KÜLTÜRELMİRASIMIZI   YAŞATIYORLAR

KÜLTÜRELMİRASIMIZI   YAŞATIYORLAR

KAYMAKAM’DAN  HAYIRLI  OLSUN  ZİYARETİ

KAYMAKAM’DAN  HAYIRLI  OLSUN  ZİYARETİ

GÜÇ BİRLİĞİ PLATFORMU’NUN NİSAN AYI  TOPLANTISI

GÜÇ BİRLİĞİ PLATFORMU’NUN NİSAN AYI  TOPLANTISI

KÜSİ   FTSO MECLİS ÜYELERİNİ BİLGİLENDİRDİ

KÜSİ   FTSO MECLİS ÜYELERİNİ BİLGİLENDİRDİ

DOC  AĞIZ  VE DİŞ SAĞLIĞI POLİKLİNİĞİ AÇILDI

DOC  AĞIZ  VE DİŞ SAĞLIĞI POLİKLİNİĞİ AÇILDI

NAZMİYE HALVAŞİ’ DEN  FETHİYE’DE  KONFERANS
    • beskaza@beskazagazetesi.com
    • 5 Aralık 2018 - 18:49:02

Kadınlara seçme ve seçilme hakkı verilmesinin 84. yıl dönümü nedeniyle Fethiye CHP İlçe Kadın Kolları tarafından  FBKM’ de  konferans düzenlendi. CHP eski parti meclis üyelerinden Nazmiye Halvaşi; konferansa konuşmacı olarak katıldı. CHP eski parti meclis üyelerinden Nazmiye Halvaşi; Osmanlı’dan günümüze kadar Türk Kadınının mücadelesini anlattı. Fethiye Belediye Kültür Merkezi salonundaki konferansa CHP Kadın Kolları Başkanı Ayşe Kestep, Fethiye Belediye Başkan aday adayları Veli Pabuşçu, Keramettin Yılmaz, Fethiye’deki sivil toplum kuruluşları başkan ve üyeleri ile partililer katıldı. Kadın Kolları Başkanı Ayşe Kestep kısaca günün anlam ve önemini ifade edip, ”Atatürk’ün devrimlerine bağlıyız” diye konuştu.

Türkiye’deki siyasi partilerde; kadınlara seçme ve seçilmede gereken önemi verilmediğini ifade eden Halvaşi “Kadın hareketi Osmanlı zamanında başladı yeni kurulan Türkiye Cumhuriyetinde de devam etmiştir. Bu mücadelenin sonucu olarak 5 Aralık 1934’de Türkiye Cumhuriyetinin kurucusu Atatürk seçme ve seçilme ile anayasal haklarımızı bize kazandırmıştır. Kendisine minnettarız. 5 Aralık’ta biz var olan haklarımızı bir çok dünya devletlerinden önce aldık”  dedi. Konferansa konuşmacı olarak katılan CHP Parti Meclisi eski üyelerinden ve Muğla Milletvekili aday adaylarından Nazmiye Halvaşi konuşmasında;  Türkiye’de ve dünyadaki kadın hakları tespitleri ile ilgili olarak geniş açıklamalarda bulundu. Halvaşi, günün önemini kısaca ifade ettikten sonra bu gün  ”Bugün kadınlara seçme ve seçilme hakları ile ilgili bir sürü nutuklar atılacaktır. Fakat 6 Aralık’ta bunların hiç birini bulamayacaksınız.  Erkek egemenliği devam edecektir. 6 Aralık gününde de CHP’li Belediye Başkan adayları açıklanacaktır. İçlerinde kaç kadın aday olacağını yine üzüntü ile izleyeceğiz. Daha önce yapılan seçimde 200 aday arasında 7 kadın aday bulunuyordu. Şimdi 300 aday arasında kaç kadın olacak? Bekleyip göreceğiz. Ama yine üzüleceğiz” diye konuştu. Nazmiye Halvaşi, konferansa katılanların sorularını da cevaplandırdı.

“HAYATI MÜCADELERLE DOLU BİR KADIN  “NAZMİYE HALVAŞİ”

