ALBAN  “EN AZ 30 BİN KİŞİ İŞİNDEN OLDU”

ALBAN  “EN AZ 30 BİN KİŞİ İŞİNDEN OLDU”

KAYMAKAM ŞAHİNER’İ  ZİYARET   ETTİLER

KAYMAKAM ŞAHİNER’İ  ZİYARET   ETTİLER

VERGİ DAİRESİ MÜDÜRÜNDEN BAŞKAN KARACA’YA ZİYARET

VERGİ DAİRESİ MÜDÜRÜNDEN BAŞKAN KARACA’YA ZİYARET

TRABZON’DAN KUPAYLA DÖNDÜ

TRABZON’DAN KUPAYLA DÖNDÜ

ESKİ BAŞKAN KURTARILAMADI

ESKİ BAŞKAN KURTARILAMADI

SEKİ’de  Yörük Yareni  Şöleni
    • beskaza@beskazagazetesi.com
    • 26 Ağustos 2019 - 10:09:51

 

Fethiye ve Seydikemer Yörük Türkmen Dernekleri işbirliğinde Seki Mahallesinde  düzenlenen ’Yörük Yareni’ programında yöresel şarkılar söylendi, oyunlar oynandı. Seydikemer Belediyesinin katkılarıyla 28. Geleneksel Seki Yağlı Pehlivan Güreşleri Kültür Etkinlikleri kapsamında Fethiye ve Seydikemer Yörük Türkmen Dernekleri işbirliği ile Seki Mahallesi Zümrüt Çayırında “Yörük Yareni” programı düzenlendi. Yoğun katılımın olduğu  Yörük Yareni etkinliklerine başta Ege ve Akdeniz olmak üzere Türkiye’nin dört bir yanından çok sayıda Yörük Türkmen derneği temsilcileri katıldı.

 

“ŞÖLEN HAVASINDA GEÇTİ”

Yörük Türkmen derneklerinin Seydikemer İlçesindeki buluşması şölen havasında geçti. Seki Mahallesi Güreş Sahası Meydanında Yörüklere has eşyaların da sergilendiği etkinlikte, Yörük kadınları yün eğirip yayık ayranı yaparken,  “Yörük Yareni” programı mahalle meydanından güreş sahasına kadar yapılan Yörük göçü ile başladı. Davul ve zurna eşliğinde yöresel kıyafetleri ile oynayarak etkinliğin yapılacağı meydana gelen Yörükler, saygı duruşunda bulunup, İstiklal Marşımızı okudular. Program sunuculuğunu Fethiye Yörük Türkmen Derneği Başkanı Ramazan Kıvrak’ın yaptığı etkinliğe, Seydikemer Belediye Başkanı Yakup Otgöz, Ankara’da toplantıda olduğu için yerine başkan yardımcısı Mustafa Ali Türkan katıldı. Türkan’ın yanı sıra etkinliğe, 2018 yılında yapılan Geleneksel Seki Yağlı Pehlivan Güreşleri Güreş Ağası ve Seydikemer  Belediye Meclis Üyesi iş adamı Önder Akdenizli, AK Partili Seydikemer Belediye Meclis Üyesi Alper Çalıkoğlu, CHP’li Meclis Üyesi Necati Ocak, Yörük Türkmen federasyonu Başkanı ve Isparta İlbeyi Mustafa Küçükyaman, Muğla Yörük Obaları Derneği Başkanı Osman Akcan, civar il ve ilçelerdeki Yörük Türkmen Dernekleri Başkanları ve temsilcileri ile çok sayıda vatandaş katıldı.

 

“ÖRF VE ADETLERİMİZİ YAŞATACAĞIZ”

Gecede Seydikemer Yörük Türkmen Derneği Başkanı İsmail Uzunoğlu ve Fethiye Yörük Türkmen Derneği Başkanı Ramazan Kıvrak’a teşekkür plaketi sunan Seydikemer Belediye Başkan Yardımcısı Mustafa Ali Türkan, “Bu yıl geleneksel hale getirdiğimiz Yağlı Pehlivan Güreşlerinin 28.’sini gerçekleştireceğiz. Güreş öncesi kültür etkinlikleri kapsamında 4 gün de konser eğlenceleri tertip etmek istedik. Bu eğlencelerin ilkini de yöremizin kültürü olan Yörük Yareni gecesi ile başlattık. Bu etkinlikler de tamamen yöresel sanatçılarımız ile eğlenmek istedik. Çünkü kültürlerimizi, örf ve adetlerimizi bu sanatçı kardeşlerimiz ve ağabeylerimiz ile canlandırıyoruz. Yoksa bizde biliriz ünlü sanatçı getirmeyi. Ama biz Seydikemer Belediyesi olarak her zaman kültürümüzün, örf ve adetlerimizin canlandırılması yanındayız” dedi. Uzun zamandan bu yana düzenlenen “Yörük Yarenine” hazırlandıklarını ifade eden Seydikemer Yörük Türkmen Derneği Başkanı ve Muğla İl Beyi İsmail Uzunoğlu ise, “Çok güzel bir gece yaşadık. Geleneğimizi, örf ve adetlerimizi yaşatmak adına bu tür etkinlikler yerinde yapılan etkinlikler. Gecede sazıyla sözüyle türkülerini söyleyen sanatçılarımıza, oyu gösterilerini sergileyen gruplarımıza ve geceye katılarak bizi yalnız bırakmayan tüm halkımıza teşekkür ediyorum. Ayrıca Seydikemer Belediyesine bizlere verdiği tüm destekler adına çok teşekkür ediyorum” diye konuştu.

