FETHİYE’DE  ŞEHİT AİLELERİNE  İFTAR YEMEĞİ…

FETHİYE’DE  ŞEHİT AİLELERİNE  İFTAR YEMEĞİ…

Fethiye’de Ses Yarışması Heyecanı

Fethiye’de Ses Yarışması Heyecanı

Özel Fethiye Öğrencileri Muğla’da

Özel Fethiye Öğrencileri Muğla’da

BAYRAM’DA TRAFİK  YOĞUNLUĞU İLE İLGİLİ ALINACAK  TEDBİRLER GÖRÜŞÜLDÜ

BAYRAM’DA TRAFİK  YOĞUNLUĞU İLE İLGİLİ ALINACAK  TEDBİRLER GÖRÜŞÜLDÜ

İSKOÇYALI   GAYDACILAR  ÇALIŞ  PLAJINDA…

İSKOÇYALI   GAYDACILAR  ÇALIŞ  PLAJINDA…

FETHİYE’DE  AMATÖR DENİZCİLİK SINAVINA REKOR BAŞVURU
    • beskaza@beskazagazetesi.com
    • 19 Kasım 2018 - 09:44:50

Ulaştırma ve altyapı Bakanlığı tarafından Türkiye’de 1 milyon amatör denizci hedefi kapsamında Fethiye Liman Başkanlığınca amatör denizci eğitimi ve sınavına 1 hafta içinde bin 500 başvuru yapıldı. Fethiye’deki başvuru sayısının 5 bini bulması beklenirken, ilk 100 kişi ilk etap eğitim ve amatör denizcilik sınavına katıldı. Sınava katılanlar arasında 7 kadın aday ile Fethiye Kaymakamı Muzaffer Şahiner de yer aldı. Şahiner, eğitim öncesi adaylara yaptığı konuşmada ”Fethiye’de bu eğitim ve sınav için bin 500 müracaat oldu. Hedefimiz 5 bin rakamına ulaşmak” ifadelerini kullandı.

Fethiye’de uzun bir süredir yapılmayan amatör denizci eğitimi sınavının yapılacağı haberini alan deniz severler Liman Başkanlığına koşarak kayıt yaptırıyor. Ulaştırma ve altyapı Bakanlığı tarafından 2023 yılına kadar Türkiye’de 1 milyon amatör denizci hedefi kapsamında Fethiye’de de açılan amatör denizcilik eğitimi sınavına rekor sayıda başvuru yapıldı. Liman Başkanlığına kısa sürede bin 500 başvuru gerçekleşirken, 100’er kişilik gruplar halinde eğitime alınacak olan adaylar bu eğitim sonunda yapılacak sınavı kazanırsa amatör denizcilik belgesine kavuşacak. Fethiye Liman Başkanlığına başvuran ilk 100 kişilik grup Fethiye DSİ salonunda eğitime alınıp amatör denizcilik sınavına girdi. Sınav öncesi verilen eğitimi denizcilik sörvey mühendisi Özer Sunturlu verdi. Fethiye Kaymakamı Muzaffer Şahiner ile protokol yetkilileri de bu sınavda amatör denizcilik belgesi için ter döktü.

”HEDEF 5 BİN DENİZCİ”
Sınav öncesi verilen eğitimde konuşan Fethiye Kaymakamı Muzaffer Şahiner, “Bugün itibariyle bin 500 müracaat oldu. Hedefimiz 5 bin. Bu projenin hayırlı olmasını diliyorum” ifadelerini kullandı. Şahiner; ”Fethiye 931 kilometrekare coğrafi yapısı, 167 kilometre denize kıyısı bulunan 18 adası ve birbirinden kıymetli koyları olan bir ilçemizdir. Deniz trafiğinin de yoğun olduğu, su sporlarının ciddi anlamda yapıldığı Fethiye’de turizmde çalışanlar için de amatör denizcilik belgesinin önemi büyük. Fethiye için deniz her şeyimiz. Kıyıları korumak üzerimize en önemli vecibe. Fethiye’de 192 adet kayıtlı tekne, 9 bin 363 kişiyi taşıyacak günübirlik tekne, 13 Marina’da 2 bin 2 bağlama kapasitesi, 9 çekek yeri mevcut. Amatör denizcilik belgesi eğitimi ve sınavının yapılması için Liman Başkanımızın çabaları oldu. Kendisine teşekkür ediyorum. Bugün itibariyle bin 500 müracaat oldu. Hedefimiz 5 bin rakamına ulaşmak” diye konuştu.

”AMAÇ DENİZCİLİĞİ GELİŞTİRMEK”
Fethiye Liman Başkanı Cihan Duman da”Amatör denizci sınavının limanımızda açılması çok büyük bir hizmet oldu. Ulaştırma ve altyapı bakanlığımızca bir hedef koyuldu. 2023 yılına kadar 1 milyon amatör denizci hedefi var” dedi. Duman; ”Bu hedefin nedeni liman kentinde yaşadığımız için denizciliği geliştirmek. Bu belgenin sonucunda tekne alıp veya başkalarının tekneleriyle denize çıkma isteği olacak. Biz bu belgelendirmeye teşvik amaçlı düşünüyoruz. Buradaki sınavı bir bilgi edinme olarak görmekte fayda var. Alacağınız amatör denizci belgesi uluslararası geçerliliği olan bir belge. 24 metreye kadar olan özel tekneleri kullanabiliyorsunuz. Belgeyi alabilmek için 18 yaşından büyük olmak gerekiyor ama 14 yaşından büyük çocuklarda dilerlerse babalarının muvafakat nameleri ile bu belgeyi edinebiliyorlar. Sınavın başarı notu 100 üzerinden 60. Kağıttaki bilgilerin eksiksiz doldurulması gerekmekte. Ve sağlık raporunun sınavdan sonra teslim edilmesi gerekiyor” ifadelerini kullandı.
(HABER/FOTO-GÖKHAN AYYILDIZ)

  • Etiketler
  • Yorumla
Üye Girişi
  • Kullanıcı Adınız
  • Şifreniz