FETHİYE’ DE COŞKULU  KARNE  TÖRENİ

FETHİYE’ DE COŞKULU  KARNE  TÖRENİ

Özel Fethiye’de Karne Heyecanı

Özel Fethiye’de Karne Heyecanı

Türkiye İş Bankasından Karne Hediyesi

Türkiye İş Bankasından Karne Hediyesi

FTSO  Üyelerine Özel İndirim Protokolü

FTSO  Üyelerine Özel İndirim Protokolü

Eski Bakan Abdülkadir Ateş’ten, Başkan Karaca’ya Ziyaret

Eski Bakan Abdülkadir Ateş’ten, Başkan Karaca’ya Ziyaret

Seydikemer İlçe Tarım Bir İlki Daha Gerçekleştirdi
    • beskaza@beskazagazetesi.com
    • 7 Ocak 2019 - 11:09:34

Seydikemer İlçe Tarım Bir İlki Daha Gerçekleştirdi

Seydikemer’e bağlı Kadıköy Mahallesi’nden Berat-Zühre Yeşil çiftinin ari işletme sertifikası törenle teslim edildi.

Ülkemizde 1.409.652 adet sığır cinsi hayvancılık işletmesi bulunmakta olup, arî işletme sertifikasına sahip işletme sayısı ülke genelinde 997 adettir. Muğla’da ise 29.533 sığır cinsi işletme olup, 17 adedi ari işletme statüsüne sahiptir. Seydikemer’de bu 17 işletme arasında bölgemizde tek ve örnek teşkil edecek ilk ari işletmesinin onayını Kadıköy Mahallesi’nden Berat-Zühre Yeşil çifti aldı.

Ülkemizde yaygın olarak görülen sığır tüberkülozu, sığır, koyun, keçi brusellozu ile etkin mücadele edilebilmesi, sürdürülebilir hayvancılığın tesis edilmesi ve hayvanlardan insanlara bulaşabilen (zooantrponoz)  hastalıklardan halk sağlığının korunması amacı İlçe Tarım ve Orman Bakanlığı tarafından hastalıktan ari işletme desteklemesi projesi uygulanmaktadır. Bu proje ile hayvan sağlığının korunması yanında kaliteli ve sağlıklı süt üretilmesi sağlanmaktadır.

Bu kapsamda Seydikemer’e bağlı Kadıköy Mahallesi’nden Berat-Zühre Yeşil çiftinin ari işletme sertifikası Muğla Tarım ve Orman İl Müdürlüğü Hayvan Sağlığı Şube Müdürü Hüseyin Kışla, Seydikemer İlçe Tarım Ve Orman Müdürü Engin Maraşlı, Fethiye-Seydikemer Süt Üreticileri Birliği Başkanı Turgut Tokmak, Seydikemer Ziraat Odası Başkanı Muhsin Gümüş, Mahalle muhtarları ve yetiştiricilerin geniş çaplı katılımıyla törenle kendisine verildi.

Gerçekleştirilen sertifika töreninde Hayvan Sağlığı Şube Müdürü Hüseyin Kışla, 2010 yılı itibarı ile Avrupa Birliği ile Tarım ve Orman Bakanlığımız ortak proje başlatarak ülkemizdeki hayvancılığı daha sağlıklı ve sürdürülebilir bir hale getirmek için hastalıktan Ari İşletme sertifika programına başlamıştır diyerek başladığı konuşmasında sertifika şartlarını da belirtti.

Hayvan Sağlığı Şube Müdürü Hüseyin Kışla, sertifika şartlarını da belirterek yaptığı açıklamasında; “Proje kapsamında, işletmeler 6 ayda bir tam teşekküllü sağlık taramasından geçirilir, bağımsız laboratuarlar tarafından her hayvandan alınan kanlar analiz edilir, tüm sonuçlar temiz çıktığı takdirde işletme “Hastalıktan Ari İşletme Belgesi” almaya hak kazanır ve işletmedeki her hayvan devlet tarafından maddi olarak desteklenir. Bu kapsamda hayvanları kayıt altına alınmış, hayvan refahı açısından asgari teknik ve hijyenik şartları taşıyan, işletmesinde karantina ünitesine sahip, süt sağım ünitesi veya soğutma tankı bulunan, işletmeye hayvan giriş-çıkışlarında gerekli izolasyon ve sağlık kurallarını uygulayan, hayvan hareketleri (doğum, ölüm, mecburi kesim vb)  ve sağlık şartları ile ilgili kayıt tutan damızlık süt işletmeleri hastalıktan ari işletmeler için sağlık sertifikası müracaatında bulunabilmektedir. Berat Yeşil’in bu örnek işletmesi diğer yetiştiricilerimize de örnek olmasını diliyorum” diyerek sertifikasını Berat- Zühre Yeşil çiftine teslim etti.

Berat- Zühre Yeşil çifti de Muğla Tarım ve Orman Müdürlüğüne, Seydikemer İlçe Tarım ve Orman Müdürü Engin Maraşlı’ya ve Hayvan Sağlığı Biriminde görevli kendilerini bu işe yönlendiren Veteriner Hekimler; Adem Bellice, Ozan Fazıl Oymak, Emine Merve Özer, Emri Kel’e, Fethiye- Seydikemer Süt Üreticileri Birliği Başkanı Turgut Tokmak’a teşekkür etti.

Berat- Zühre Yeşil çifti törene katılan diğer yetiştiricilerinde projeye mutlaka dahil olmalarını, hem devlet desteği aldıklarını, hem de ürettikleri sütün pazarda daha iyi yer bularak daha bereketli kazanç sağlayacağını ifade edip törene katılan misafirlere hastalıktan ari işletmesindeki hayvanlardan ürettikleri sağlıklı sütü ikram etti.

Sıcak ve samimi ortamda gerçekleşen törende Seydikemer İlçe Tarım Ve Orman Müdürü Engin Maraşlı ise Berat- Zühre Yeşil çiftine; diğer yetiştiricilere örnek olduklarını, süreç boyunca Seydikemer İlçe Tarım ve Orman Müdürlüğü Veteriner Hekimleri ile çok uyumlu çalışarak bir ekip oluşturmada göstermiş oldukları ilgi ve alakalarından dolayı teşekkür etti.

Seydikemer İlçe Tarım Ve Orman Müdürü Engin Maraşlı, “Bu projenin başlanmasından ziyade sürdürülebilirliği daha önemli, sürdürülebilirliğinin de altın kuralı aile içi huzur ve mutluluktan kaynaklanmaktadır. Kendinize de zaman ayırmanız gerekir. Şunu unutmayın siz ne kadar mutlu ve huzurlu olursanız işinize de o oranda sahip çıkar ve projenin sürdürülebilirliğini sağlarsınız, bu işletmenin sadece bugüne has değil her daim bu güzellik ve tertipte olmasını diliyorum” dedi.

Törende ayrıca Muğla Tarım ve Orman Müdürlüğü Hayvan Sağlığı Şube Müdürlüğünde görevli ‘Hastalıktan Ari İşletmelerin Desteklenmesi Projesi’ İl sorumlusu Dr. Songül Topal katılımcılara proje hakkında bilgilendirmelerde bulundu.

Tören İşletme sahibi Berat- Zühre Yeşil çiftinin börek, ayran, baklava, süt ikramlarıyla sıcak ve samimi bir ortamda sona erdi.

Haber / Foto: Nur İlik

  • Etiketler
  • Yorumla
Üye Girişi
  • Kullanıcı Adınız
  • Şifreniz