FETHİYE’ DE COŞKULU  KARNE  TÖRENİ

FETHİYE’ DE COŞKULU  KARNE  TÖRENİ

Özel Fethiye’de Karne Heyecanı

Özel Fethiye’de Karne Heyecanı

Türkiye İş Bankasından Karne Hediyesi

Türkiye İş Bankasından Karne Hediyesi

FTSO  Üyelerine Özel İndirim Protokolü

FTSO  Üyelerine Özel İndirim Protokolü

Eski Bakan Abdülkadir Ateş’ten, Başkan Karaca’ya Ziyaret

Eski Bakan Abdülkadir Ateş’ten, Başkan Karaca’ya Ziyaret

“Piç” dedin ha!.. Turgut Olcaş
    • beskaza@beskazagazetesi.com
    • 25 Aralık 2018 - 18:26:42

           Atatürk önderliğindeki emperyalizme karşı Anadolu İsyanı’nın başlatılması yılları dahil, cumhuriyet dönemimiz boyunca Atatürk’e, cumhuriyetimize ve cumhuriyet kazanımlarımıza karşı ağır hakaretler, saldırılar hep olmuştur. Bu tip davranış ve uygulamalar karşısında cumhuriyet hükümetleri – Her ne kadar bazı Amerikan yanlısı hükümetler iktidar olsalarda – gerekli duyarlılığı, hassayiyetleri yasalar karşısısında göstermiş, gereken önlemleri almışlardır.

Ama bu gün, daha çok 2002’den buyana, yani 16 yıldır ülkemizin kuruluş felsefesine karşı, çağ dışı eylemler ve uygulamalar olanca hızıyla devam ediyor. Acı olan, parlamentoda bu gidişata dur diyecek, dur diyebilecek özgür, kararlı, Cumhuriyet Deverimlerimizi savunan  yeterli bir gücün olmamasıdır maalesef…

Uzunca diyebileceğimiz zamandır dilimizin döndüğü kadar, ülkemiz siyasetinin geçmişi ve geldiğimiz durumlarını, dağarcığımızda olanları amatörce yerel basınlarımızda anlatmaya çalışıyoruz. Dolayısıyla yanlış yapmamak için özen  gösteren, eleştiri ve özeleştiri hakkını kullanan, halk adına doğru olan her şeyi elinden geldiği ölçüde çekinmeden söyleyen,  insanlardan yanayım.

Dünyanın bütün ülkelerinde insanlar, ülkelerinin kurucu felsefelerine sahip çıkarlar. Eğer sahip çıkmayanlar iktidar olmuşlarsa, o zaman  sahip çıkması gerekenlerde bir sakatlık vardır!.. Bu nedenledir ki, Atatürk’e karşı yapılan saygısızlıkların ve hakaretlerin önüne geçilememektedir. Referandumdan evet çıkması sonrası daha da artmıştır.

Nutuk. Atatürk’ün ekim 1927’de kaleme aldığı bir eserdir. Bu eserde, adı sanı verilerek Rıza Nur diye biri suçlanıyordu. Bu adam 1928’de yalan ve iftiralarladolu Hayat ve Hatıratım adlı bir kitap yazmış 2000 sayfalık, ama yayınlamamış. 1935’de. hatıralarım(!) dediği bu kitabı İngilteredeki bir müzeye (British Museum) teslim eder. 1960’dan önce de yayınlanmaması şartını koyar. 42’de ölür. 49’a gelindiğinde, bu kitabı bir nüshası da -Kim tarafın verildiği belli olnayan- Fransız Ulusal Kütüpğhanesine bağışlanmış.(“)

Bu kitabı ilk olarak Türkiye’de hayali bir yayınevi aracılığıyla yayınlayan, Sn. Cumhurbaşkanının tarihçi olarak kabul ettiği, sarayda ağırladığı, Kadir Mısıroğlu’dur. Ve kitap yasaklandı!.. Bu kitabın ikinci olarak da yayınlayıcısı 1992’de Abdurrahman Dilpak.

Bu kitapta Rıza Nur’un: Atatürk’e hem eşcinsel, hem kadın düşkünü olduğunu,.bir kıza tecavüz ettiğini, arkadaşlarıyla birlikte ev kiralayıp fuhuş yaptıklarını, Çankaya Köşkünü kerhaneye çevirdiğini, beğendiği kadın öğretmenleri fahişe yaptığını, Atatürk’ün “ayyaş” olduğunu, para canlısı olup şahsi servet edindiğini, Annesi’nin fahişe olduğunu, Selanik’te bir genevde çalıştığını,Atatürk’ün  “piç” olduğu, babasının Ali Rıza Bey değil Abdoş diye bilinen bir Sırp yada Bugar olduğunu, vb. yazdığını öğrenmiş bulunuyoruz!..

Demem odur ki, bu gün bu kitaptan ve zihniyetten etkilenen, Nurettin Yıldız, Kadir Mısıroğlu, Hasan Akar gibi çağdışı kafa yapısına sahip bir sürü insanın yanında, bazı siyasilerin de etkilendiğini Atatürk’e ayyaş demesinden, İnönü’ye çok kızmasından anlayabiliyoruz.

Mesela, Nur Cemaati’nin Okuyucular kolundan olan Hasan Akar’ ın Atatürk’e, “1938’de geberen piç, annesine genelev çalışanı, babasının Ali Rıza bey değil Abdüş diye birisinin olduğu” iddiasında görüyoruz.

Ve bunlara ve zihniyetine hiç bir kovuşturma açılmadığını, aksine           FETÖ’nün polis, asker ve bürokrasi içindeki tasfiye edilmesi devam ederken, buların devlet içindeki ağırlıklarının giderek arttığını izliyoruz.

Sonuç olarak şairin dizelerinin son iki kıtasını aktarmak isterim:

“… Esir iken mümkünmü ibadet / Yatıp kalkıp Atatürk’ dua et / Senin gibi dürzüler yüzünden / Dininden de soğuyacak bu millet.

             İşgaldeki hali sakın unutma / Atatürk’e dil uzatna sebepsiz / Sen anandan yine çıkardın ama / Baban kimdi blemezdin şerefsiz.”

 

           Kaynak: (“) Yılmaz Özdil.

10 Mayıs 2017

Köşe Yazarı: Turgut Olcaş

           

 

 

 

  • Etiketler
  • Yorumla
Üye Girişi
  • Kullanıcı Adınız
  • Şifreniz