Başkan Otgöz “Engelli Kardeşlerimizin Yanındayız”

Başkan Otgöz “Engelli Kardeşlerimizin Yanındayız”

BAŞKAN KARACA’DAN  GEÇMİŞ OLSUN ZİYARETİ

BAŞKAN KARACA’DAN  GEÇMİŞ OLSUN ZİYARETİ

Türkü’lerin   Babası  Unutulmadı

Türkü’lerin   Babası  Unutulmadı

Osman Başkan Sayesinde Üreticiler Kazanıyor

Osman Başkan Sayesinde Üreticiler Kazanıyor

Yardım  Kampanyası  Çığ  Gibi  Büyüyor

Yardım  Kampanyası  Çığ  Gibi  Büyüyor

Arslanca  “Engellileri İstismar Ediyorlar”
    • beskaza@beskazagazetesi.com
    • 25 Temmuz 2019 - 10:30:20

 

Türkiye Sakatlar Derneği Fethiye Şube Başkanı Aydoğan Arslanca yaptığı açıklamada bazı çevrelerin engelliler üzerinden rant sağlamaya çalıştığını belirtti. Değişik yollarla bu faaliyette bulunan çıkar çevrelerinin olduğuna işaret eden Arslanca,bu yönde tanınmış kişilerin isimlerinin kullanıldığını belirtip; profesyonelce kurulmuş vakıf ve dernek olduğunun altını çizdi.

Halkın acıma duygusunu kullanarak bu yönde engelliler üzerinden rant sağlamak isteyenlerin olduğuna değinen Türkiye Sakatlar Derneği Fethiye Şube Başkanı Aydoğan Arslanca, “Benim çocukluk yıllarımda köylerde kırsal ve fakir bölgelerde engellileri toplayıp büyükşehirlere dilenmeye götürenler vardı. Halkımızın acıma duygusunun yüksek olması bu tüccarları gün geçtikçe çoğalttı. Bunusokakta mendil satan çocuklar arkasında trafik ışıklarında cam silen çocuklar almaya başladı. 1990 yılından sonra özellikle Güneydoğu gazileri ya da şehitleri adına hemen hemen hermahallede dernekler kurulup rantlar sağlandı. Bu duygu sömürüsünden daha büyük pastayı almayı planlayan birtakım cin fikirli kişiler3-5 kişi bir araya gelerek engelliler, ya da gaziler veya kimsesiz kişilerin isimlerinikullandı. Kurdukları dernekler kanalı ile Varoşlarda fakir köylerde yoksul yaşlı engellikişileri bulup, yaşadığı ortamları filme alıp; yazılı vegörsel medya aracılığı ile halka gösterip yiyecek giyecek yardımı yaptıklarını öne sürdüler” dedi.

Açıklamasını sürdüren Arslanca, “Türkiye ayağa kalk ‘Komşun açken sen tok yatamazsın’ deyip halkın duygularını sömürdüler. Hatta birçok Avrupa  ülkelerinde şubeler kurarak,  yurtdışında gurbet hayatı yaşayan; vatanözlemiyle her gün tükenen insanların kanını emerek trilyonları hiç eden holding kuranlarıbağrında barındıran bir ülkeyiz.Son yıllarda yeni bir moda oldu reytingi yüksek olan ulusal kanallarda ülkenin önde gelen sanatçısı, siyasetçisi, gazetecisi ve sporcusunu toplayarak yine engelliler adına yardım toplayan profesyonelce kurulmuş derneklerin vakıfların sayısı artmaya başlıyor. Yardım toplama kanununa göre yardım toplayacak dernek vakıf ya da kişiler bağlıbulundukları il sivil toplumla ilişkiler müdürlüğüne müracaat eder, hangi amaç için yardımtoplayacaksa ona göre İl sivil toplumla ilişkiler müdürlüğü süreli izni verir yardımı toplamayayetkili olan kişinin bilgilerini içeren de vali imzalı tanıtım kartı verilir.Ama bu dolandırıcılar dernek adına kurdukları iktisadi işletmelerin belgeleri ile ticaretyapmak yerine engelliyi zavallı gösterip birtakım dini söylemler ile deyip engellileri istismar etmeye devam ediyorlar” ifadelerini kullandı. Arslanca sözlerini şöyle tamamladı; “Fethiye’de de son günlerde esnaftan ve vatandaşlardan aldığımız telefonlarlaTürkiye Sakatlar Derneği Şubemizin adını kullanarak yardım topladıklarıkonusunda aranmaktayız. Fethiye halkımızdan ricamız, derneğimizin böyle bir uygulaması kesinlikle yoktur. Sizleri telefonla arayan ya da kapınıza gelip Türkiye Sakatlar Derneği adınayardım toplayanları 05325105494 nolu telefona bildirmenizi yada polisi aramanızı ricaediyoruz” dedi.

(HABER/FOTO-GÖKHAN AYYILDIZ)

 

 

 

  • Etiketler
  • Yorumla
Üye Girişi
  • Kullanıcı Adınız
  • Şifreniz