Büyük Bir  Can  Kaybı Vardır

Büyük Bir  Can  Kaybı Vardır

Eski  Belediye  Başkanı   Kurtarılamadı

Eski  Belediye  Başkanı   Kurtarılamadı

Dünya Şampiyonasında Ülkemizi Ceren Temsil edecek

Dünya Şampiyonasında Ülkemizi Ceren Temsil edecek

Çiftçiler “Mor Mucize” İle Tanıştı

Çiftçiler “Mor Mucize” İle Tanıştı

Bakırlıoğlu ve Ünlü’den Karaca’ya Ziyaret

Bakırlıoğlu ve Ünlü’den Karaca’ya Ziyaret

ZEYTİNİ BİTİRİNCE  DAŞ YİRSİNİZ  GARİ…
    • beskaza@beskazagazetesi.com
    • 20 Mart 2019 - 09:41:19

 

Fethiye, Çameli yolu üzerinde bulunan İncirköy mahallesi Beldibi mevkiinde açılması planlanan taş ocağı protesto etkinliğine  köylü kadınlarla birlikte katılan Cumhuriyet Kadınları Derneği Fethiye şubesi üyeleri açıklamada bulundular. Köylü  kadınların  yazmış olduğu  bir pankart çok dikkat çekerek; güne damgasını vurdu.

Cumhuriyet  Kadınları Derneği Fethiye şubesinden yapılan açıklamada “Geçtiğimiz yıllarda Fethiye’nin Yeşil Üzümlü Beldesi,  İncirköy  ve  Koruköy Mahallesi arasında kalan Üzümlü Çok Amaçlı Lisesi ve Kız Öğrenci Yurdu’na yakın Aladağ mevkiinde  bir taş ocağı  yapımına izin verilmişti. Bölge muhtarlarıyla,  Muğla Arıcılar Birliği ve duyarlı vatandaşların girişimiyle konu  mahkemeye taşınmış, taş ocağının  iptali sağlanmış ve bir üst mahkemece de onaylanmıştı.

Bundan hemen sonra aynı bölgede  Kırçıllı mevkiinde yeni bir taş ocağı açılması için ayrı bir çalışma başladığı haberi alındı;  yine bölge muhtarları ve yöre  halkı taş ocağının yapımını durdurmak için bir araya geldiler. Başka bölgelerde de benzer çalışmaların olması bölge halkını isyan ettirmiştir. Bölgede mevcut bir taş ocağı varken,  ikinci taş ocağının yapımı da  mahkeme kararı ile iptal edilmişken,  ”3. taş ocağına ÇED gerekli değildir kararı ile nasıl izin verildiğini”  soran bölge muhtarları ve halk bu verilen izni durdurmakta kesin kararlıdır. İkinci bir taş ocağının bölgeye nasıl zararlar vereceğini dile getiren bölge halkı, çok endişeli. Endişeli oldukları kadar, bunu durdurmakta da kararlılar. Bölge muhtarları,  Orman Bakanlığı tarafından Muğla’da bal ormanları projesi kapsamında  bu bölgede bal ormanı çalışması olduğunu, taş ocağı yapımının ise buna büyük zarar vereceğini söylüyorlar. Sadece bal ormanları projesi değil, bölgenin geçim kaynağı olan tarım ürünleri, yerel tohum üretilen alanlar ve zeytin ağaçları da olumsuz olarak etkilenecektir. Öğrenci yurdu ve okulların da bulunduğu bölge de bu çalışma çocuklarımızın sağlığını ve dolayısıyla geleceğimizi zehirleyecektir. ckd olarak onlara destek vermek için oradaydık”  denildi.

(HABER/FOTO-GÖKHAN AYYILDIZ)

  • Etiketler
  • Yorumla
Üye Girişi
  • Kullanıcı Adınız
  • Şifreniz