Vali Civelek, Menteşe Kaymakamlığını Ziyaret Etti

Vali Civelek, Menteşe Kaymakamlığını Ziyaret Etti

Turizm Konseyi Travel Turkey Fuarı İçin Çalışmalara Hız Verdi

Turizm Konseyi Travel Turkey Fuarı İçin Çalışmalara Hız Verdi

Arama Kurtarma Eğitimleri Başladı

Arama Kurtarma Eğitimleri Başladı

Altı Haftada Beş Galibiyet

Altı Haftada Beş Galibiyet

Fethiye’de Sahte Sağlık Raporu Operasyonu: 7 Kişi Gözaltına Alındı

Fethiye’de Sahte Sağlık Raporu Operasyonu: 7 Kişi Gözaltına Alındı

Şair, Aşk Ve Sen
    • beskaza@beskazagazetesi.com
    • 11 Temmuz 2019 - 09:21:52

 

 

“Eskimeyen, bıkılmayan, doyulmayan, yaşandıkça varsıllaşan, paylaştıkça yüceleşen, özlem aralığı büyüdükçe sıcaklığı artan, ten birliğinden çok, tin katında duyumsanan önemli bir kavram ve yaşamsal olgu değil mi” diye açılımlıyor aşkı, değerli şair ve makaleci 0ğuz Tümbaş.

 

Şairler; bir aşk geleneğinden gelir. Gerçek aşklar sadece iki kişiyle ilgili değildir. Aşk; sevdiğiniz insanla birlikte yaşamı ve dünyayı kucaklamaktır aslında.  Dünya, insan ve yaşam yoksa aşkta yoktur. Aşk yoksa şair de olmaz. Öyleyse; insanın, yaşamın ve aşkın varlığını anımsatan, o güzel insanları da unutmamalısınız. Onlar yaşamsal değerlerinizin sürdürümcüsüdür.

 

Bir dizeyi yaratabilmek için bir şairin, her çiçekten sadece bal değil, acı ve hüzün karışımlı, ağdalı tatlar topladıklarını bilmenin zamanı geldi. Arılar hep bal üretiyor. Şairlerse; insanın yaşama tutunmasını sağlayan bağlar, güçler, içtenlikler, dayanışmalar, özler, sözler yaratmanın, edimiyle var olurlar. Bu özgünlükleri, insanların diline ve ruhuna işleyebildikleri sürece mutludurlar. İnsana ve aşka inanarak, yaşamı güzelleştirmeye, emekçidirler.

 

Şair, yaşamınıza ve emeğinize; aklıyla, hüznüyle, diliyle, felsefesiyle, güdümüyle, ilmeği ve ağıyla ince bir ruh deltası oluştur maya çalışırken aynı zamanda adaletli bir akıl katmanı, yaratmanın peşindedir. Ezilmiş varlığınıza; direncin güzelliğini işlemekten hoşnutturlar.

 

Kendi aynalarınızı kendinize tutturarak, ötekilerden ayrı insan olmadığınızı anımsatırlar ve varlığınızı sürdürecek ilkelerinizi, adalet ve estetik değerlerinizi beslemeyi ve güzelleştirmeyi önceliğinize almanızı sağlarlar.

 

İçinizin kuşlarını, kelebeklerini, uçurtmalarınızla birlikte motorlarınızı gökyüzüne sürdüren dil ve ruh yaratıcılarıdırlar.  Onların birçok insandan önce keşfettiği ufukları vardır. Ufuklara doğru uçurturlar okurlarını.  Çocukluğunuza uzanan elinizi hiç bıraktırmadan, dünyamızı insan sevgisiyle genişletmeye çalışırlar. Onlar şiirleriyle insanlık dışı düşleri öldürürler.

Siz ve dünya için, dilin önemini, düş gücünün gerekliliğini ve vazgeçilmezliğini hatırlatırlar. Şair ne bilir dememelisiniz. Şair neyi yaşayıp yaşatıyor, yüreklere ne yüklüyor. Özleri ve gözleri; hangi dünyanın hangi varlığıyla eşleştiriyor diyeceksiniz.  Dünyada insani içeriğe getirdikleri sanat, nedir? Bu düşünceler çerçevesinde bir şaire bakabilmek bir okurun yapabileceği en iyi iştir.

Bir şairin eserlerine bakarken; çemberine işlediği oyaya, rengine, parlattığı demire, diktiği ağaca, emek verdiği çabaya, dize dize, emek emek, bakmak gerek.

Emeğe ve yaşama korkusuzca katkı koyan az sayıdaki şairleri tanıyor musunuz? Onların şiirlerini okumaya çalıştınız mı? Örneğin; “Vatan Şairi” dediğimiz Nâzım Hikmet’i tanımak için neler yapıyorsunuz?  Diyelim ve bir şiiriyle kendisini saygıyla analım.

 

SEN

Sen esirliğim ve hürriyetimsin,
çıplak bir yaz gecesi gibi yanan elimsin,
sen memleketimsin.
Sen ela gözlerinde yeşil hareler,
sen büyük, güzel ve muzaffer
ve ulaşıldıkça ulaşılmaz olan hasretimsin

Nâzım Hikmet Ran

 

 

 

Emine Çakır.

 

 

 

 

 

  • Etiketler
  • Yorumla
Üye Girişi
  • Kullanıcı Adınız
  • Şifreniz