CHP’nin yetiştirdiği, örgütün tabanından gelen az sayıdaki kadın önderlerden biri Nazmiye Halvaşi; Gençlik, Kadın Kolları’ndan sonra İlçe Başkan Yardımcılığı ve iki dönem Parti Meclisi (PM) Üyeliği yaptı. Kadınların kendi ayakları üzerinde durarak siyaset yapmaları gerektiğini savunuyor. CHP’nin 1996 Kadın Kolları Kurultayı’nda partideki erkek egemen güçlerin çıkardığı adaylara karşı “Bağımsız Kadın Hareketi” başlatıp bu hareketin gösterdiği Genel Başkan Adayı oldu. Amacı kurultay kürsüsünden on binlerce partiliye kadınların siyasette özgür birey olarak yer almasının önemini anlatmaktı. Bu Kurultay’dan ikinci olarak çıksa da birçok genç kadına rol model oldu. 1998 CHP Kurultayı’nda listeyi delerek parti meclisine  giren yedi kişiden birisiydi. Bunu Türkiye siyasetinde yapan ilk kadın olarak tarihe geçti. 1999 seçimlerinde Ankara Gölbaşı Belediye Başkanlığına aday gösterildi. CHP barajın altında kalırken; iç çekişmeler ve bölünmüşlük seçimi az bir oyla kaybetmesine neden oldu. 1999 CHP Kurultayı’nda tekrar PM Üyesi seçildi. Altan Öymen ile biten dönemden sonra bir daha görev almadı. 2001’de eşi Yalçın Halvaşi’yi kaybetti. 2002 de Nijerya’da recim cezasına çarptırılan Emine Lawal’ın cezasının affedilmesi ve Türkiye’de kadına karşı şiddete dikkat çekmek için “Asya’dan Avrupa’ya Emine Lawal için yaşam yürüyüşü” gerçekleştirdi. 20 gün süren yürüyüş ilk kez Ankara’dan İstanbul yönüne yürüdü.. Türkiye’de İlk kez bir kadın, bu çapta bir eylem yapıyordu. Beş yıl yaşadığı İsveç’te gençlik yıllarında idolü olan Olof Palme’nin partisine (Sosyal Demokrat İşçi Partisi) üye olup Belediye Meclisi Üyesi seçildi. 2006/2011 arasında İsveç-Datça arasında, 2011 den sonra da Datça’da yaşamaya başladı. 2013 yılında Datça Kent Konseyi Kadın Meclisini kurdu ve halen başkanlığını yürütmekte. Ankara Yenimahalle Belediyesi’nden 2000 yılında emekli olan Halvaşi; ulusal ve yerel birçok gazetede köşe yazarlığı, Genel Yayın Yönetmenliği yaptı. 1998 yılında SÖZ KADININ adlı kitabı yayınlandı. Kadın ve çevre konusunda birçok STK da çalıştı, yazdı, aktivist olarak eylem yaptı, eylemlere destek verdi. Eşinin işi gereği yurdun çeşitli yerlerinde yaşadı. Bu dönemleri ülkeyi ve halkı tanıması için fırsat olarak değerlendirdi. Liseden sonra bırakmak zorunda kaldığı üniversiteyi 18 yıl sonra tekrar sınava girerek okudu. Hacettepe Üniversitesi Meslek Yüksek Okulu’na giderken çocukları yaşındaki arkadaşları ile geçirdiği dönem, gençlerle iletişimini pekiştirdi.

“HALVAŞİ’YE NEDEN SİYASET? DİYE SORDUĞUMUZDA, YANITI ÇOK AÇIKTI”

Nazmiye Halvaşi şu cümleleri kurdu; Ben bir kadınım ve fark ettim ki hayatımda önüme çıkan engellerin bir tek nedeni vardı o da kadın kimliğim. Önceleri nefret ettim kadın kimliğimden. Sonra barıştım.. Ya hakkıma razı olup susacaktım, ya da mücadele edecektim. Ben ikinci yolu seçtim. Bu mücadelenin anlamını ve değerini erkeklerin anlamasını bekleyemeyiz. Çünkü onlar bir tek gün bile kadın olarak yaşamadılar..! Bu nedenle siyaset yaşamımın içinde kadın mücadelesinin ayrı bir yeri vardır ve hep olacaktır! İnsanların hayatında yol ayrımları vardır.. Ben bir kadınım ve anneyim.. Toplumun görünmeyen, yok sayılan diğer yarısından biri.. Görünür kılmak istedim.. Siyaseti kadınlar ve çocuklar için yapmaya başladım.. Ve gittikçe genişledi alan.. “Hayatı sadece kendi çocuklarımın geleceği için mi? Yoksa bütün çocukların geleceği için mi yaşamalıyım?” Sorusunu sordum ikinci çocuğumu, oğlumu ilkokula gönderirken.. Çok zamanlar çaldım onların hayatından. Başka çocuklar için. Çok zamanlar çaldım kendi hayatımdan.. Başka kadınlar için ve uzun bir aradan sonra gelişmiş dünyayı da tanımış olmanın verdiği enerji ile yeniden harcamak istiyorum zamanlarımı.. Paylaşmak istiyorum, birikimlerimi…

(HABER/FOTO-GÖKHAN AYYILDIZ)

  • Etiketler
  • Yorumla
Üye Girişi
  • Kullanıcı Adınız
  • Şifreniz