E U T C C…     TURGUT OLCAŞ

E U T C C… TURGUT OLCAŞ

YILBAŞI   BİLETLERİ   HIZLA   TÜKENİYOR…

YILBAŞI   BİLETLERİ   HIZLA   TÜKENİYOR…

YSK BAŞKANI GÜVEN  ”PARTİLER SANDIKLARINA SAHİP ÇIKSIN”

YSK BAŞKANI GÜVEN  ”PARTİLER SANDIKLARINA SAHİP ÇIKSIN”

AK PARTİ’DE YERLİ  MALI HAFTASI ETKİNLİKLERİ

AK PARTİ’DE YERLİ  MALI HAFTASI ETKİNLİKLERİ

SİYER-İ NEBİ’ SINAVI FETHİYE’DE DE YAPILDI

SİYER-İ NEBİ’ SINAVI FETHİYE’DE DE YAPILDI

Çıntar toplama yarışması heyecanlı geçti
    • beskaza@beskazagazetesi.com
    • 29 Kasım 2018 - 18:45:25

Fethiye’ye bağlı Göcek Mahallesi’nde haftasonu “3. Göcek Çıntar Mantarı Toplama Yarışması” düzenlendi. Haftasonu Göcek Kültür ve Turizm Derneği tarafından düzenlenen “3. Göcek Çıntar Mantarı Toplama Yarışması” renkli görüntülere sahne oldu. Yöre halkı arasında “Menne” olarak da bilinen çıntar mantarı toplama yarışmasına yaklaşık 50 kişi katıldı.

Göcek’te düzenlenen ‘3. Göcek Çıntar Mantarı Toplama Yarışması’ yaklaşık 4 saat sürdü. Yarışmacılar kilogram, en büyük ve sayı kategorilerinde en fazla mantarı toplayabilmek için kıyasıya mücadele etti. ‘3. Göcek Çıntar Mantarı Toplama Yarışması’ sonunda, kilogram kategorisinde 4 kilogram ile Tülay Akboyun, sayı kategorisinde 71 mantar ile Mustafa Tüysüz,  en büyük mantar dalında kategorisinde ise bulduğu 22 santimetre çapındaki mantar ile Hülya Özen birinciliği elde etti. Yarışma sonunda da yarışmacıların topladığı mantarlardan yapılan yemekler tadıldı.

Çıntar mantarının yağışlar ile birlikte güneşin açması sonrası yetiştiğini belirten Göcek Kültür ve Turizm Derneği Başkanı Onur Ugan, “Çıntar kendiliğinden yetişen, besin değeri çok yüksek bir mantar türü. Her evde çıntar pişiyor. Yemek kültürümüzü tanıtmak amacıyla bu etkinliğimizi düzenledik. Bu yıl üçüncüsünü gerçekleştirdiğimiz yarışmamızı geleneksel hale getirmek istiyoruz.” dedi.

Haber Merkezi

  • Etiketler
  • Yorumla
Üye Girişi
  • Kullanıcı Adınız
  • Şifreniz