FETHİYE’DE  ŞEHİT AİLELERİNE  İFTAR YEMEĞİ…

FETHİYE’DE  ŞEHİT AİLELERİNE  İFTAR YEMEĞİ…

Fethiye’de Ses Yarışması Heyecanı

Fethiye’de Ses Yarışması Heyecanı

Özel Fethiye Öğrencileri Muğla’da

Özel Fethiye Öğrencileri Muğla’da

BAYRAM’DA TRAFİK  YOĞUNLUĞU İLE İLGİLİ ALINACAK  TEDBİRLER GÖRÜŞÜLDÜ

BAYRAM’DA TRAFİK  YOĞUNLUĞU İLE İLGİLİ ALINACAK  TEDBİRLER GÖRÜŞÜLDÜ

İSKOÇYALI   GAYDACILAR  ÇALIŞ  PLAJINDA…

İSKOÇYALI   GAYDACILAR  ÇALIŞ  PLAJINDA…

Seydikemer’de Su Ürünleri Destekleniyor
    • beskaza@beskazagazetesi.com
    • 17 Kasım 2018 - 16:08:35

Seydikemer Tarım ve Orman Müdürlüğü;  Bakanlıktan onaylı su ürünleri yetiştiricilik belgesine sahip, su ürünleri kayıt sistemine kayıtlı yetiştiricilerin destekleme müracaatlarını almaya başladı.

Konu hakkında genel olarak bilgi veren İlçe Tarım ve Orman Müdürü Engin Maraşlı; “İlçemiz “Su Ürünleri Yetiştiriciliği” açısından yılda 8.911 ton üretimle ülke genelinde önemli bir paya sahiptir. Ülkemizin en büyük kara alabalık yetiştiricilik tesisi İlçemizde bulunmaktadır. Ayrıca 54 adet işletme 1000 kişiye iş istihdamı sağlayarak köyden kente göçün önlenmesinde etkili olmaktadır. İlçemizde bulunan 53 tesisin 32 adedinde yavru yetiştirme kuluçkahanesi de bulunmakta olup yıllık 212.268.500 adet yavru balık üretimi yapılmaktadır.

Su ürünleri desteklemelerinden yararlanmak isteyenler, 1 Aralık günü mesai bitimine kadar Seydikemer Tarım ve Orman Müdürlüğü Su Ürünleri Birimine başvurabilecek. Bakanlığın, su ürünleri yetiştiriciliği yapanlara verilecek desteklere ilişkin esasları düzenleyen “Su Ürünleri Yetiştiriciliği Destekleme Tebliği” 29 Mayıs 2018 tarih ve 34215 sayılı Resmi Gazete’de yayımlanarak yürürlüğe girdi. Buna göre, alabalık, midye, mersin, kalkan, fangri, mercan, sinagrit, lahoz, sivri burun karagöz, minekop, eşkine, sargoz, mırmır, sarıağız, sarıkuyruk, trança, yayın, şabut, karabalık, yılan balığı, tilapya, kerevit, karides, sülük, karadeniz alası ve kırmızı benekli alabalıklar destekleme kapsamına alındı.

2018 Yılı tarımsal Desteklemeler ile ilgili Bakanlar Kurulu Kararına göre Alabalık yetiştiricilerine kg başına 0,75 TL, kg üstü alabalık yetiştiricilerine ise 1,00 TL olacak şekilde destekleme ödemesi yapılacaktır.

Bir işletmenin su ürünleri desteğinden faydalanabileceği en fazla miktar yılda 500 tonla sınırlandırılacak. Ayrıca 250 tona kadarki kısmına birim fiyatın tamamı, 250 tondan 500 tona kadarki kısmı için ise birim fiyatın yüzde 50’si dikkate alınacak.

Başvuru 1 Aralık günü mesai bitimine kadar Seydikemer Tarım ve Orman Müdürlüğüne yapılabilecektir.

Destekleme başvurusu esnasında; müracaat dilekçesi, yavru balık faturası veya tespit tutanağı, satış faturası veya hasat tespit tutanağı, kg üstü başvurularda kg üstü hasat tespit tutanağı, birlik üyelik belgesi, yetiştiricilik belgesi fotokopisi, satın alınan yavrunun kuluçkahane yetiştiricilik belgesi fotokopisi, yem faturası gibi belgelerin ibraz edilmesi zorunludur.

Destekleme kapsamında yetiştiriciliği yapılan ürünün büyüme süresi göz önünde bulundurulacak. İşlenerek fileto veya füme şekilde satılan ürünlerde ise ürüne ait faturalarda belirtilen miktarın iki katı dikkate alınacak.

İşletmesinde yetiştirdiği yavru balıkları başka işletmelerden satın alacaklar, bunları Bakanlıktan izinli kuluçkahanelerden, su ürünleri yetiştiricilik belgesinde yavru üretim izinli işletmelerden, üniversite veya araştırma enstitülerine ait kuluçkahanelerden temin edebilecek.

Yetiştirilen ürünlerin büyüme sürelerinin belirlenmesinde, tür, bölgenin çevre özellikleri ve yetiştirme sistemi İl Tarım ve Orman Müdürlüğünce göz önünde bulundurulacak.

Desteklemeden yararlanmak isteyen yetiştiriciler, gerekli belgelerle Seydikemer Tarım ve Orman İlçe Müdürlüğüne en geç 1 Aralık günü mesai bitimine kadar müracaat edebilecektir.

Destekleme müracaatlarının sağlıklı bir şekilde yürütülebilmesi için İlçe Müdürlüğümüzce gerekli hazırlıklar yapılmış olup, üreticilerimizin hakettikleri destekleme ödemelerini alabilmeleri için çalışmalarımız devam etmektedir. Konu ile ilgili detaylı bilgi almak isteyen yetiştiricilerimiz ve işletmecilerimizi İlçe Müdürlüğümüze bekliyoruz” dedi.

Haber/Foto:Bahadır Konuk

 

  • Etiketler
  • Yorumla
Üye Girişi
  • Kullanıcı Adınız
  • Şifreniz