FETHİYE’DE  ŞEHİT AİLELERİNE  İFTAR YEMEĞİ…

FETHİYE’DE  ŞEHİT AİLELERİNE  İFTAR YEMEĞİ…

Fethiye’de Ses Yarışması Heyecanı

Fethiye’de Ses Yarışması Heyecanı

Özel Fethiye Öğrencileri Muğla’da

Özel Fethiye Öğrencileri Muğla’da

BAYRAM’DA TRAFİK  YOĞUNLUĞU İLE İLGİLİ ALINACAK  TEDBİRLER GÖRÜŞÜLDÜ

BAYRAM’DA TRAFİK  YOĞUNLUĞU İLE İLGİLİ ALINACAK  TEDBİRLER GÖRÜŞÜLDÜ

İSKOÇYALI   GAYDACILAR  ÇALIŞ  PLAJINDA…

İSKOÇYALI   GAYDACILAR  ÇALIŞ  PLAJINDA…

HER ÜÇ KADINDAN BİRİ ŞİDDETE UĞRUYOR
    • beskaza@beskazagazetesi.com
    • 25 Kasım 2018 - 20:56:15

25 Kasım Kadına Karşı Şiddetle Mücadele Günü nedeniyle Fethiye’deki sivil toplum kuruluşları adına Türk Kadınlar Birliği Fethiye şubesi başkanı Zeynep Tunçer açıklamada bulundu.  Türk Kadınlar Birliği Fethiye şubesi başkanı Zeynep Tunçer açıklamasında “Yaşamı boyunca her üç kadından biri şiddete uğruyor” dedi. Sadece fiziksel şiddet değil; cinsel, ekonomik, duygusal olmak üzere kadınlarımız her türlü şiddete uğramakta ve hor görülmektedir, dedi.

Tunçer “Bugün  25 Kasım Kadına Karşı Şiddetle Mücadele Günü. Fethiye’deki tüm ilgili sivil toplum kuruluşları adına tüm kadınlarımızı saygıyla selamlıyor, sevgiyle kucaklıyoruz. Nazım Hikmet “O benim kollarım, bacaklarım, başımdır. Yavrum, annem, kızım, kız kardeşim, hayat arkadaşımdır” diye tanımlar kadını…” dedi.

“PEKİ BİZ BUNLARI BİLİYOR MUYUZ?”

Açıklamasına devam eden Tunçer  “15-40 yaş arası bir çok kadının kanser, trafik kazaları, ya da sıtma yerine toplumsal cinsiyet kökenli şiddet  nedeniyle hayatını kaybetmekte ya da yaralanmakta olduğunu, her üç kadından birinin yaşamı boyunca dövüldüğünü, cinsel ilişkiye zorlandığını, erkek partnerleri tarafından öldürüldüğünü, her yıl dünyada 2 milyon kız çocuğunun sünnet riski olduğunu, kadınlar için hem barış, hem de savaş dönemlerinde ayrımcılık ve şiddet zamanları olduğunu, şiddetin kadına yönelik cinsiyet kökenli şiddetin seviyesini de artırdığını, istikrarsızlık ve silahlı çatışma dönemlerinin tecavüz ve cinsel şiddet de dahil olmak üzere, şiddetin her türünü artırmaktadır. Biz kadınlar için aile bireylerinden biri tarafından dövülüyor ya da tartaklanıyorsak bu fiziksel şiddettir. Küçümseniyor hor görülüyor, başka kadınlarla kıyaslanıyor, alay ediliyorsak bu duygusal şiddettir. Emeğimizle kazandığımız para elimizden alınıyorsa, kısıtlanıyorsa çalışmamız engelleniyorsa, bu ekonomik şiddettir. “Öldürürüm, keserim, döverim “sözleriyle karşılaşıyorsak; bu tehdit yoluyla uygulanan şiddettir. İstemediğimiz ortamlarda, istemediğimiz zamanlarda, cinsel birlikteliğe zorlanıyorsak bu cinsel şiddettir.

“NE YAZIK Kİ KADININ ADI YOK”

Olgunlaşmadan evlenen çocukları genellikle zor bir hayat bekliyor. Bu çocuk gelinler için evlilik büyük geliyor. Erken yaşta evlenen çocuklar kanunlar gereği, okula gidemezler, böylece hayatları boyunca  ihtiyaç duyacakları eğitim ve öğretimden mahrum kalırlar. Erken evliliğin bir sonucu olarak, yoksulluk kaderleri haline gelir. Eğitimsizlik nedeniyle haklarından, yasalarla devletin kendilerini koruyabileceğinden haberleri olmaz.  Her kadın şiddete uğrayabilir. Yaşımız, eğitimli olmamız, çalışıyor olmamız, sosyal durumumuz şiddete uğrama riskini ortadan kaldırmaz. Alkol, kumar, mutsuzluk, umutsuzluk, çaresizlik, güvensizlik, korku gibi duygular yaşamakta.  Bu durum ise kadının bedensel, ruhsal, cinsel sağlığının bozulmasına neden olmaktadır. Kadına karşı sevgisizliğin, saygısızlığın, vefasızlığın, hor görülmenin yaygın olduğu toplumlarda; ne yazık ki kadının adı yok. Erkek şiddeti sonucu hayatını kaybeden tüm kadınları üzülerek, saygıyla anıyoruz. Artık cinayet haberleri duymak istemiyoruz. Kadına yönelik şiddet, insan hakları ihlalidir. Kadınımız şiddete değil, sevgi ve saygıya layıktır” dedi.

(HABER/FOTO-GÖKHAN AYYILDIZ)

  • Etiketler
  • Yorumla
Üye Girişi
  • Kullanıcı Adınız
  • Şifreniz