KÜLTÜRELMİRASIMIZI   YAŞATIYORLAR

KÜLTÜRELMİRASIMIZI   YAŞATIYORLAR

KAYMAKAM’DAN  HAYIRLI  OLSUN  ZİYARETİ

KAYMAKAM’DAN  HAYIRLI  OLSUN  ZİYARETİ

GÜÇ BİRLİĞİ PLATFORMU’NUN NİSAN AYI  TOPLANTISI

GÜÇ BİRLİĞİ PLATFORMU’NUN NİSAN AYI  TOPLANTISI

KÜSİ   FTSO MECLİS ÜYELERİNİ BİLGİLENDİRDİ

KÜSİ   FTSO MECLİS ÜYELERİNİ BİLGİLENDİRDİ

DOC  AĞIZ  VE DİŞ SAĞLIĞI POLİKLİNİĞİ AÇILDI

DOC  AĞIZ  VE DİŞ SAĞLIĞI POLİKLİNİĞİ AÇILDI

SEYDİKEMERDE KADIN ELİ DEĞEN KOOPERATİF YILIN EN BAŞARILILARI ARASINA GİRDİ…
    • beskaza@beskazagazetesi.com
    • 5 Aralık 2018 - 12:40:13

Seydikemer İlçesi Çaykenarı Mahallesi Tarımsal Kalkınma Kooperatifi kadın üyeleri, kooperatife ortak oldukları günden itibaren aktif  çalışmalarıyla  farkındalık yaratmaya devam ediyor. S.S. Çaykenarı Köyü Tarımsal Kalkınma Kooperatifi 1997 yılında 15 ortakla Tarım Bakanlığının  onayı ile kurulmuştur. Kurulumu ile birlikte Tarım Bakanlığı kaynaklarından (50* 1.dk) “Ortaklar Mülkiyetinde Seracılık Projesi” uygulamış, bu kapsamda işletme binasını yapmış, bölgede örtü altı üretiminin gelişmesi için öncü rol oynamıştır.

Daha sonraki yıllarda, 2005 yılında ortakların ürettiği çiğ sütü pazarlamaya başlamış, süt toplama merkezi kurmuş, yem depolama ve satış ruhsatı almış ancak sonraki yıllarda yönetimsel bir takım sorunlar nedeniyle mali sıkıntılar yaşamıştır. 2015 yılında Sayın Osman UÇAR ve ekibinin başkanlık görevine gelmesi ile birlikte kooperatif yönetiminde ve çalışmalarına kadın üyelerinde dahil edilmesiyle çok başarılı çalışmalara imza atılmıştır. Seydikemer İlçe olduktan sonra Kurulan Tarım ve Orman İlçe Müdürlüğünün köyde hayvancılığı geliştirmek adına yaptıkları faaliyetler işletme sayılarını ve hayvan varlıklarını arttırarak 1400’ lere çıkarmıştır. Özellikle çiğ süt pazarlaması konusunda Fethiye-Seydikemer Süt Üreticileri Birliği, Seydikemer  Tarım İlçe Müdürlüğü ile ortaklaşa yapılan çalışmalar sonucu  çiğ sütte sürdürülebilir bir piyasa düzeni içerisinde pazarlama organizasyonunu başarılı bir şekilde kurulmuştur. Kooperatif  yönetimi; Yem temini, hayvancılık desteklemelerini de sıkı bir şekilde takip edip Tarım İlçe Müdürlüğü aracılığı ile, tüm ortaklarının, aşılama, küpeleme çalışmalarını yürüterek, süt ve hayvancılığı devamlı ve düzenli gelir kapısı haline getirip kırsal kalkınma konusunda bölgede bir model olmuştur.

