ALBAN  “EN AZ 30 BİN KİŞİ İŞİNDEN OLDU”

ALBAN  “EN AZ 30 BİN KİŞİ İŞİNDEN OLDU”

KAYMAKAM ŞAHİNER’İ  ZİYARET   ETTİLER

KAYMAKAM ŞAHİNER’İ  ZİYARET   ETTİLER

VERGİ DAİRESİ MÜDÜRÜNDEN BAŞKAN KARACA’YA ZİYARET

VERGİ DAİRESİ MÜDÜRÜNDEN BAŞKAN KARACA’YA ZİYARET

TRABZON’DAN KUPAYLA DÖNDÜ

TRABZON’DAN KUPAYLA DÖNDÜ

ESKİ BAŞKAN KURTARILAMADI

ESKİ BAŞKAN KURTARILAMADI

Oğuz  “Faizler Düşünce Hareketlenme Başladı”
    • beskaza@beskazagazetesi.com
    • 26 Ağustos 2019 - 10:06:04

 

Kamu Bankaları’nın faiz indirimine gidişi konut satışlarında artışa neden oldu. Fethiye Emlakçılar Derneği Başkanı Serdar Oğuz, faiz oranlarının konut alımına direkt etkisi olduğunu belirterek “Konut ihtiyacı olan ve faizin yüksekliğinden dolayı konut satın almaktan kaçınan yatırımcıların talebi oluşmaya başladı” dedi.

Fethiye Emlakçılar Derneği Başkanı Serdar Oğuz, “Hükümetin konut faizini düşürmesinden sonra piyasada bir miktar hareketlenme başladı. 0,99 faizin indirilmesiyle kamu bankalarında vatandaşların konut anlamında bir talebi oluşmaya başladı. Bu piyasayı olumlu etkileyen bir gelişme. Konut ihtiyacı olan ve faizin yüksekliğinden dolayı konut satın almaktan kaçınan yatırımcıların talebi oluşmaya başladı. Eldeki konutların satılması, konut ihtiyacı olan kişilerin ihtiyaçlarını gidermek ve piyasaya canlılık getirmesi açısından emlakçılar olarak faiz konusuna olumlu bakıyoruz” dedi. Yabancıların konut alımlarında artış olduğuna dikkat çeken Oğuz şunları söyledi: “Geçtiğimiz yıllarda yabancıların konut satışında terörden dolayı oluşan bir güvensizlik ortamı nedeniyle bir azalma vardı. Hükümetin, devletin aldığı önlemlerle bu terör belasının üzerinden gelindi. Ve böylelikle yabancılar açısından da piyasada güven ortamı oluşmaya başladı. Şuan itibariyle istatistikler açıklanmadı ama önümüzdeki aylarda yabancı taleplerinde yavaş yavaş artmaya başlayacağını bekliyoruz. Önümüzdeki yıllarda yabancı piyasası olarak daha iyi olacağımızı bekliyoruz” dedi. Oğuz, “Fiyatlar konusunda bölgelere göre değişiklikler gösterir büyükşehirlerdeki konuk stokları fazla olduğu için bizim bölgemizde çok fazla konut stokları yok. Büyükşehirlerde fiyatların daha fazla düşmesi konuşabilirler ama bizim bölgemizde konut fiyatlarında düşme olduğunu ben zannetmiyorum. Tabi alışverişin durumuna göre küçük çaplarda ıskontolar olabilir, bunları fiyat düşmesi olarak değerlendirmek bence doğru değil” diye konuştu.

 

“FETHİYE’NİN İMAR VİZYONUNUN YAPILMASI LAZIM”

Fethiye’de artan kira fiyatlarının normal olduğunu kaydeden Oğuz, bu durumu imar planına bağladı.  “Kira fiyatlarının Fethiye’de artması normal” diyen Oğuz şunları söyledi “Fethiye sınırlı bir bölge ve imar anlamında genişleme imkanı çok fazla olmayan bir durum arz ediyor. Tarım arazilerinin imara açılması ile ilgili sıkıntıları var. O yüzden Fethiye sınırlı bir bölge merkez olarak tabi mahalleler olarak geniş bir coğrafya. Merkez olarak imarın genişlenmesini biz emlakçılar olarak çok doğru bulmuyoruz. Ancak daha öncede konuştuğumuz gibi Fethiye’nin imar vizyonunun yapılması lazım. İyileştirmelerin ve 4 güncellemelerin yapılması lazım. Dolayısıyla Fethiye’de hafif genişlemeler olabilir ancak asıl olarak mevcudun revize edilmesi beklentimiz bu yönde. Kira fiyatları da bin ila 2 bin arasında değişiyor. Daire fiyatları ortalamasını bin 500 olarak düşünürsek bugünkü kira fahiş fiyatları 1 bin 300 ile 1 bin 500 arası değişmektedir” dedi.  Oğuz, “İş yeri bölgeye göre ve iş hacmine göre değişen kiralar söz konusu. O bakımdan standart bir iş yeri kirasından bahsetmek çok gerçekçi olmaz. Örneğin bugün AVM’deki iş yeri kiraları ile Paspartur’daki iş yeri kiraları arasında ciddi farklar olabilir. Bu emlak sahibi ile ilgili bir durum aslında o yüzden bu konu hakkında çok fazla bir şey söyleyecek durumumuz yok” dedi.

(HABER/FOTO-GÖKHAN AYYILDIZ)

  • Etiketler
  • Yorumla
Üye Girişi
  • Kullanıcı Adınız
  • Şifreniz