EKOLOJİ BİRLİĞİ EGE BÖLGE TOPLANTISI MUĞLA’DA YAPILACAK

EKOLOJİ BİRLİĞİ EGE BÖLGE TOPLANTISI MUĞLA’DA YAPILACAK

DSİ Muğla’ya 7 Baraj 2 Gölet Yaptı

DSİ Muğla’ya 7 Baraj 2 Gölet Yaptı

KAYMAKAM ŞAHİNER’E TEŞEKKÜR ETTİLER

KAYMAKAM ŞAHİNER’E TEŞEKKÜR ETTİLER

CUMARTESİ GÜNÜ ANADOLU BASKET’İ AĞIRLIYORUZ

CUMARTESİ GÜNÜ ANADOLU BASKET’İ AĞIRLIYORUZ

EMNİYET MÜDÜRÜNDEN ANLAMLI HEDIYE

EMNİYET MÜDÜRÜNDEN ANLAMLI HEDIYE

SALI   PAZARINDA  HANUTÇULUK  YAPANLARA  CEZA YAĞDI
    • beskaza@beskazagazetesi.com
    • 31 Temmuz 2019 - 09:45:39

 

Fethiye Kaymakamlığı tarafından  hanutçuluk komisyonu görevlileri özellikle turistlerin yoğun olduğu bölgelerde denetimlerini aralıksız olarak sürdürürken, yapılan denetimlerde uyarıları dinlemeyen 7 iş yerine ve şahısa idari para cezaları tebliğ edildi. Fethiye Emniyet Müdürlüğü ekiplerinin de katıldığı denetimlerde daha  önce  hanutçuluk yaptığı tespit edilen ve uyarıda bulunulduğu halde hanutçuluğa devam eden kişilere ceza yağdı. Yapılan denetimlerde  hijyen kontrolü de yapıldı.

“DEVAM EDERLER İSE  İŞ YERLERİNE  KAPATILMA CEZASI UYGULANACAK”

Hanutçuluğu önlemek amacıyla Fethiye Kaymakamlığı bünyesinde kurulan Hanutçuluk Komisyonu, turistlerin yoğun bulunduğu bölgelerde çalışmalarına hızlı bir şekilde devam ediyor. Komisyon üyeleri, özellikle halk pazarlarında turistleri rahatsız eden satıcılara göz açtırmıyor.Bu kapsamda Fethiye İlçe Tarım Müdürlüğü, Fethiye İlçe Sağlık Müdürlüğü, Maliye Müdürlüğü, Fethiye İlçe Emniyet Müdürlüğü ve Fethiye Belediyesinden birer personelin oluşturduğu  Hanutçuluk Denetleme Komisyonu Salı Pazarında denetimlerini sürdürürken, bu denetimlerde hijyen kurallarına uymayan  ve hanutçuluk yaptığı tespit edilen esnaflara deneteme yaptılar. Ekiplerin gerçekleştirdiği denetimlerde yapılan sözlü ve yazılı uyarıları dikkate almayan 7  Salı Pazarı esnafına cezai işlem uygularlarken, uyarılara aldırmadan aynı şekilde devam ederler ise iş yerlerinin kapatılma cezası uygulanacağını belirttiler. Şehir merkezinde iş yerlerine zorla müşteri çekmeye çalışanlara yönelik başlatılan çalışmalar halk pazarlarına kadar indi. Fethiye Kaymakamlığı Hanutçuluk Komisyonu, Salı Pazarı’ndaki tezgahları sıkı takibe alarak hanutçuluk denetimi yapıyor. Pazarda incelemelerde bulunan İşyeri Denetleme ve Hanutçuluk Komisyonu üyeleri, kontrolsüz ve insan sağlığını tehlikeye atan, satış yapan ve müşterileri zorlayarak satış yaptığı tespit edilen esnafa uyarılarda bulunuyor. Bir sonraki denetimde eksiklerini gidermeyen işletmelere ise cezai tutanak tutuluyor.

 “HANUTÇULUKLA KARARLILIKLA MÜCADELE EDİLECEK”

Fethiye Kaymakamı Muzaffer Şahiner, 2019 yılı turizm sezonunda hanutçuluk denetleme ekiplerinin bu yıl 535 iş yerinde uygulama yaptığını ve 9 iş idari para  cezası verildiğini belirtti. Şahiner, tüm turistik merkezlerin ortak sorunu olan hanutçuluk konusunda kesin kararlılıkla mücadele edileceğini söyledi.Fethiye’de turizm merkezlerinin ortak sorunlarından birisi olan hanutçuluğa karşı bu yılda savaş devam ediyor. Yaklaşan turizm sezonu öncesi işletmeci ve çalışanlara uyarıda bulunan Kaymakam Muzaffer Şahiner, “Hanutçuluk hakkında kararımız kesin. Hanutçuluktan ceza yiyen esnaflarımızın iş yerleri kapandığında bizde üzülüyoruz. Ama turizm sektörünün gelişmesi ve canlanması adına bu tür uygulamaların yapılması gerekiyor. Onun için herkes dikkatli olsun” ifadelerini kullandı.

“535 İŞLETME DENETLENDİ”

Hanutçuluğa karşı geride kalan yıllarda olduğu gibi bu yıl da savaşın devam edeceğini söyleyen Kaymakam Şahiner, “Biz kamu olarak üzerimize düşen her konuda çok hassas, çok titiz davranacağız. Buraya giren bir misafirimizin bile rencide edilmemesi için, en iyi şekilde ağırlanması için otelciler nasıl ki gayret ediyor, bizlerinde gayret etmesi gerekiyor.  Bizimde herkesten beklentimiz bu yönde. Hanutçuluk ve genel denetim ekibi 01 Ocak ve 30 Haziran tarihleri arasında 535 işletmeyi denetlemiş. 118 işletmeyi yazılı olarak uyaran denetim ekibimiz,9 işletmeye de idari para cezası uygulamıştır. Biz bu cezaları isteyerek yazmıyoruz. Ama kurallara uymayan kişi ve işletmelere karşı da savaş açmak zorundayız. Biz hanutçuluk başta olmak üzere diğer konularda da gerekli denetimleri yapacağız. Ama bu konuda bizden de önce tüm işletme sahiplerimizi, çalışanlarımızı duyarlı olmaya davet ediyoruz. Yani bu konu öyle bir zincir ki, zincirin birisi çıktığı zaman bir kopma ihtimali olduğundan dolayı herkesin hassas olmasını diliyoruz. Emeğe sonsuz saygımız var. Ama gelen bir yabancıyı, gelen bir müşteriyi hiç gereksiz yere taciz edip, rahatsız etmek hiçbir medeni ülkede kabul edilebilecek bir durum değil. Bu konuda özellikle biz denetimden de önce vatandaşlarımızı duyarlı olmaya davet ediyoruz” diye konuştu.

(HABER/FOTO-GÖKHAN AYYILDIZ)

  • Etiketler
  • Yorumla
Üye Girişi
  • Kullanıcı Adınız
  • Şifreniz