SİR DOMİNİCK CHİLCOTT KCMG “TÜRKİYE’YE DESTEKLERİMİZİ SÜRDÜRECEĞİZ”

SİR DOMİNİCK CHİLCOTT KCMG “TÜRKİYE’YE DESTEKLERİMİZİ SÜRDÜRECEĞİZ”

Büyükelçi Chilcott’tan Başkan Karaca’ya Ziyaret

Büyükelçi Chilcott’tan Başkan Karaca’ya Ziyaret

BAŞARILI SPORCULAR KAYMAKAM’I ZİYARET ETTİLER

BAŞARILI SPORCULAR KAYMAKAM’I ZİYARET ETTİLER

FETHİYE ATA OKULLARINDA ENGELLİLER HAFTASI

FETHİYE ATA OKULLARINDA ENGELLİLER HAFTASI

NURSEL ÖZDEMİR “BİZ’DE BURADAYIZ”

NURSEL ÖZDEMİR “BİZ’DE BURADAYIZ”

Seydikemer Tarım ve Orman Müdürlüğüekipleri yem bayilerini denetledi.
    • beskaza@beskazagazetesi.com
    • 29 Kasım 2018 - 18:55:11

5996 sayılı ’Veteriner Hizmetleri, Bitki Sağlığı, Gıda ve Yem Kanunu’ kapsamında ilçede bulunan yem bayilerinin denetimleri yapıldı. Seydikemer İlçe Müdürlüğü Gıda ve Yem Birimi Personelleri tarafından yapılan denetimlerde yemlerin saklama koşulları, depolama şekilleri ve bayilerin Kayıt-Onay Belgeleri kontrol edildi. İlçe Tarım ve Orman Müdürlüğü’nün düzenli olarak gerçekleştirdiği çalışmalardan memnun kalan vatandaşlar da, Müdür Engin Maraşlı’ya teşekkür etti.
Yapılan açıklamada,” Yemle ilgili denetimler plan ve program doğrultusunda rutin olarak devam edecektir. Bölgemiz yaklaşık 31.000 Büyük Baş ve 123.000 küçükbaş hayvan varlığı ile Muğla ilinde hayvancılıkta ikinci sırada yer almaktadır. Hayvancılığın ekonomik açıdan çok önemli olduğu ilçemizde hayvan beslenmesinde kullanılan yemlerde önem arz etmektedir. Bakanlığımızın  5996 sayılı ’Veteriner Hizmetleri, Bitki Sağlığı, Gıda ve Yem Kanunu’ kapsamında yetiştiricilerimizin satın aldıkları yemlerin;  güvenilirliğini,hayvan sağlığı ile hayvan ıslahı ve refahını, tüketici menfaatleri ile çevrenin korunması da dikkate alınarak korumak ve sağlamak görevlerimiz arasındadır.

Yemler;verildiği hayvanın ileride kendisinden beklenen verime göre, yaşamasını, büyümesini ve gelişmesini temin eden, verim devresinde yaşamasını etkilemeden, en çok ve en kaliteli ürün vermesini sağlayan, birçok hastalıktan koruyan, sağlığına dokunmayan, denemeler sonucu ortaya çıkan en yeni bilgilerle birden fazla ve yeteri kadar hammaddenin karışımıdır.Hayvan sağlığı açısından yemlerin saklama koşulları, hijyeni,kalitesi,karışımda kullanılan maddelerin içerikleri, yemi kullanan işletmede yetiştirilen hayvanlar için olduğu kadar, hayvansal ürünleri tüketen insanlar içinde büyük önem taşımaktadır. Sağlıksız üretilen ve uygun olmayan koşullarda depolanan yemlerin hayvan sağlığı üzerine yaptığı olumsuz etki hayvanlardan elde edilen ürünlerin değerlendirilmesinde de olumsuz etki yapmaktadır. Bu durum hayvansal üretimin karlılığını düşürmenin yanında milli servetin kaybına yol açmaktadır. Hayvan sağlığına yapılan masraflar, ekonomik kayıplara ve girdilerin yükselmesine sebep olduğu için üzerinde durulması gereken öncelikli ve çok önemli bir konudur. Sağlıksız koşullarda saklanan yemler  hayvan ve dolayısıyla insan sağlığını da olumsuz etkilemektedir. Bizlerde Müdürlük olarak hayvancılık için çok önemli olan yemlerin İlçemizde depolandığı ve satışının yapıldığı  65  Bayimizin,proğram dahilinde rutin etiket ve hijyen denetimleri yapılmaktadır.

Haber/Foto:Nur İlik-Bahadır Konuk

  • Etiketler
  • Yorumla
Üye Girişi
  • Kullanıcı Adınız
  • Şifreniz