EKOLOJİ BİRLİĞİ EGE BÖLGE TOPLANTISI MUĞLA’DA YAPILACAK

EKOLOJİ BİRLİĞİ EGE BÖLGE TOPLANTISI MUĞLA’DA YAPILACAK

DSİ Muğla’ya 7 Baraj 2 Gölet Yaptı

DSİ Muğla’ya 7 Baraj 2 Gölet Yaptı

KAYMAKAM ŞAHİNER’E TEŞEKKÜR ETTİLER

KAYMAKAM ŞAHİNER’E TEŞEKKÜR ETTİLER

CUMARTESİ GÜNÜ ANADOLU BASKET’İ AĞIRLIYORUZ

CUMARTESİ GÜNÜ ANADOLU BASKET’İ AĞIRLIYORUZ

EMNİYET MÜDÜRÜNDEN ANLAMLI HEDIYE

EMNİYET MÜDÜRÜNDEN ANLAMLI HEDIYE

Yeşilçam’ I   Tarihi Afişlerle  Yaşatıyor
    • beskaza@beskazagazetesi.com
    • 1 Ağustos 2019 - 10:15:49

 

Fethiye’de Yeşilçamfilm  afişlerinin sergisi açıldı. Fethiye Belediyesi Temizlik görevlisi Süleyman Saraçoğlu, Yeşilçam’ın unutulmaz filmlerinin yer aldığı afişleri Fethiye Belediyesi Özer Olgun Kültür ve Sanat Merkezi sergi salonunda beğeniye sundu. ”Bu afişler beni 15 yaşıma çocukluğuma götürdü” diyen temizlik işçisi Süleyman Saraçoğlu’nun duyarlılığı takdirle karşılandı. 60 yaşındaki Fethiye Belediyesi Temizlik görevlisi Süleyman Saraçoğlu, 14-15 yaşındayken sinema salonlarını ücretsiz temizleyip karşılığında verilen Yeşilçam’ın unutulmaz film afişlerini toplayıp, tam 46 yıldır sakladı.

 

“AFİŞ  KARŞILIĞI SİNEMA SALONLARINI TEMİZLEDİM”

Yeşilçam’ın unutulmaz film afişlerini yaklaşık 46 yıldır saklayan Fethiye Belediyesi Temizlik işçisi Süleyman Saraçoğlu, yerli ve yabancı filmlerin afişlerini sergiliyor. 370 adet Yeşilçam’ın film afişlerini yıllardır gözü gibi saklayan Süleyman Saraçoğlu’nun film afişleri sergisi;  Fethiye Belediyesi Kültür ve Sosyal İşler Müdürü Halime Ok ile  Kesikkapı mahallesi muhtarı Suzan Taşar tarafından açıldı.  Fethiye Belediyesinde temizlik işçisi olarak çalışan 60 yaşındaki Süleyman Saraçoğlu, çocukluğunda Fethiye’de yer alan iki sinemaya gidip izledikten sonra gece de salon temizliğini yaptı. Karşılığında sinemacılar, onun çocukluk tutkusu olan film afişlerinden birer tane verdi. Saraçoğlu, bu film afişlerini askere gidinceye kadar topladı. Askere gidip geldikten sonra da bir süre aynı şekilde devam etti. Ancak filmler televizyon dizileri çıktıktan sonra azalınca ve Yeşilçam filmleri kaybolunca elindekileri afişleri tam 46 yıl sakladı. Fethiye’de açtığı film afişleri sergisinde Türkan Şoray’dan Müjde Ar’a, Gülşen Bubikoğlu’ndan, Orhan Gencebay’a, Hale Soygazi’ye, Cüneyt Arkın’dan Tarık Akan’a, Murat Soydan’dan Orhan Gencebay, Kartal Tibet, Yalçın Gülhan, Aydemir Akbaş ve Bülent Ersoy’a kadar 370 film afişinin yanı sıra BoDerek’in Tarzan ve Burusli filmlerinin afişleri de yer alıyor. Yeşilçam’ın unutulmaz filmleri arasındaki Sultan Gelin, Kader, Gecenin Sonu, Kabadayı, Vazgeç Gönlüm, Hayatım Sana Feda isimli onlarca filmin afişleri de bulunuyor.

 

“46 YILDIR BU AFİŞLERİ SAKLIYORUM”

Süleyman Saraçoğlu, açılışa katılan Belediye Kültür ve Sosyal İşler Müdürü Halime Ok, KesikkapıMahalle Muhtarı Suzan Taşar ve diğer katılımcılara film afişleri hakkında bilgiler aktardı. Hemen hemen her filmi izlediğini ve bu filmlerin konularını da özetle anlatan Saraçoğlu, gazetecilere yaptığı açıklamada  ”Çocukken yani 1973’te sinemaya gitmeye başladım. 1974’te sinema afişleri dikkatimi çekti ve afişlerden almaya başladım. O zamanlar 14 yaşındaydım. Gündüzleri başka işlerde çalışır, akşamları da sinemaya giderdim. Afişlere olan ilgimi gören bir sinema salonu sahibi, bana sinema salonunu temizlememin karşılığında sinema afişlerinden verebileceğini söyledi. 1979 yılına kadar bu şekilde sinema afişi topladım. Daha sonra askere gittim. Askerden geldiğim 1981 yılında da aynı şekilde afiş aldım ama daha sonra sinemalar kapandı. 46 yıldır bu afişleri saklıyorum” dedi.

 

”YEŞİLÇAM’I TARİHİ AFİŞLERİYLE YAŞATIYORUM””

Yeşilçam’ı tarihi afişlerle Fethiye’de  yaşatıyorum ve yaşatmaya da devam edeceğim diyen  Süleyman Saraçoğlu; Sinema tutkusunun devam ettiğini ifade etti.  Süleyman Saraçoğlu, “O yıllarda Fethiye’de 2 tane sinema vardı. Filmler bu sinemalarda oynuyordu. 1982’den sonra sinemalar kapandı. 90’lı yıllardan sonra ‘Yeşilçam’ diye bir şey kalmadı. Bu afişleri hiçbir zaman kaybetmedim. Şu anda 370 tane sinema afişi var. 10 tanesini bir arkadaşa verdim. Bundan sonra ara ara afişleri sergilemeye devam edeceğim. Bu benim ikinci sergim. Sergi; 4 Ağustos’a kadar açık kalacak. Bu afişleri asarken 15 yaşıma gittim. Hemen hemen çoğunun konusunu biliyorum. Ayrıca açılışı 2 kadına yaptırdım. Bunun nedeni kadına yapılan şiddeti kınadığım içindir” ifadelerini kullandı.

 

“MAALESEF BU AFİŞLERİ BIRAKABİLECEĞİM BİR TORUNUM YOK”

Afişlerin kıymetini bilecek birine film afişlerini miras bırakmak istediğini dile getiren Süleyman Saraçoğlu, “Maalesef bu afişleri bırakabileceğim bir torunum yok. Torunumu uyuşturucu nedeniyle kaybettik. Kıymetini bilecek birine bırakmak isterim ya da satarım. Emekli olduktan sonra kültürel faaliyetlerimi arttırmayı istiyorum” dedi.Kesikkapı Mahalle Muhtarı Suzan Taşar da ”Yeşilçam filmlerinihatırlıyorum. Buradaki afişlerden bazılarını izledim. Filmleri hatırlıyorum. O yıllar çok güzeldi” diye konuştu.

(HABER/FOTO-GÖKHAN AYYILDIZ)

 

  • Etiketler
  • Yorumla
Üye Girişi
  • Kullanıcı Adınız
  • Şifreniz