KÜLTÜRELMİRASIMIZI   YAŞATIYORLAR

KÜLTÜRELMİRASIMIZI   YAŞATIYORLAR

KAYMAKAM’DAN  HAYIRLI  OLSUN  ZİYARETİ

KAYMAKAM’DAN  HAYIRLI  OLSUN  ZİYARETİ

GÜÇ BİRLİĞİ PLATFORMU’NUN NİSAN AYI  TOPLANTISI

GÜÇ BİRLİĞİ PLATFORMU’NUN NİSAN AYI  TOPLANTISI

KÜSİ   FTSO MECLİS ÜYELERİNİ BİLGİLENDİRDİ

KÜSİ   FTSO MECLİS ÜYELERİNİ BİLGİLENDİRDİ

DOC  AĞIZ  VE DİŞ SAĞLIĞI POLİKLİNİĞİ AÇILDI

DOC  AĞIZ  VE DİŞ SAĞLIĞI POLİKLİNİĞİ AÇILDI

ÖĞRENCİLERE  “KUVAYİ MİLLİYE”  ANLATILDI…
    • beskaza@beskazagazetesi.com
    • 8 Aralık 2018 - 11:29:40

Gazi Ortaokulu tarafından “Kuvayi Milliye” konulu eğitim semineri düzenlendi. FBKM konferans salonunda düzenlenen eğitim seminerinde Fetav Kültür Komisyonu Başkanı Araştırmacı Yazar Ünal Şöhret Dirlik; öğrencilere Milli  Mücadele yıllarında kurulan Kuvayi Milliye teşkilatını ve Fethiye’de ki Kuvayi Milliye’nin kuruluşunu anlattı. “Kuvayi Milliye” konulu eğitim seminerine; Fethiye İlçe Milli Eğitim Şube Müdürü  Şadiye Ceylan, Fetav Müdürü Dilek Dinçer, Okul Müdürü Ali Koyuncu, öğretmenler, öğrenciler ve veliler katıldılar.

Seminerin açılış konuşmasını yapan Gazi Ortaokulu müdürü Ali Koyuncu konuşmasında “Fethiye Kurtuluş savaşı ve Milli mücadele yıllarında tam olarak işgal edilmedi ama Fethiye’miz Milli Mücadeleye destek verdi. İtalyanlar Fethiye’ye geldiler fakat bu tam olarak bir işgal değildi. Tüm yurtta olduğu gibi Fethiye’mizde milli mücadeleye destek veren şehirlerimizden birisidir. Şimdi sizlere bu konuda araştırmalar yapan Fetav Kültür Komisyonu Başkanı Araştırmacı Yazar Ünal Şöhret Dirlik Kuvayi Milli’yeyi anlatacak” dedi.

Fetav Kültür Komisyonu Başkanı Araştırmacı Yazar Ünal Şöhret Dirlik konuşmasında “Kuvayi Milliye halk gücü demektir. Kuvayı Milliye halkın içinden gelen millî duygular sonucu oluşmuş, meslek, gelir düzeyi, yaş, hatta cinsiyet gibi birçok unsuru dikkate almadan kendiliğinden bir araya gelerek gönüllülük esasına göre oluşmuş silahlı sivil birliklerdir” dedi.  “Anadolu’nun Yunan işgali ile Kuvayı Milliye teşkilatlanması başlamıştır” diyen Dirlik “1919-1922 yılları arasında bütün yurtta olduğu gibi Fethiye’de de Kuvay-ı  Milliye Teşkilatı kurularak, yurdun her köşesindeki Kuvay-ı Milliyeciler gibi yurdun kurtulması için kenetlenmişlerdir. 2009 yılı Kültür bakanlığımızca Kuvayi Milliye yılı ilan edilmiştir. Onların fotoğrafları, mezarları, yaptıkları çalışmalar araştırılmıştır. Fethiye’de de Kuvayi Milliyecileri araştırma görevini bana verdiler. İsimleri daha önceden tespit edilmiş Kuvay-ı Milliyecilerin yakınları ile kurulan temas sayesinde ve ayrıca fotoğraf kaynaklarından yararlanarak çalışmalar yaptım. Fethiye’deki Kuvay-ı Milliyeciler şunlardır: Kâmil Şıkman, Çeşmeli Osman Maro, Hilmi Döğerli, Salih Zeki Pekin, Ali Ulvi Akannaç, Dr. Pürşah Halit Aktan,  Komiser Arif Aydın, Süleyman Harmandar, Mahmut Tarhan, Hakkı Dontlu, Milis Komutanı Ali Boğa (Aliman ağa), Maşta’lı Hacı Mehmet Ağa’dır” dedi.

(HABER/FOTO-GÖKHAN AYYILDIZ)

 

 

 

  • Etiketler
  • Yorumla
Üye Girişi
  • Kullanıcı Adınız
  • Şifreniz