Körfez Ölüyor ?

Körfez Ölüyor ?

Başkan Karaca, Süper Enduro’yu İzledi

Başkan Karaca, Süper Enduro’yu İzledi

Fethiye İlçe Milli Eğitim Müdürlüğünü Ziyaret Ettiler

Fethiye İlçe Milli Eğitim Müdürlüğünü Ziyaret Ettiler

Yamaç Paraşütü Pilotları İçin Çalışmalar Devam Ediyor

Yamaç Paraşütü Pilotları İçin Çalışmalar Devam Ediyor

Fethiye Ovacık’ın Yazın Yaşanan Su Sıkıntısı Giderildi

Fethiye Ovacık’ın Yazın Yaşanan Su Sıkıntısı Giderildi

BOĞAZLARIN KONTROLÜ YABANCILARA GEÇER…          BU YETKİ ÖZEL KURULUŞLARA VERİLEMEZ…
    • beskaza@beskazagazetesi.com
    • 3 Şubat 2019 - 19:33:45

 

CHP Muğla Milletvekili Mürsel Alban T.C. Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Sayın Mehmet Cahit Turhan’a; Türk Boğazlarındaki (Çanakkale ve İstanbul ) kılavuzluk ve römorkörcülük hizmetlerinin özel kuruluşlara verilmesi ile ilgili  soru önergesi verdi.

BU YETKİ ÖZEL KURULUŞLARA DEVREDİLEMEZ”

Boğazların özel sektöre verilmesi ile kontrolün yabancılara geçmesi demek olduğunu belirten Mürsel Alban “Resmi Gazete’nin, 31 Aralık 2018 tarihli ve 30642 nolu sayısında, Kılavuzluk Ve Römorkörcülük Hizmetleri Yönetmeliği yayınlanmıştır. Türkiye’nin deniz yetki alanlarında, Türk Boğazları Bölgesinde, kanallarda ve iç sularda, devletin asli görevi olan seyir emniyeti ile can, mal, deniz ve çevre güvenliğini sağlamak üzere gemilere seyir ve manevra yardımı amacıyla verilen ve kamu hizmeti niteliğinde olan kılavuzluk ve römorkörcülük hizmetlerine ilişkin usul ve esaslar ile bu hizmetleri vereceklerin sahip olması gereken vasıfları belirlemek ve gerekli yetkilendirmeleri yapmak amacıyla hazırlanan yönetmelikte, daha önceden belirtilen “Türk Boğazlarındaki (Çanakkale ve İstanbul ) kılavuzluk ve römorkörcülük hizmetleri, kamu eliyle yürütülür. Bu yetki özel kuruluşlara devredilemez.” maddesi kaldırılmıştır.

 

“BURADA BÜYÜK BİR TİCARİ GETİRİNİN YATTIĞI VE BUNUN ÖZEL SEKTÖRE AÇILDIĞI ÇOK NET BİR ŞEKİLDE GÖRÜLMEKTEDİR”

Önceki dönemlerde, bazı bölgelerde özel sektör şirketlerine çalışma izni verilmiş ancak jeopolitik ve jeostratejik olarak çok büyük öneme sahip İstanbul ve Çanakkale Boğazları bu izinlerin hep dışında bırakılmıştı. Ancak yönetmelikte yapılan yeni değişiklik ile Türk Boğazlarında (Çanakkale ve İstanbul ) herhangi bir lisanslı kuruluşa, özel sektör şirketlerine çalıma izni verilmiştir. Bu şirket yabancı bir kişi tarafından gizlice finanse edilen bir Türk Şirketinin de olması olasılığı vardır. 2017 yılında devletin kasasına, Çanakkale ve İstanbul Boğazlarındaki bu hizmetlerden 312 milyon 11 bin 630 lira para girdiği ve 2018 yılında bu rakamın daha da yükseldiği göz önüne alındığında, burada büyük bir ticari getirinin yattığı ve bunun özel sektöre açıldığı çok net bir şekilde görülmektedir. Kamu kurumları elinden alınıp, özel sektöre açılan bu büyük ekonomik payın yanı sıra, asıl önemli olay, bu ilgili yönetmelikte yapılan değişiklik ile ulusal güvenliğimizin tehlikeye girmesidir. Özellikle silah ve uyuşturucu kaçakçılığında çokça kullanılan ticari gemilerin denetimlerinin özel sektöre devri ile bu alanda, devletin kontrol mekanizmasının verdiği güven algısı kaybolacaktır. Türk Boğazları’nda kılavuzluğun ticari gayelerle özelleştirilmesi, Türk jeopolitiğinin kalbi olan Türk Boğazları’nı nefes borusundan kesmek, şah damarını koparmak demektir.

“DEVLETİN KASASINA, SADECE BOĞAZLARDAKİ BU HİZMETLERDEN 312 MİLYON 11 BİN 630 LİRA PARA GİRMİŞTİR”

Buna göre; Daha önce İstanbul ve Çanakkale Boğazları’ndan geçen gemilerin Türkiye’deki kılavuz kaptanlık ve römorkörlük hizmetleri kamu kuruluşlarının görev alanındaydı. Yayınlanan yönetmelikte bu iki boğazdaki kılavuz kaptanlık ve römorkörlük hizmetlerinin özelleştirme nedeni nedir? Hangi ihtiyaçtan bu uygulamaların yapılması gerekli görülmüştür? 2017 yılının rakamlarına göre, İstanbul Boğazı’ndan geçen 24 bin 146, Çanakkale Boğazı’ndan geçen 19 bin 925 gemiye Kıyı Emniyeti Genel Müdürlüğü tarafından kılavuz kaptan hizmeti verilmiş ve 2017 yılında devletin kasasına, sadece boğazlardaki bu hizmetlerden 312 milyon 11 bin 630 lira para girmiştir. Bu gelirin kamu kuruluşlarının kasasından alınıp, özel sektöre devriyle kimlere, hangi amaçla verilmek istenmektedir? Bakanlığınızın, dolayısı ile hükümet olarak yönettiğiniz devlet hazinesinin bu paraya ihtiyacı yok mudur? Türk Boğazları geçmişte olduğu gibi günümüzde de jeopolitik ve jeostratejik olarak dünyadaki en önemli suyollarından biridir. Türkiye’nin askeri, stratejik ve ekonomik çıkarları için çok önemli olan boğazlarından geçen gemilerin, kılavuz kaptanlık ve römorkörlük hizmetlerinin, kamunun elinden alınıp özel sektöre devri, aynı zamanda ulusal güvenliğimizi tehlikeye düşürmeyecek midir? Devletin varlığı, Türk Boğazlarını kullanan bütün ülkelerin bayrağını taşıyan gemiler için de güvencedir. Özellikle silah ve uyuşturucu kaçakçılığında kullanıldığı birçok olayda ortaya çıkan ticari gemilerin, boğaz geçiş hizmetlerinin özel sektöre devri ile bu alanda, devletin kontrol mekanizmasının verdiği güven algısı kaybolmuş olmayacak mıdır? Devletin halk adına yaptığı titiz ve hassas uygulamaları ve hizmeti, tek amacı kar etmek ve para kazanmak olan özel sektör aynı şekilde yapabilecek midir? Yönetmelik değişikliği yapmadan önce, bu konuyla ilgili uzman görüşlerine başvurdunuz mu? Olayın sakıncalarını tespit eden herhangi bir ön çalışma yaptırdınız mı? (HABER MERKEZİ)

  • Etiketler
  • Yorumla
Üye Girişi
  • Kullanıcı Adınız
  • Şifreniz