FETHİYE’DE  ŞEHİT AİLELERİNE  İFTAR YEMEĞİ…

FETHİYE’DE  ŞEHİT AİLELERİNE  İFTAR YEMEĞİ…

Fethiye’de Ses Yarışması Heyecanı

Fethiye’de Ses Yarışması Heyecanı

Özel Fethiye Öğrencileri Muğla’da

Özel Fethiye Öğrencileri Muğla’da

BAYRAM’DA TRAFİK  YOĞUNLUĞU İLE İLGİLİ ALINACAK  TEDBİRLER GÖRÜŞÜLDÜ

BAYRAM’DA TRAFİK  YOĞUNLUĞU İLE İLGİLİ ALINACAK  TEDBİRLER GÖRÜŞÜLDÜ

İSKOÇYALI   GAYDACILAR  ÇALIŞ  PLAJINDA…

İSKOÇYALI   GAYDACILAR  ÇALIŞ  PLAJINDA…

MUĞLA DÜNYAYI AĞIRLIYOR, HAKETTİĞİ DESTEK VERİLMELİ
    • beskaza@beskazagazetesi.com
    • 22 Kasım 2018 - 18:42:56

CHP Muğla Milletvekili Süleyman GİRGİN, TBMM Plan ve Bütçe Komisyonunda gerçekleşen Kültür ve Turizm Bakanlığı bütçe görüşmelerinde yaptığı konuşmada Muğla’nın Kültür ve Turizm hakkındaki sorunlarını Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri ERSOY’A iletti.

CHP Muğla Milletvekili Süleyman GİRGİN ‘’Sayın Bakan, Ben Muğla Milletvekiliyim. Muğla’mız 1.480 kilometre kıyı uzunluğuyla, yüzde 70 orman alanıyla tarihî ve kültürel dokusuyla gerçekten ülkemizin cennet yerlerinden biri. Türkiye’deki turizm gelirlerinin muhtemelen dörtte birinin de Muğla’dan elde edildiğini düşünürsek, Muğla’ya yapılacak yatırımların hem ülkemize hem bölgemize büyük katkı sağlayacağına inanıyoruz. Bu anlamda bölgemizle ilgili birtakım sorun ve önerileri sizlere iletmek istiyorum. Dünyayı ağırlıyoruz Sayın Bakan. Örneğin, nüfusumuz normalde 1 milyon ama yazın 5 milyon. Sadece geçen Kurban Bayramı’nda 15 milyon yerli ve yabancı turist ilimize geldi.  Mevcut imkânlarla misafirlerimizi elimizden geldiği kadar ağırlamaya çalıştık. Muğla genel bütçeye sağladığı katkının hizmet anlamında, yatırım anlamında ancak onda 1’ini alabilmekte, İller Bankasına yatırdığı aidatın daha altında İller Bankasından kredi olarak alabilmekte. Bu ve benzeri sorunlar da giderildiği takdirde Muğla’mızın gelirleri artacak dolayısıyla özellikle turizme yönelik hizmetler de daha verimli olacaktır diye düşünüyoruz. Yalnızca yaz turizmiyle olmaz diyoruz. Daha tam anlamıyla bir turizm master planımız dahi yok. Sayın Cumhurbaşkanı Marmaris’e tatile geliyor; bakanlarımız, milletvekillerimiz tatil denince Muğla geliyor fakat hizmet denince yeterli katkıyı alamıyoruz’’diyerek sözlerine devam etti. Çevre ve deniz kirliliğinin önlenmesi hayati bir konudur. Turizm açısından özellikle sizden bu konuyu takip etmenizi istirham ediyoruz

“FETHİYE KÖRFEZİ TEMİZLENSİN, KRUVAZİYER TURİZMİ İÇİN LİMAN”

Konuşmasını sürdüren CHP Muğla Milletvekili Süleyman GİRGİN; ‘’Bölgenin en temel sektörlerinden biri olan turizm sektörü, körfezin her geçen gün kirlenmesi ve dolmasından, denize girilememesinden dolayı büyük yara almaktadır. Fethiye Körfezi’nin mutlaka bu probleminin çözülmesi gerekmektedir. Atık arıtma sistemlerinin kapasitesi yetersiz kalmaktadır. Mut Deresi ıslah çalışmaları yapılmış olsa da dereden gelen alüvyonlar ve atıkların bertarafına yönelik etkin bir çalışmaya ihtiyaç vardır.

Sayın Bakan; Fethiye ve bölge genelinde yat bağlama ve tekne park yeri kapasitesinin artırılması, bu sayede koylardaki ahşap iskelelere uzun sürelerle tekne bırakılarak marina gibi kullanılmalarının önlenmesi, mavi yolculuğun güzergâhı olan Güney Ege ve Batı Akdeniz ada ve koylarının yapılaşmaya karşı korunmaya alınması gerekmektedir. Ayrıca, Fethiye’ye mutlak surette kruvaziyer gemileri ve büyük ölçekli yatların ihtiyacını karşılayabilmek için yeni iskele yapılmalıdır.’ ’dedi.

