Başkan Otgöz “Engelli Kardeşlerimizin Yanındayız”

Başkan Otgöz “Engelli Kardeşlerimizin Yanındayız”

BAŞKAN KARACA’DAN  GEÇMİŞ OLSUN ZİYARETİ

BAŞKAN KARACA’DAN  GEÇMİŞ OLSUN ZİYARETİ

Türkü’lerin   Babası  Unutulmadı

Türkü’lerin   Babası  Unutulmadı

Osman Başkan Sayesinde Üreticiler Kazanıyor

Osman Başkan Sayesinde Üreticiler Kazanıyor

Yardım  Kampanyası  Çığ  Gibi  Büyüyor

Yardım  Kampanyası  Çığ  Gibi  Büyüyor

DONT   DESTİ’SİNİ  YAŞATACAĞIZ  
    • beskaza@beskazagazetesi.com
    • 30 Temmuz 2019 - 10:43:38

 

Muğla’nın Seydikemer İlçesi Yayla Dont Mahallesinde 6.’sı düzenlenen Yayla Dont Desti Şenliği” oldukça coşkulu geçti. Yayla Dont Mahallesi Muhtarı  Mustafa Köse’nin girişimiyle geleneksel hale getirilen Dont Desti Şenliğine yoğun bir katılım oldu. Mahalle Muhtarı Mustafa Köse, ”Şenliğimizi destilerimizin tanıtılıp yaşatılması adına yapmaya devam edeceğiz” dedi. Şenliğe Seydikemer Belediye Başkanı Yakup Otgöz de katıldı.

“KULLANDIKLARI DESTİLERDEN SOĞUK SU İÇTİLER”

 

Buzdolabı ve soğutucular yokken, yıllar önce kadınların su ve benzeri içecek maddelerini koymak için kilden yaptığı destilerin tanıtılıp yaşatılması amacıyla Dont Mahallesinde düzenlenen şenliğe Seydikemer Belediye Başkanı Yakup Otgöz, Başkan Yardımcısı Ramazan Kaynak, Seydikemer  Esnaf ve Sanatkarlar Odası Başkanı Harun Sağır, Seydikemer Muhtarlar Odası Başkanı Mehmet Güven, AK Partili ve MHP’li Seydikemer Belediye Meclis Üyeleri ve çok sayıda vatandaş katıldı.

Yayla Dont Mahallesindeki Desti şenliği, Yörük Kültürü simgelerinden olan “Yörük Göçü” ile başladı. Ellerinde Türk bayrakları ile mahalle meydanından şenliğin yapıldığı alana kadar yaklaşık 3 kilometrelik  bir mesafede davul zurna eşliğinde yapılan Yörük Göçüne büyük bir katılım oldu. Deve ve eşekler ile göç yürüyüşüne katılan vatandaşlar,yürüyüş sırasında sık sık durup, davul zurna eşliğinde bol bol oynadılar. Mahalle Muhtarı Mustafa Köse’nin at ile bir süre yol aldığı şenlikte yıllar önce üretimini yaptığı hala da kullandıkları destilerden soğuk su içtiler. Kadınların konuklar için sac börekleri açtıkları şenlikte gün boyu çeşitli oyunlar da gerçekleştirildi. Seydikemer Belediye Başkanı Yakup Otgöz’ün kalabalık bir grupla katıldığı şenlikte Otgöz’e  ilgi yoğun oldu. Dont Desti şenliğinin konser bölümüne de hem Dont Mahallesi hem de çevre mahallelerden çok yoğun bir katılım oldu. Şenliğin sunuculuğunu Mihriban Bayındır yaparken, Fethiyeli sanatçı İsmail Uzunoğlu, Ahmet Eraslan, Enver Çatal, Arif Sümbül, Yusuf Bodur, Veysel Köseoğlu, Halil Özdemir, Ali Karayiğil ile Temel ve Göcek halk oyunları ekipleri sevilen türküleri seslendirdi. Vatandaşların hareketli türküler sırasında sahneye çıkıp bol bol oynadığı gecede Grup Avşar ekibinden Yasemin Çandır, Hüseyin Demir ve Bahar Çömek de türküleriyle geceye renk kattılar.

 

“DESTİ’LERİMİZİ YAŞATIP,  GELECEK NESİLLERE AKTARACAĞIZ”

 

Şenliğe katılan vatandaşlara teşekkür eden Yayla Dont Mahallesi Muhtarı Mustafa Köse, Desti Şenliğinin bu yıl 6’sını gerçekleştirdiklerini söyleyerek; ”Kaybolmaya yüz tutan göreneklerimizden Desti’lerimizi yaşatmak, gelecek nesillere hatırlatmak, genç kuşakların da desti yapımını öğrenmesini sağlamak amacıyla bu konserlerimizi yapmaya devam edeceğiz” dedi. Her geçen yıl şenliği daha büyük organizasyonlarla devam ettirdiklerini söyleyen Mahalle Muhtarı Mustafa Köse, ”Daha önce şenliği sahil Esenköy Mahallesinde gerçekleştiriyorduk. 6 yıldan bu yana da Yayla Dont Mahallemizde bu şenliği sürdürüyoruz. Ömrüm yettiğince ve muhtarlığım devam ettikçe bu organizasyonu yapacağım. Benden sonraki nesillere aktarmada da çaba sarf edeceğim” dedi.

 

“KÜLTÜRLERİMİZİ UNUTMAYACAĞIZ”

 

Seydikemer Belediyesi olarak kültüre ve tarihe önem verdiklerini söyleyen Seydikemer Belediye Başkanı Yakup Otgöz ise “İlçe genelinde tüm mahallelerde yapılan ve geleneksel hale getirilen tüm şenlik ve festivallere katkıda bulunmak, yardımcı olmak bizim görevimiz. Çünkü örf, adet, kültür ve tarihine önemsemeyen, unutan millet, milletler arasına giremez. Açıkçası yozlaşırlar. Onun için biz bu kültürlerimizi unutmayacağız” dedi.  6’ıncı Yayla Dont Mahallesi Desti Şenliğine katılımında oldukça güzel olduğuna değinen başkan Otgöz, “Seydikemer ve Fethiye İlçelerimiz yaz ayları nedeni ile oldukça sıcak olduğu için vatandaşlarımızın çoğu yaylalarda yaşıyorlar. Birçoğu da hafta sonu tatillerini geçirmek için yaylalara geliyorlar. Bundan dolayı da şenliğe ilgi ve alaka çok güzel” ifadelerini kullandı.

“DONT  TABELASI   ÖNÜNDE  ÇEKİM YAPILDI”

Dont Mahallesi bir dönem ismi dolayısıyla tabelasının önünde öz çekim yapanların akınına uğramıştı. Fethiye-Antalya karayolu üzerindeki Dont Mahallesi tabelası önünde bol bol öz çekim yapanlar paylaştıkları fotoğraflarla sosyal medyada ”Dont” mahallesinin tanıtımına destek olmuşlardı.

(HABER/GÖKHAN AYYILDIZ)

 

  • Etiketler
  • Yorumla
Üye Girişi
  • Kullanıcı Adınız
  • Şifreniz