FETHİYE’DE  ŞEHİT AİLELERİNE  İFTAR YEMEĞİ…

FETHİYE’DE  ŞEHİT AİLELERİNE  İFTAR YEMEĞİ…

Fethiye’de Ses Yarışması Heyecanı

Fethiye’de Ses Yarışması Heyecanı

Özel Fethiye Öğrencileri Muğla’da

Özel Fethiye Öğrencileri Muğla’da

BAYRAM’DA TRAFİK  YOĞUNLUĞU İLE İLGİLİ ALINACAK  TEDBİRLER GÖRÜŞÜLDÜ

BAYRAM’DA TRAFİK  YOĞUNLUĞU İLE İLGİLİ ALINACAK  TEDBİRLER GÖRÜŞÜLDÜ

İSKOÇYALI   GAYDACILAR  ÇALIŞ  PLAJINDA…

İSKOÇYALI   GAYDACILAR  ÇALIŞ  PLAJINDA…

“TİMUR ERK”  İLE  İNSAN  SAĞLIĞI  ÜZERİNE  SÖYLEYİŞİ
    • beskaza@beskazagazetesi.com
    • 19 Kasım 2018 - 09:46:16

Geçtiğimiz hafta FBKM’de böbrek sağlığı üzerine seminer veren Türk Böbrek Vakfı Kurucusu ve Genel Başkanı Timur Erk; İstanbul’a dönmeden önce gazetemiz muhabirine  insan sağlığı ile ilgili önemli açıklamalarda bulundu. Türk Böbrek Vakfı Yönetim Kurulu Üyesi İşadamı Hayati Babaoğlu ile birlikte açıklamalarda bulunan Timur Erk; 2010 ve 2013 yılları arasında Uluslar arası Böbrek Vakıfları Federasyon başkanlığı yaptı. 80 ülkede böbrek sağlığının korunması amacıyla çalışmalar yapan ve düzenlenen faaliyetlere liderlik yapan Timur Erk; Türk Böbrek Vakfının kurucusu ve yönetim kurulu başkanı olmakta…

“DÜNYA ORTALAMASINA GÖRE % 10 İKEN, BU ORAN ÜLKEMİZDE % 14’TÜR”

Çalışmaları hakkında bilgi veren Timur Erk “Ülkemizde kalp ve böbrek hastalıkları muhtelif sebeplere bağlı olarak her geçen sene artmakta ve bu artışa paralel olarak sağlık harcamaları da yükselmektedir. Vakfımız kurulduğu 1985 yılından bu yana, resmi senedinde yazılı en önemli amaçlarından biri olan “son dönem kronik böbrek yetmezliği hastalığı  ile mücadele konusunda kamu yararına pek çok hizmetler vermekte, bu konuda toplumsal bilgilendirmekte ve bilinçlendirme çalışmalar yürütmektedir. Yapılan resmi araştırmalara göre, son dönem kronik böbrek yetmezliği hastalığına yakalanma riski dünya ortalamasına göre % 10 iken, bu oran ülkemizde % 14’tür.  Ülkemizdeki bu oranı dünya ortalamalarına çekebilmek vakfımızın en önemli görevidir” dedi.

“NBŞ- NİŞASTA BAZLI ŞEKERDEN ÜRETİLEN ÜRÜNLERDEN UZAK DURUN”