“BABADAĞ VE BELCEKIZ’A DESTEK, KAYAKÖY’E ÇÖZÜM”

Doğal güzelliğiyle dünyaya nam salmış Ölüdeniz plajı, sırtını dayadığı ve yamaç paraşütünün dünyadaki merkezi olan Babadağ’ıyla ünlüdür. Babadağ’ından yamaç paraşütüyle atlayış yapanların inişlerini gerçekleştirdiği yer olan Belcekız Plajı gerçekten bir doğa harikası ama aynı zamanda yamaç paraşütü sporunun dünyadaki öncü iniş noktası. Bu bölgeye klasik turizm alışkanlığıyla bakılamaz. Belcekız plajının yamaç paraşütü kalkış ve iniş parkurlarının birlikte düşünülmesi gerekmektedir, düzenleme ve planlamaların ona göre yapılması gerekmektedir. Bir diğer konu Fethiyemize bağlı Kayaköy. Fethiye’nin en önemli turizm merkezlerinden biridir. UNESCO tarafından Dünya Dostluk ve Barış Köyü ilan edilen Kayaköy, beş bin yıllık tarihiyle binlerce yerli ve yabancı turistin ziyaretine uğramaktadır. Daha önce başlatılan fakat yarım kalan imar planlarının dünyaca ünlü bir kültür mirasının korunması ve daha iyi tanıtılabilinmesi için ivedi olarak hazırlanması gerekmektedir.’’

“SU SPORLARINA DESTEK”

Su sporları eğitim merkezleri ihtiyacımız vardır. Fethiye’den Marmaris’e kadar olan sahil şeridi geçtiğimiz yıllarda su sporları merkezi ilan edilmiş olup anılan bölge kürekçilerin ve yelkencilerin odağı hâline gelmiştir. Yine aynı şekilde Sarıgerme, Dalaman plajları tüm motorlu motorsuz su sporları, Kumluova, Karadere Plajı motorsuz su sporları için ideal parkurlardır.

“EREN DAĞI KAYAK MERKEZİ CANLANDIRILSIN”

Seydikemer Seki Eren Dağı Kayak Merkezi’yle ilgili yeniden bir çalışma yapılarak kış turizmi noktasında bir başlangıç yapılması bölge insanımız ve turizme çok ciddi anlamda katkı koyacaktır. Hem Dalaman hem de Bodrum Milas Havalimanlarında kış turizmini destekleyici ek seferler konulması, yabancı tur operatörleriyle çeşitli anlaşmalar yapılarak özellikle kış aylarında yumuşak bir iklimi olan Muğla’mıza soğuk kuzey ve Baltık ülkeleri pazarları için bir çekim merkezi haline getirilebilir.

“TARİH FIŞKIRAN STRATONİKEİA-LAGİNA İLE JEOPARK”

Yatağan’daki Stratonikeia antik kenti ile Belen kahvesi kültür yolu projesi, Stratonikeia ve Lagina antik kentleri arasındaki Kutsal Yol Projesi, stratonikeia ile panarama dini merkez kutsal yol profesi, Yatağan Gökbel’den Lagina’ya kadar olan jeopark yolu projeleri biran önce tamamlanmalıdır.

“MİLAS HALILARI VE BEŞPARMAK DAĞLARINDAKİ TARİHİ KAYA RESİMLERİ”

Milas halıları 13’üncü yüzyıldan bu yana Milas yöresinde dokunmaktadır. Bölge için önemli bir gelir kaynağıdır bunun gelişmesi için el halısı ve kilim dokuyan ev kadınlarına sosyal güvenlik desteği sağlanmalıdır, el halısı ve el kiliminde yüzde 18 olan KDV uygulaması yüzde 1’e indirilmelidir. Milas Bafa Gölü kıyısındaki Beşparmak Dağları’nda günümüzden 6-8 bin yıl öncesine ait kaya resimleri bulunmaktadır Çok önemli bir kültür mirası olan bu kaya resimlerinin korunması için de acil önlem alınması gerekmektedir.

“KAVAKLIDERE’DE BAKIRCILIK ÖLMESİN, DESTEK ŞART”

Kavaklıdere ilçesi bakırcılıkla ünlü bir ilçemizdir. Sadece Kavaklıdere değil, tüm Türkiye’ye bakır çerez kazanlarını yapmasıyla ve bakır el işlemesi ürünleriyle ünlü bir ilçemizdir. Ancak kuşaktan kuşağa aktarılan bakır el işlemeciliği sanatıyla uğraşan ustalar giderek azalmaktadır. Önceleri soframızda kullandığımız bakır şimdi vitrinlerde yer almaktadır. Bakır el sanatlarının korunması için istihdam sağlayıcı ve mesleğin sürdürülmesi için teşviklerin yapılması gerekmektedir. Kültürümüze katkı sağlayan tüm el sanatlarına da teşvikler sağlanmalıdır.’’ Diyerek konuşmasını noktaladı.

(HABER MERKEZİ)

  • Etiketler
  • Yorumla
Üye Girişi
  • Kullanıcı Adınız
  • Şifreniz