Körfez Ölüyor ?

Körfez Ölüyor ?

Başkan Karaca, Süper Enduro’yu İzledi

Başkan Karaca, Süper Enduro’yu İzledi

Fethiye İlçe Milli Eğitim Müdürlüğünü Ziyaret Ettiler

Fethiye İlçe Milli Eğitim Müdürlüğünü Ziyaret Ettiler

Yamaç Paraşütü Pilotları İçin Çalışmalar Devam Ediyor

Yamaç Paraşütü Pilotları İçin Çalışmalar Devam Ediyor

Fethiye Ovacık’ın Yazın Yaşanan Su Sıkıntısı Giderildi

Fethiye Ovacık’ın Yazın Yaşanan Su Sıkıntısı Giderildi

BAŞKAN ADAYI HIDIR BAKIRIN USTALARINI ZİYARET ETTİ…
    • beskaza@beskazagazetesi.com
    • 4 Şubat 2019 - 20:28:49

 

 

AK Parti Büyükşehir Belediye Başkan Adayı Dr. Mehmet Nil Hıdır, seçim çalışmaları kapsamında Kavaklıdere ilçesinde bir dizi ziyarette bulundu. İlk olarak Kavaklıdere Belediye Başkanı Mehmet Demir’i makamında ziyaret eden Dr. Mehmet Nil Hıdır, ardından esnaf ziyaretlerinde bulundu.

Yaşlı ve genç bakır ustalarını ziyaret eden Başkan Adayı Dr. Hıdır, bakırcıların ortak tarafının  yıllardır yaşadıkları ekonomik güçlüklere rağmen bırakmadıkları bakırcılık mesleği olduğuna dikkat çekti. İlçeyi ziyaret eden Dr. Hıdır ve beraberindeki heyet , son bakır ustalarının tezgâhlarında ve bakıra şekil verdikleri ocaklarda alın teri ve emekle ortaya çıkardıkları ürünlere hayranlıklarını gizlemediler. AK Partili heyet ayrıca mermer ocaklarındaki atıklar kullanılarak bakır levhalar üzerine motifler yapılarak oluşan tablolara da yoğun ilgi gösterdi. Bakırcı ustaları ‘’Bir süre sonra bu mesleği yapacak kimse kalmayacak. Bakırı döverek şekil veren ustalardan ilçemizde az sayıda kişi kaldı. Bize yeterli destek sağlanmıyor. Müşterilerimizin büyük bölümü, dağ köylerinden gelen insanlar ve çiftçiler. Bizler çevre ilçelere gelen turistlerin de bizim bakırımızla tanışmasını istiyoruz.  Bunun için de Kale – Tavas yolunun yapılmasını önemle talep ediyoruz ’’ diye konuştu.  Bakırcılar, bakır kazanların Ege bölgesinde sadece Kavaklıdere’deki ustaların yaptığına dikkat çekti. Kazanlara özellikle çiftçi kesiminin ilgi gösterdiğini belirtti. Bakır ustaları ayrıca mesleklerini yaşadıkları zorluklara rağmen sürdürmeye kararlı olduklarının altını çizdiler. Kavaklıdere Belediye Başkanı Demir, 1950’li yıllarda sayıları 200’ü bulan bakır ustalarının artık çırak bulmakta zorlandıklarına işaret etti. Muğla’da sadece Kavaklıdere ilçesinde mesleklerini sürdürmeye çalışan son bakır ustalarına ellerinden geldiğince destek vermeye çalıştıklarını belirten Başkan Demir, ‘’Bakır ustalarına öncelikle maddî destek sağlamayı planlıyoruz,bunun için de önümüzdeki dönem halk bizi göreve yeniden layık görürse şirketleşerek Aydın-Muğla karayolu üzerinde yörenin değerlerinin sergileneceği mola yerleri açmayı hedefliyoruz’’ dedi

”MESLEĞİ DEVRALACAK ÇIRAK VE USTALAR YETİŞTİRİLMELİ”

AK Parti Muğla Büyükşehir Belediye Başkan Adayı Dr. Mehmet Nil Hıdır, Kavaklıdere Belediye Başkanı Mehmet Demir’in bahsettiği projenin bakırcılık mesleğinin ekonomik açıdan desteklenmesi bakımından önemli hizmet olacağını düşündüğünü belirtirken “ bakır  ustalarının mesleklerini çocuklarına bırakabilmesini amaçlayan projelere de destek vermek önemli ve elzemdir. Bakır ustalarından mesleklerini devralabilecek çırak ve ustalar yetiştirebilirsek, bakırcılık mesleğini geleceğe taşımış oluruz’’ diye konuştu.(HABER MERKEZİ)

 

  • Etiketler
  • Yorumla
Üye Girişi
  • Kullanıcı Adınız
  • Şifreniz