Başkan Saatcı Adaylığını Açıklıyor

Başkan Saatcı Adaylığını Açıklıyor

DEMİRCİOĞLUNDAN KÜTÜPHANEYE DESTEK

DEMİRCİOĞLUNDAN KÜTÜPHANEYE DESTEK

                  AK  PARTİ  ROZETİ TÖRENLE TAKILDI                                                                                 “AK Partiden Fethiye Belediye Başkan Aday Adaylığını Açıkladı”                                                  

                  AK  PARTİ  ROZETİ TÖRENLE TAKILDI                                                                                 “AK Partiden Fethiye Belediye Başkan Aday Adaylığını Açıkladı”                                                  

YILMAZ   “BUGÜN FETHİYE SİYASETİNİN DEĞİŞTİĞİ GÜNDÜR”

YILMAZ   “BUGÜN FETHİYE SİYASETİNİN DEĞİŞTİĞİ GÜNDÜR”

Kaza Fethiye Ve Seydikemer’i Yasa Boğdu

Kaza Fethiye Ve Seydikemer’i Yasa Boğdu

AYDOĞAN  ARSLANCA’DAN  3 ARALIK  AÇIKLAMASI
    • beskaza@beskazagazetesi.com
    • 2 Aralık 2018 - 19:13:40

Türkiye Sakatlar Derneği Fethiye şubesi yönetim kurulu başkanı Aydoğan Arslanca 3 Aralık Dünya Engelliler Günü nedeniyle gazetemize açıklamada bulundu.  Arslanca açıklamasında “Birleşmiş Milletler tarafından 3 Aralık Tarihi Dünya Engelliler Günü olarak ilan edildi. Yine Birleşmiş Milletler ’in 9 Aralık 1975 tarihinde kabul ettiği Engelliler Bildirisinden bu güne tam 43 yıl geçti” dedi.

“UYGUN DÜZENLEMELER HALA HAYATA GEÇİRİLMİYOR”

Açıklamasına devam eden Türkiye Sakatlar Derneği Fethiye şubesi başkanı Aydoğan Arslanca “Engellilerin toplumsal hayata eşit ve üretken bireyler olarak katılımlarının zorunluluğuna dikkat çeken, devlete bu alanda görev ve sorumluluklar yükleyen Engelliler Bildirisinin ruhuna ve taleplerimize uygun düzenlemeler hala hayata geçirilmiyor. Siyasi iktidarlar, nüfusunun onda birinden fazlasını oluşturan 8,5 milyon engelliyi, sorunlardan doğrudan etkilenen aileleriyle birlikte 25 milyon kişiyi görmezden gelmeye devam ediyor. Türkiye tarihinin en ciddi ekonomik ve siyasi kriziyle yüz yüze bulunuyoruz. Hükümet, kendi krizin faturasını çalışanlara, işsizlere, emeklilere, üreticilere keserken, bu olumsuz koşullar engellileri bir kat daha fazla mağdur ediyor. Günde 1,5 doların altında bir gelirle yaşamaya mahkûm edilenlerin oranının yüzde 38’i bulduğu düşünüldüğünde, Engellilerin yaşama koşullarının çok daha ağır olduğu ortadadır.

“HER YIL ADET YERİNİ BULSUN DİYE HATIRLANMASINA KARŞI ÇIKIYORUZ”

Üretimi, yatırımı, istihdamı ve kamu yararını göz ardı eden politikalar, yoksulluk, işsizlik ve sefalet derinleşiyor. Devleti küçültüyoruz demagojisiyle “Sosyal Devletten ”arta kalan ne varsa budanmak isteniyor. Çalışanların, üretenlerin ve Engellilerin talepleri karşısında “görmeyen, duymayan” siyasi iktidar, kaynaklarımızı üretmeden kazanan bir avuç azınlığa aktarmaya devam ediyor. Bizler, vurguncu, soyguncu, hortumcu değiliz kara para aklamıyoruz, banka batırmıyoruz. Bizler, her şeyden önce insan onuruna yaraşır koşullarda, eşit bir hayat istiyoruz. Devletin, Anayasada da belirtilen görev ve yükümlülüklerini yerine getirmesini talep ediyoruz. Engellileri dışlayan, yok sayan anlayışların Türkiye’nin geleceğine hiçbir katkısı olmayacağını savunuyoruz. Toplumsal hayatın bütün alanlarında; eğitimde, iş bulmada, ulaşımda, kent politikalarında taleplerimizin dikkate alınmasını istiyoruz. Bu çerçevede, engellilere yönelik istihdam politikaları oluşturulmalı, iş olanakları yaratılmadığı koşullarda devlet sorumluluklarının gereğini yerine getirerek, tazminat vermelidir. İş ve engellilik tazminatının yanı sıra vergi muafiyeti ve gümrük yasası, toplu taşıma ve ulaşımda sakatlara yönelik politikalar ve bir dizi alanda öncelik tanınması talepleri bütün koşulu, çalışma ve yaşama alanlarında taleplerimize uygun politikaların geliştirilmesi, önceliklerin sağlanması, yasaların çıkarılması, Engellilerin lehine uygulamalara öncelik veren anlayış yerleşmesinden geçiyor. Siyasi iktidarlar, engellilerin örgütleriyle de görüşerek politikalar geliştirmeli, çözümleri hayata geçilmeli.  Siyasi iktidara sesleniyoruz; 8,5 milyonu görmezden gelerek, yolunuza devam edemezsiniz. Ya kamu yararından, çalışandan, üretenden, işsizlerden, emekliden, engellilerden yana taraf olursunuz ya da bertaraf!  Türkiye Sakatlar Derneği olarak; 3 Aralık Dünya engelliler Günü’nün her yıl adet yerini bulsun diye hatırlanmasına karşı çıkıyoruz. Sorunlarımız giderek büyüyor, ama çözümsüz değil! Derneğimiz, Engellilerin talepleri için demokratik bir zeminde mücadelesini sürdürmeye devam edecektir. Bütün kamuoyunu ve engellileri, haklarını savunmaya, dayanışmaya, taleplerini ifade etmeye çağırıyoruz” dedi.

(HABER/FOTO-GÖKHAN AYYILDIZ)

  • Etiketler
  • Yorumla
Üye Girişi
  • Kullanıcı Adınız
  • Şifreniz