EKOLOJİ BİRLİĞİ EGE BÖLGE TOPLANTISI MUĞLA’DA YAPILACAK

EKOLOJİ BİRLİĞİ EGE BÖLGE TOPLANTISI MUĞLA’DA YAPILACAK

DSİ Muğla’ya 7 Baraj 2 Gölet Yaptı

DSİ Muğla’ya 7 Baraj 2 Gölet Yaptı

KAYMAKAM ŞAHİNER’E TEŞEKKÜR ETTİLER

KAYMAKAM ŞAHİNER’E TEŞEKKÜR ETTİLER

CUMARTESİ GÜNÜ ANADOLU BASKET’İ AĞIRLIYORUZ

CUMARTESİ GÜNÜ ANADOLU BASKET’İ AĞIRLIYORUZ

EMNİYET MÜDÜRÜNDEN ANLAMLI HEDIYE

EMNİYET MÜDÜRÜNDEN ANLAMLI HEDIYE

Çiftçiler “Mor Mucize” İle Tanıştı
    • beskaza@beskazagazetesi.com
    • 18 Temmuz 2019 - 11:19:05

 

Seydikemer İlçesi Merkez ve Mahallelerindeki çiftçiler için lavanta bahçelerine gezi düzenlendi.

Seydikemer İlçe Tarım ve Orman Müdürlüğü, Seydikemer İlçesi Merkez ve Mahallelerinden “Tıbbi Aromatik Bitki Yetiştiriciliği” yapmak isteyen çiftçilerle hasat olgunluğuna gelmiş lavanta bahçelerine teknik gezi düzenledi.

Seydikemer İlçe Tarım ve Orman Müdürlüğü yetkilileri; “Amacımız gerek iç tüketimde kullanılan, gerekse dış satımı yapılan tıbbi ve aromatik bitkilerde üretimi arttırmak ve istenen kalitede ürünü elde edebilmek için tarımda sürdürülebilirlik ilkesine dayalı, floraya zarar vermeden yöremize uygun çeşitleri ve yetiştirme tekniklerini yerinde göstermekti.

Dünya pazarlarında tıbbi ve aromatik bitkilere olan talep her geçen gün giderek artmaktadır. İlçemizin farklı iklim ve ekolojik koşullara sahip olması, floranın çok sayıda bitki türü ve çeşitliliği içermesi açısından, kültürü yapılan tıbbi ve aromatik bitkilerde büyük bir ekonomik potansiyele sahiptir.

Tıbbi ve aromatik bitkiler asırlardan beri gıda, çeşni, ilaç ve şifa vermek amacıyla kullanılmaktadır. Bu nedenle tarımı tarih öncesi devirlerden beri devam etmektedir. 20. yüzyılın başlarında listelenen ilaçların %40’ından fazlası bitkisel orijinli olmasına rağmen 1970’li yılların ortasında bu oran %5’ ten daha aşağıya düşmüştür. Ancak özellikle 1990’lı yıllardan sonra, tıbbi ve aromatik bitkilerin yeni kullanım alanlarının bulunması, doğal ürünlere olan talebin artması; bu bitkilerin kullanım hacmini her geçen gün arttırmaktadır.

Çiftçilerimiz lavanta bahçesinde fide yetiştiriciliğinden hasada kadar tüm aşamaları inceleme imkânı buldu. Pazarlama konusunda İşletme sahibinden bilgiler aldı. Çok faydalı bir gezi olduğunu dile getiren çiftçilerimiz; Öncelikle kendilerine bu imkanı sunan başta İlçe Müdürümüz Engin Maraşlı’ya, işletmesinde bizleri misafir eden Aylin Özyurt’a ve Seydikemer Ziraat Odası Başkanı Muhsin Gümüş’ e teşekkür etti.”

Haber/Foto: Bahadır Konuk

  • Etiketler
  • Yorumla
Üye Girişi
  • Kullanıcı Adınız
  • Şifreniz