Bayramı için verilen cuma hutbesinde, ülkemizin kurucusu ve değişmez lideri Mustafa Kemal Atatürk’ten bahsetmemesi, onu yok sayması gibi ihanet duygusu yüklü olayların, adı geçen imamın sosyal medya paylaşımı gibi, bu tür davranışları ve söylemleri cesaretlendirdiğini düşünüyor musunuz” diye sordu. Alban önergesinde şu sorulara yer verdi: Bu olayda adı geçen ve Seydikemer ilçesinde görevli olduğu belirtilen kişi Diyanet İşleri Başkanlığı personeli midir? Diyanet İşleri Personeli ise bu kişinin kurumdaki görevi nedir? Bu kişinin sosyal medya paylaşımlarıyla ilgili olarak, tarafınızdan bir inceleme-işlem, yapılacak mıdır? Özellikle son yıllarda Diyanet İşleri Başkanlığı’nın bu tür olaylarla gündeme gelmesini nasıl değerlendiriyorsunuz?  Diyanet İşleri Başkanlığı’nın geçtiğimiz 30  Ağustos Zafer Bayramı için verilen cuma hutbesinde, ülkemizin kurucusu ve değişmez lideri Mustafa Kemal Atatürk’ten bahsetmemesi, onu yok sayması gibi ihanet duygusu yüklü olayların, adı geçen imamın sosyal medya paylaşımı gibi, bu tür davranışları ve söylemleri cesaretlendirdiğini düşünüyor musunuz? Diyanet İşleri Başkanlığı’nın ve din görevlilerinin, siyasi söylemlerden uzak durmalarıyla ilgili olarak tarafınızdan bir çalışma ve eğitim programı hazırlanacak mıdır?    Bu yönde bir çalışmanız var mıdır?

 

GİRGİN “İMAMIN BU SÖZLERİ AYMAZLIK VE KÜSTAHLIK”

CHP Muğla Milletvekili Süleyman Girgin, Seydikemer’e bağlı Çaykenarı mahallesinde imamlık yapan ve CHP’yi şeytana benzeten imamı Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Oktay’a sordu. CHP Muğla Milletvekili Süleyman Girgin açıklamasında “Muğla ilimize bağlı Seydikemer ilçesi Çaykenarı Mahallesi imam olarak görev yapan H. Ö. geçtiğimiz günlerde sosyal medya hesabından yaptığı bir paylaşımda; Kurucusu Mustafa Kemal Atatürk olan Cumhuriyet Halk Partisi’ni şeytanla ilişkilendirerek, “Şeytana sormuşlar, Türkiye’ye niye uğramıyorsun? En son uğradığımda CHP’liler ezana yuh çekip, ıslık çalıyorlardı. CHP varken benim Türkiye’ye uğramama gerek yok demiş” ifadelerini kullanmıştır. Diyerek yaşanan olaya tepki gösterdi ve yaşanan durumu affedilemez bir aymazlık ve küstahlık olarak nitelendirdi.

 

“YAŞANAN BU DURUM KABUL EDİLEMEZ, NEFRET SÖYLEMLERİNDEN KAÇININ”

CHP’li Girgin verdiği yazılı soru önergesinde; “Devlet adına kamu görevi yapan bir şahsın kurucusu Mustafa Kemal Atatürk olan ve kuruluşu Cumhuriyet’e eşdeğer Cumhuriyet Halk Partisi’ne yaptığı bu hakaret kamuoyunda büyük bir infiale neden olmuştur.” Diyerek yaşanan durumun kabul edilemez olduğunu söyledi ve aşağıdaki sorularını Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Oktay’a yöneltti. İddialara konu Haşim Öztürk Atatürk’ün kurmuş olduğu Diyanet İşleri Başkanlığı personeli midir? Bu şahıs Diyanet İşleri Personeliyse din görevlilerinin toplumsal bütünlüğümüze zarar verecek bu tür nefret söylemlerinden kaçınması için kurum dahilinde bir çalışma mevcut mudur? Türkiye Cumhuriyeti adına kamu görevi yapan İmam Haşim Öztürk’e gerçekleştirmiş olduğu bu çirkin paylaşım nedeniyle her hangi bir disiplin işlemi başlatılmış mıdır? Türkiye Cumhuriyeti adına kamu görevi yapan İmam Haşim Öztürk’e gerçekleştirmiş olduğu bu çirkin paylaşım nedeniyle her hangi bir yasal süreç başlatılmış mıdır? İktidarın kamu görevlilerinin nitelik yönüyle nefret suçu olarak kabul edilebilecek bu tip açıklama ve paylamışları ile ilgili tavrı nedir? Diyanet İşleri Başkanlığı Cumhuriyet Halk Partisi’nden kurumsal anlamda özür dileyecek midir?” dedi.

(HABER MERKEZİ)

  • Etiketler
  • Yorumla
Üye Girişi
  • Kullanıcı Adınız
  • Şifreniz