FETHİYE’DE  ŞEHİT AİLELERİNE  İFTAR YEMEĞİ…

FETHİYE’DE  ŞEHİT AİLELERİNE  İFTAR YEMEĞİ…

Fethiye’de Ses Yarışması Heyecanı

Fethiye’de Ses Yarışması Heyecanı

Özel Fethiye Öğrencileri Muğla’da

Özel Fethiye Öğrencileri Muğla’da

BAYRAM’DA TRAFİK  YOĞUNLUĞU İLE İLGİLİ ALINACAK  TEDBİRLER GÖRÜŞÜLDÜ

BAYRAM’DA TRAFİK  YOĞUNLUĞU İLE İLGİLİ ALINACAK  TEDBİRLER GÖRÜŞÜLDÜ

İSKOÇYALI   GAYDACILAR  ÇALIŞ  PLAJINDA…

İSKOÇYALI   GAYDACILAR  ÇALIŞ  PLAJINDA…

TURGAY  ÖZTÜRK   “SİYASETE ÜZÜMLÜ BELEDİYE BAŞKAN ADAYI OLARAK BAŞLADIM”
    • beskaza@beskazagazetesi.com
    • 15 Kasım 2018 - 11:09:36

TURGAY  ÖZTÜRK   “SİYASETE ÜZÜMLÜ BELEDİYE BAŞKAN ADAYI OLARAK BAŞLADIM”

Fethiye Belediyesi AK Partili meclis üyesi Turgay Öztürk; Fethiye Belediye Başkan aday adayı oldu. AK Parti Fethiye İlçe başkanlığında açıklamada bulunan Turgay Öztürk; Fethiye Belediye Başkan aday adaylığını ilan etti. Turgay Öztürk açıklamasında; Fethiye’nin sorunlarına değindi. Öztürk; partim beni layık görürse ve belediye başkanı seçilirsem bu sorunları çözeceğim ve köklü değişiklikler yapacağım, dedi.

“SİYASETE ÜZÜMLÜ BELEDİYE BAŞKAN ADAYI OLARAK BAŞLADIM”

Öztürk konuşmasında “1965 yılında Üzümlü’de doğdum, 1982 yılında Fethiye lisesinden, 1986 yılında Dokuz Eylül Üniversitesi İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi  İşletme Bölümünden mezun oldum. 1989 yılında yine Dokuz Eylül Üniversitesinde İşletme Master’ini tamamladım. Halen Dokuz Eylül Üniversitesinde Doktora tez aşamasındayım. Fakülteden mezun olduktan sonra iş hayatına başladım,bir süre çalıştıktan sonra vatani görevimi yapmak üzere askere gittim. Askerliğimi Yedek Subay olarak Kasım 1990 da Ankara’da tamamladım. İş hayatıma 1984 yılında öğrenci iken part time çalışarak  başlamıştım.  30 yıla yakın Sanayi, Banka ve Holding bünyesindeki finans şirketlerinde uzman ve profesyonel yönetici olarak çalıştım. İş hayatının yanında bazı STK larda görev aldım. Kuruluşundan hemen sonra üye olduğum Mobbing İle Mücadele Derneğinin bir süre İzmir Temsilciliğini yaptım. Siyasete 2004 Yerel Seçimlerinde Üzümlü Belediye Başkan Adayı olarak Ak Partide başladım. 2004 de belediye Başkanlığını az bir farkla kaybettim. 2014 Yerel Seçimlerinde Ak Parti Fethiye Belediye Meclis Üyesi Olarak seçildim” dedi. Konuşmasına devam eden Turgay Öztürk “01 Nisan 2014′ den  bu yana Fethiye Belediye Meclisinde  5 dönem  Plan Bütçe Komisyonu  Üyeliği,   5 Dönem Denetim Komisyon Üyeliği, iki yıl Katip  Üyelik, bir yıl Encümen üyeliği, son iki dönemdir de  İmar Komisyonu Üyeliği bir de  geçtiğimiz ay  raporunu tamamladığımız ” Çalış Çevre Araştırma” komisyon üyeliği yaptım. Çocukluğumdan beri içimde olan siyaset arzusu bende daha çok Mahalli Seçimler  ile ilgilenmem gerektiğini söylüyordu. Bu düşünce ile 2004 yılında Belde Belediye Başkan Adayı, 2014 yerel seçimlerinde Fethiye Belediye Meclis Üyesi Adayı oldum.  Bu gelişimin doğal sonucu olarak ve Yerel İktidarı kazanıp memleketimize eserler bırakabilmek arzusu ile de şu an Fethiye Belediye Başkan Aday dayı olarak huzurunuzda bulunmaktayım” dedi.

