FETHİYE’ DE COŞKULU  KARNE  TÖRENİ

FETHİYE’ DE COŞKULU  KARNE  TÖRENİ

Özel Fethiye’de Karne Heyecanı

Özel Fethiye’de Karne Heyecanı

Türkiye İş Bankasından Karne Hediyesi

Türkiye İş Bankasından Karne Hediyesi

FTSO  Üyelerine Özel İndirim Protokolü

FTSO  Üyelerine Özel İndirim Protokolü

Eski Bakan Abdülkadir Ateş’ten, Başkan Karaca’ya Ziyaret

Eski Bakan Abdülkadir Ateş’ten, Başkan Karaca’ya Ziyaret

Seydikemer’den ‘Yemen’e Umut Ol’ Yardım Kampanyası
    • beskaza@beskazagazetesi.com
    • 25 Aralık 2018 - 18:28:08

Yemen’de 2015 yılında başlayan iç savaş nedeniyle 22 milyonluk nüfusun üçte ikisi temel insani ihtiyaçlar noktasında yardıma muhtaç hale gelmesine Seydikemer sessiz kalmadı.

Yemen’e Umut Ol yardım kampanyası hakkında yapılan açıklamada, “Yemen’de 2015 yılında başlayan iç savaş nedeniyle 22 milyonluk nüfusun üçte ikisi temel insani ihtiyaçlar noktasında yardıma muhtaç halde. İç savaş, Yemen’deki kıtlığı tehlikeli boyutlara ulaştırdı. Nüfusunun üçte birinin insani yardıma muhtaç olduğu ülkede insanlar, yiyecek hiçbir şey bulamadıkları için “ot ve yaprak” yemeye başladı. 8.5 milyon insan açlık sınırında, 7 milyon ise beslenme koşulları açısından kötü durumda.

Sağlık sorunu da had safhada. Ülkede 10 milyon kişi, sağlık hizmetine erişimin tamamen ortadan kalktığı bölgelerde yaşıyor. Dünyanın en büyük kolera salgınından muzdarip ülkede, kasaba ve şehirlerde temiz su kaynakları kesildi. Hastanelerde ilaçların yetersiz kalması nedeniyle kolera, kızamık ve difteri gibi salgın hastalık vakaları arttı. Ülkede kolera vakasından yaklaşık 1 milyon kişinin etkilendiği tahmin ediliyor. Birleşmiş Milletler rakamlarına göre Yemen’de her 10 dakikada bir çocuk savaş nedeniyle can veriyor. 3 milyondan fazla kişiyse ülke içinde göçmen durumunda. Evlerini terk etmiş, barınma ihtiyacı içindeler. Altyapı büyük oranda çökmüş durumda. Binlerce okul eğitim hizmeti vermekten uzak, harap vaziyette. Birleşmiş Milletler verilerine göre 2018 yılı için ülkenin ihtiyaç duyduğu insani yardım miktarı yaklaşık 3 milyar doları buluyor. İnsani krizlerin ve doğal afetlerin yaşandığı bölgelere acil yardımları ulaştıran vicdanlarımız, bugünde açlık, susuzluk ve salgın hastalıklarla mücadele eden, dünyanın en büyük insani krizlerinden birinin yaşandığı Yemen için de Seydikemer’den yardım çağırısında bulunuyor. Ülkede her 10 dakikada, 5 yaşından küçük bir çocuk, önlenebilir sebepler yüzünden, hayatını kaybediyor. Seydikemer olarak ‘Yemene Umut Olalım’  Çocuklar ölmesin, İnsanlık ölmesin ve hiçbir çocuk açlıktan ölmesin, ilaç bulunamadığı için annesiz kalmasın. “Yemen” yazıp 1866’ya göndererek 10 TL katkıda bulunabilir ya da AFAD internet sitesi üzerinden bağış yapabilirsiniz. Şimdi Yemenli çocuklara ve Yemen’e umut olma vakti! Bundan sonra her 10 dakikada bir çocuğun yaşama tutunabilmesi için.”ifadeleri yer aldı.

Haber/Foto:Nur İlik

  • Etiketler
  • Yorumla
Üye Girişi
  • Kullanıcı Adınız
  • Şifreniz