Timur Erk açıklamasında “Biz yaklaşık 4 seneden beri böbrek sağlığının bozulmasında  en önemli etken olan şeker tüketiminin azaltılmasına yönelik çalışmalar yapıyoruz. Çalışmalarımızın odağında hedef kitle olarak 9, 10, 11 yaş grubu öğrenciler var. Onlara günde 50 gr. şeker tüketiminin yeterli olduğunu  söylüyoruz ancak 3 misli 150 gr. şeker tüketildiğini görmekteyiz. Bu şekerinde büyük bir bölümü NBŞ dediğimiz nişasta bazlı şeker olmaktadır. Geleceğimiz için bu büyük bir tehlike. Çünkü; fruktoz ağırlıklı nişasta bazlı şeker böbrek ve kalp sağlığını bozmaktadır. Pancardan üretilen şekerin  pahalı olmasından dolayı gıda endüstrisi  NBŞ denilen nişasta bazlı şekeri kullanmaktadır.  Bu şeker genellikle ambalajlanmış, paketlenmiş ve işlenmiş şekerli gıdalarda tercih edilmektedir. Bu şeker kana çok hızlı karışır ve karaciğerde yağlanmaya sebep olur, kalp ve böbrek yetmezlikleri başlar. Obeziteye davetiye çıkarır. Bu tür gıdaları hem kendimiz tüketmeyeceğiz, hem de çocuklarımızdan uzak tutacağız” dedi.

“DOĞAL ÜRÜNLER TÜKETELİM”

Gazetemiz muhabirinin sorularına yanıt veren Timur Erk “Obezite çocuklarımızda her yıl % 0.08 oranında artmakta. Sağlıklı genç nesillerin yetişmesi açısından  son derece büyük bir problem oluşturmaktadır. 9 ile 11 yaş aralığında çocuklar bunu çok iyi algılamaktalar ve evde akraba ortamında özellikle  annelerin  beslenme konularında yapmış oldukları  uyarıları dikkate almaktalar. Fethiye’de yapmış olduğumuz seminerde benim intibahım Fethiye’de son derece az obez çocuk bulunmakta. Bunun nedeni de bu yörede doğal ürünlerin tercih edilmesidir. Doğal ürün tüketimi böbrek sağlığı açısından çok önemlidir. Doğal ürünler tüketelim ve fast food dediğimiz gıdalardan uzak duralım. Çocuklarımızda doğal ürün tüketme bilincini aşılayalım” dedi.

“BÜYÜK ŞEHİR İÇME SUYUNUN KALİTESİNİ ARTTIRSIN”

Açıklamasına devam eden Erk “Erişkin insanlarda artık eskisine nazaran daha çok bilinçlenmekte olup daha az şekerli ve tuzlu gıdalar almaktadır. Doğal ürünleri de tercih etmektedirler. Bu sağlıklı bir yaşam ve böbrek için iyi bir gelişme olmaktadır. Fethiye’nin suyunun kireçli olmasından dolayı eskiden böbrek rahatsızlıkları çok fazla bir şekilde gözlenmekte idi. Şimdi ise hazır su tüketiminin Fethiye’de de artması kireçli sudan dolayı meydana gelen böbrek rahatsızlıkları büyük oranda azalmıştır. Fakat bu bölgede kırsalda belirli bölgelerde kireçli sudan dolayı böbrek rahatsızlıkları ne yazık ki devam etmektedir. Fethiye’de düzenlemiş olduğumuz eğitim seminerlerinde  bu konuları belirtmekteyiz. Geçtiğimiz hafta FBKM’de düzenlemiş olduğumuz seminerde 4 okul seçildi ve öğrencilere bilgilendirmede bulunduk. Yine 3 okula da kendimiz giderek eğitim çalışmasında bulunduk ve önümüzdeki süreçte vakfımızda görevli uzmanlar tarafından bilinçlendirme eğitimlerine devam edeceğiz” dedi.   Açıklamasına devam eden Erk “Benim özellikle Muğla Büyük Şehir Belediyesi Muski daire başkanlığına tavsiyem şudur. Muğla bölgesinde suyun kalitesini arttırsınlar. Suyun kalitesinin artması ve özellikle kireçten arındırılması için ilave tesisler yapmaları gerekmektedir. Çünkü bu bölgenin suyu çok kireçli olmaktadır. Böbrek  sağlığı ve sağlıklı bir yaşam için tüm yurtta olduğu gibi Fethiye’de de;  bilinçlendirme eğitimlerimize devam edeceğiz” dedi.

(HABER/FOTO-GÖKHAN AYYILDIZ)

  • Etiketler
  • Yorumla
Üye Girişi
  • Kullanıcı Adınız
  • Şifreniz