FETHİYE’ DE COŞKULU  KARNE  TÖRENİ

FETHİYE’ DE COŞKULU  KARNE  TÖRENİ

Özel Fethiye’de Karne Heyecanı

Özel Fethiye’de Karne Heyecanı

Türkiye İş Bankasından Karne Hediyesi

Türkiye İş Bankasından Karne Hediyesi

FTSO  Üyelerine Özel İndirim Protokolü

FTSO  Üyelerine Özel İndirim Protokolü

Eski Bakan Abdülkadir Ateş’ten, Başkan Karaca’ya Ziyaret

Eski Bakan Abdülkadir Ateş’ten, Başkan Karaca’ya Ziyaret

Hayvanlara Küpe Affı Geldi
    • beskaza@beskazagazetesi.com
    • 30 Aralık 2018 - 18:19:30

Küçükbaş ve büyükbaş hayvanlarına küpe taktırmayan yetiştiricilere ve ellerindeki küpesiz hayvanlar için 31 Mart 2019 tarihine kadar cezai işlem uygulanmayacak.

Resmi Gazete’nin 3 Kasım 2018 Cumartesi tarihli sayısında yayınlanan iki ayrı yönetmelik değişikliği ile hem küçükbaş hem de büyükbaş hayvanlar için küpe affı getiriliyor. Tarım ve Orman Bakanlığı tarafından hazırlanan Yönetmelik değişikliklerine göre, hayvan sahipleri 31 Mart 2019 tarihine kadar küpesiz hayvanlarına küpe takarak kayıt sistemine dahil edebilecekler. Bu tarihe kadar küpe taktırmadıkları için herhangi bir cezai işlem yapılmayacak.

Sahadaki çalışmaları hakkında bilgi veren Seydikemer Tarım ve Orman Müdürlüğü Hayvan Sağlığı Biriminden Veteriner Hekim Duygu KİLİTCİ ve Adem BELLİCE; “2018 YILI Anaç Koyun-Keçi Desteklemesi kapsamında tüm Mahallelerimizdeki koyun-keçi cinsi hayvanlar yerinde kontrol edilerek tespitlerini yapıyor. Ayrıca 31 Mart 2019 tarihine kadar daha önce hiç küpe takılmamış küçükbaş hayvanlar küpelenerek  kimliklendirilmektedir. İşletmelerde kaydı olmayan hayvanlar tespit edildiğinde güncelleme çalışmaları kapsamında ilgili işletmeye aktarımı sağlanmaktadır.  Buna göre,  bugüne kadar küçükbaş ve büyükbaş hayvanlarına küpe taktırmayan yetiştiricilerin ellerindeki küpesiz hayvanlar için 31 Mart 2019 tarihi çok önemlidir. Bizlerin amacı yetiştiricilerimizin mağdur olmamasıdır ” dedi.

İlçe Tarım ve Orman Müdürü Engin MARAŞLI, “Küçükbaş ve büyükbaş hayvanlarına küpe taktırmayan yetiştiricilere ve ellerindeki küpesiz hayvanlar için 31 Mart 2019 tarihine kadar küpe taktıra bilecek ve  cezai işlem uygulanmayacak. Küpe affı getirildi.  Tarım ve Orman Bakanlığımız tarafından hazırlanan yönetmelik değişikliklerine göre, hayvan sahipleri 31 Mart 2019 tarihine kadar küpesiz hayvanlarına küpe taktırarak kayıt sistemine dahil edebilecekler. Bu tarihe kadar küpe taktırmadıkları için herhangi bir cezai işlem yapılmayacak” şeklinde konuştu.

Çiftçilerin belirtilen tarihe kadar hayvanlarına  küpe taktırarak  mağdur olmamaları için duyarlı davranmalarını belirten İlçe Müdürü Maraşlı “sığır cinsi ve koyun keçi  hayvanların tanımlanması, tescili ve izlenmesi  yönetmeliğinde değişiklik yapılmasına dair yönetmelikler doğrultusunda sığır cinsi ve koyun keçi türü hayvanların 31 Mart 2019 tarihine kadar her yaştaki hayvanın küpeleme ve kayıt altına alma işlemleri devam edecektir. Bu süre zarfında üreticilerin mağdur olmaması için İl ve İlçe müdürlüklerimize müracaat etmeleri ve konunun hassasiyetine binaen ceza yememeleri için  daha duyarlı olmaları gerekir” ifadelerini kullandı.

Haber/Foto:Nur İLİK – Bahadır Konuk

  • Etiketler
  • Yorumla
Üye Girişi
  • Kullanıcı Adınız
  • Şifreniz