Kadın kooperatif üyeleri Havana UÇAR, Esma DARGIN VE Saime UÇAR ile yapılan söyleşide; “İyi bir gelecek kooperatifleşmeyle mümkündür. Tekelleşmeyelim kooperatifleşelim. Köylü kalkınmadan ülke kalkınmaz ” vurgusu yaparak, Köyde üretimin her aşamasında kadın elinin olduğunu ama pazarlama aşamasında bir türlü olamadıklarını ifade ederek 2015 yılında Yönetim Kurulu Başkanı Osman UÇAR’ın kendilerine sadece üretim değil pazarlamaya kadar tüm aşamalarda söz sahibi olabilmeleri için Tarım İlçe Müdürlüğü ekipleriyle “Kooperatifçilik eğitimi” verdiklerini ve onlarında söz sahibi olmalarına imkan tanıdıklarını belirterek ; “Bizde bu resmi imkanlarımızı sonuna kadar kullanarak yeri geldi hesapları denetledik, yeri geldi süt toplama merkezini denetledik , biz kadınlar olarak zaten sütün üreticisiyiz amacımız ürünümüzü en kaliteli şekilde üretip, en yüksek fiyata pazarlamaktır. Bunu da kooperatifimiz üzerinden hakettiğimiz şekilde yaparak kısa sürede kara geçtik ve bölgede örnek olduk “ dediler.

2015 tarihinde yönetime gelen Osman UÇAR, kooperatiflerde kadınların aktif olarak çalışmalarının ve rol almalarının bilinciyle 8 kadını üye yaptı. Süreç hakkında bilgi veren Çaykenarı Tarımsal Kalkınma Kooperatifi Başkanı Osman UÇAR şunları ifade etti; “Yönetimi devraldığımızda kooperatifimizin 191 ortağı ve çok borcu vardı. Üyelerin kooperatifçiliğe olan inançları yitmiş durumdaydı. Seydikemer Tarım ve Orman Müdürü Sayın Engin MARAŞLI ve Süt Üreticileri Birliği Başkanımız Turgut TOKMAK Beyin ısrarları ile kadınları kooperatif yönetim ve denetimine katılmaları için ikna ettik. Kadınlarımız üye olduktan sonra yıllık 850 ton olan süt miktarımız kooperatife olan güvenin oluşmasıyla 1310 tona çıktı. Üyelerimize Seydikemer Tarım ve Orman Müdürlüğünce verilen süt hijyen , hayvan bakım ve besleme eğitimleriyle sütün kalite değerleri olan yağ oranında, protein, kuru madde gibi değerlerinde istenilen kaliteye ulaşıldı. Böylelikle sütün pazarlanması aşamasında elimiz çok güçlendi, değerininde üstünde pazarlayarak kara geçildi” dedi.

Seydikemer Tarım ve Orman Müdürü Engin MARAŞLI ise Seydikemerde 24 adet Tarımsal amaçlı Kalkınma kooperatifinin faaliyet gösterdiğini, Çaykenarı Tarımsal Kalkınma Kooperatifinin bunlardan sadece biri olduğunu ifade ederek; Kooperatiflerin esas amacı; yeteri derecede iktisadi güce sahip olmayan gerçek kişilerin meslek ve geçimlerine ait ihtiyaçlarını karşılıklı yardım, dayanışma ve kefalet suretiyle rasyonel şekilde ve ekonomik olarak karşılamak ve temin etmekten ibarettir. Ülkemizde yaklaşık 150 yıldan daha fazla bir geçmişe sahip kooperatiflerimizin ekonomik ve sosyal açıdan birçok yararı bulunmaktadır. Bunlardan hemen ilk akla gelenler, verimliliği artırmak, ucuz girdi temini, ürünün değer fiyatına satmak, katma değeri yükseltmek, vergi muafiyetleri almak, sigorta yoluyla risklerin karşılanması ve hukuki kolaylıklar şeklinde sıralanabilir. Aracılara bağımlılığının ortadan kalkması, kendine güvenin sağlanması, genel ekonomik durumun düzelmesi ve sosyal dayanışmanın güçlenmesi mesleki hareket yeteneğinin artması, ortaklar arasında eşitlik ve adalet duygularının gelişmesi, kültürel yaşamın zenginleştirilmesi gibi konularda sağlanan faydalar da eklenebilir. Bunların yanı sıra kıt üretim kaynaklarının daha iyi kullanılması ve korunması, ülke ihtiyaçlarının doğrudan daha az masrafla karşılanması gibi daha genel faydaları da bu-listeye ekleyebiliriz.