 

“YÖRÜK KÜLTÜRÜNÜ YAŞATMAYA VE YENİ NESİLLERE AKTARMAYA DEVAM EDECEĞİZ”

Fethiye Yörük Türkmen Derneği Başkanı Ramazan Kıvrak ise, Yörük kültüründeki yarenin yaylaya göçün ardından yapıldığını hatırlattı. Yaylalarda yaren tepesi ve yerlerinin belirlendiğini ifade eden Kıvrak, dua edilen bu mekanların Yörüklerin eğlencelerine de ev sahipliği yaptığını belirterek, “Yarenimizde cura, sipsi, kaval, tırnak kemane, saz, davul ve zurna çalındı. Kıvrak ve ağır zeybek, çömlek kırdıran oynandı. Ata türküleri söylenip, ata oyunları oynandı. Gösterilen ilgi bizi memnun etti. Yörük kültürünü yaşatmaya ve yeni nesillere aktarmaya devam edeceğiz” diye konuştu.Gecede yöresel sanatçılar sahne alırlarken, folklor grupları ve çeşitli oyun grupları da sahne de hünerlerini sergilediler.

Seydikemer Belediye Başkanı yardımcısı Mustafa Ali Türkan’da konuşmasında “Ben şahsım ve Seydikemer Belediyesi adına bugün burada bulunan sanatçı kardeşlerimiz başta olmak üzere, bu gecenin hazırlanmasında emeği geçen arkadaşlarım başta olmak üzere, ama daha da önemlisi onların burada sergiledikleri sanatlarını dinlemek üzere bugün burada olan sizlere ayrı ayrı teşekkür ediyoruz. Belediye Başkanımız şu anda Ankara’da, Yakup Başkanım, aslında bugün burada 28.sini düzenleyeceğimiz Zümrüt Seki Çayırındaki güreşlerimizin programının başlangıcında sizlerle olmak isterdi. Kısaca özetlemek isterim. Geçtiğimiz hafta cumartesi günü, Sayın Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan Marmaris’te tatillerindeyken Muğla’daki Belediye Başkanlarımızla bir toplantı yaptı. Beş buçuk süren bir toplantıydı bu. Neticesinde dendi ki, Muğla’nın sorunlarını köklü bir çözüm getirmek üzere bugün yedi tane belediye başkanımız, Bakanlar Kurulunda Muğla’ya özel bir gündem yapıldı. Cumhurbaşkanlığı külliyesinde yedi tane belediye başkanımız , Sayın cumhurbaşkanı yardımcımız Fuat Oktay beyin başkanlığında Muğla’nın çözüm bekleyen sorunları için özel bir toplantı yapıldı. Başkanımız şu anda Ankara’da. Yarın da bu toplantı devam edecek. İnşallah Cuma günü, müjdelerle, güzel haberlerle bizlerle beraber olacak. Belediyeciliğin tanımı aslında halkın arasında da bilindiği şekliyle eski bir atasözümüz var. Süleymaniye’de dilenip, Ayasofya’da sadaka dağıtmak derler. Başkanımız bugün Ankara’da, bizlerin, Seydikemer’imizin, Muğla’mızın sorunlarına çözüm üretmek, buraya da kalıcı çözümler getirmek için çabalıyor. Bizler de bugün burada Pazar gününe kadar devam edecek etkinlilerle sizlerle birlikte olacağız. Ben bu gecenin hazırlanmasında emeği geçen arkadaşlarıma ayrıca teşekkür etmek istiyorum bir daha. Ve burada 5 gün içerisine yapacağımız etkinlikler yerine, aslında belki magazin programlarında çok öne çıkmış, adı çok büyük olan sanatçılar getirebilirdik. Ama biz o bütçeyle, o mütevazı bütçeyle bizim yerel sanatçılarımızı, bölgemizin insanlarını sizlerle buluşturmayı tercih ettik. Beş gün boyunca bu toprağın çocukları, bu bölgenin insanları sizlerle beraber olacak. Onlar çalacak biz söyleyeceğiz” dedi.

(HABER/FOTO-GÖKHAN AYYILDIZ)

 

 

 

 

  • Etiketler
  • Yorumla
Üye Girişi
  • Kullanıcı Adınız
  • Şifreniz