Bizim kooperatiflerimizin de gelişmiş ülkelerdeki emsalleri kadar piyasada etkili olmalarını hedefliyoruz. Kooperatifler aracılığı ile üretimin, pazarın talebine göre planlandığı, üretimin pazarlama ile birlikte ele alındığı, gıda değer zincirindeüreticinin rolünün arttırıldığı ve en önemlisi piyasada Rekabet Gücünün oluşturulduğu bir sistemde güçlü olmaları için Müdürlük olarak üzerimize düşeni yapmaktayız.

Özetle; iyi yönetilen, başarılı çalışmalar yaparak halkın desteğini kazanan kooperatifler, bulundukları çevreye kooperatif hizmetlerinin yanı sıra birçok sosyal-kültürel etkinlikler de getirmekte ve ülke kaynaklarının etkin bir şekilde kullanılmasına yardımcı olmaktadırlar. Seydikemer Tarım ve Orman İlçe Müdürlüğü olarak, tarladan-ahırdan sofraya çok zor şartlarda gıda temininin her safhasında rol alan üreticimizin her aşamada herzaman yanındayız ve olmaya devam edeceğiz” dedi

Çaykenarı Kooperatifinin süt toplama faaliyetlerinde iş birliği içerisinde olduğu Fethiye Seydikemer İlçeleri Süt Üreticileri Birliği ve kooperatifi Başkanı Sayın Turgut TOKMAK ise;“Tarım ve hayvancılığın giderek önem kazandığı günümüzde, tam bağımsızlık açısından silahtan daha önemli hale gelen Güvenilir Gıda ve Gıda Güvencesini sağlamak vazgeçilmez bir hale gelmiştir. Bu konuda Türkiye büyük bir avantaja sahiptir. Ülkemiz iklimi ve 24,5 milyon hektar tarıma uygun işlenebilir arazi varlığı ile Dünyada tarımsal üretimde 12.ci, AB ise 1.nci sırada yer almaktadır. Tarımsal ekonomi büyüklüğü bakımından ise Dünya’da 7.nci büyüklüktedir. Bu durumu muhafaza etmek ve daha ileri seviyelere çıkartmakla sorumluyuz. Sorunlarımızın üstesinden gelmek, ekonomik ve sosyal sürdürülebilir çözümler üretmek açısından kooperatifler ve Birlikler büyük bir öneme sahiptir. Biz ve üyemiz tüm kooperatifler olarak bu bilinçle hareket etmekteyiz ve Fethiye Seydikemer İlçeleri Süt Üreticileri Birliğiolarak herzaman yanlarındayız.S.S. Çaykenarı Köyü Tarımsal Kalkınma Kooperatifi bünyesinde toplanan çiğ inek sütleri yine kooperatif bünyesindeki soğutma tanklarında soğutulup Fethiye Seydikemer İlçeleri Süt Üreticileri Birliği ve kooperatif iş birliği ile günlük olarak süt kalite parametreleri kontrol altında tutulmaktadır. Bunun yanında yine Fethiye Seydikemer İlçeleri Süt Üreticileri Birliği tarafından ayda en az üç kez olarak süt kalite değerleri, işletme hijyeni kontrolleri yapılmakta olup, aylık olarak raporlanmaktadır. Doğru kooperatifçilik anlayışı ile Çaykenarı Kooperatifi sağlam adımlar ile ilerlemektedir.”Dedi.

Haber/Foto:Nur İlik-Bahadır Konuk

 

 

 

  • Etiketler
  • Yorumla
Üye Girişi
  • Kullanıcı Adınız
  • Şifreniz