“FETHİYE’NİN BAŞTA GELEN  SORUNU İMAR SORUNU’DUR”

Fethiye’nin  sorunlarına değinen Öztürk “Fethiye’nin en başta gelen sorunlarından birisi imar sorunudur” dedi.  Öztürk  “2014 yerel seçimleri öncesinde 6 Belde 1 ilçe belediyesi olarak hizmet verilmekte iken 6360 sayılı Büyükşehir Yasası ile belde belediyeleri Fethiye Belediyesi bünyesine katıldı. Ayrıca  ilçe belediyelerinin yanında bir de Büyükşehir Belediyesi  kuruldu. 2014 yılına kadar her belde kendi imar uygulamalarını, ilçe belediyesi de kendi imar uygulamasını yaptığı için doğal olarak her belde belediyesinin farklı farklı imar uygulamaları vardı. Bu durum uygulama açısından hemşerilerimizin imar  ve inşaat işerinde sıkıntılar yaratmaktadır. Bunun ortadan kaldırılması için derhal imar revizyonu yapılması, meselelerin daha da büyümesinin önüne geçilmesi gerekmektedir. Ayrıca İmar Barışı  sonrası özellikle Kayaköy  Mahallesinde kaçak inşaatların önünü alamamış olması büyük sıkıntı yaratmaktadır.

“ÇEVRE SORUNLARI İLE KÖRFEZ KİRLİLİĞİ”

Fethiye’nin çevre Sorunları, körfez kirliliği ve yol, kavşak ve meydanların düzensizliğidir. Körfezin  kirliliğinde artış maalesef devam etmektedir.  Kurban bayramında Çalış bölgesinde  yayılan ağır kokuların kaynağını araştırmak üzere benim de içinde bulunduğum komisyon oluşturuldu. Kasım ayında Fethiye Belediye Meclisine sunmuş olduğumuz bu raporda; kanalın denize döküldüğü ağızda biriken çamur ve alüvyonların baraj oluşturması ile derelerden  ve  arıtma tesisinden gelen az miktarda da olsa atıkların zamanla teknelerin bağı bulunduğu noktada biriktiği, sıcakların artması ile kokuya sebep olduğu tespitini yaptık. Ayrıca Arıtma tesisinin yetersiz kaldığı, 2013 yılında tamamlanması gereken iki adet dinlendirme havuzunun yapılmadığı ve Büyükşehir Belediyesinin yapması için bırakıldığı ancak Büyükşehir Belediyesinin de 4,5 yıldır yapmadığını gördük. Bu havuzların derhal yapılarak arıtma tesisinin kapasitesinin arttırılması gerektiği sonucuna ulaştık.Fethiye’mize yakışır şehir girişleri maalesef yok. Çevre yolundan Çalıca’ya kadar giriş yolu maalesef turistik bir ilçeye yakışmayacak durumda.  Çalıca’dan  Zincirlikavak mevkiine kadar geniş ve düzenli bir bulvarımız var ancak Zincirlikavak’tan itibaren dar ve düzensiz bir cadde ile şehre giriş yapıyorsunuz. Günlükbaşı tarafından gelen ana yolumuz diğerlerine göre biraz daha iyi ancak görüntü kirlliği hat safhada. Karagedik tarafından Çalış bölgesine gelen yolumuz ise dünyaya örnek gösterilebilecek şekilde virajlar ile dolu.

“TRAFİK VE OTOPARK SORUNU”

Fethiye’nin önemli sorunlarından bir diğeri trafik ve otopark sorunudur. Bu konuya muhakkak kafa yorulmalı. İstanbul’da on beş milyon nüfus, milyonlarca araç olmasına rağmen trafik ilerliyor fakat Fethiye’de trafik tıkanıklıkları yaşanıyor. Şehir merkezinde Otopark sıkıntısı hat safhada. Bir de Fethiye Belediye Başkaı ile Muğla Büyükşehir Belediye Başkanı arasındaki sürtüşmeler mevcut otopark alanlarının dahi atıl kalmasına sebep olmaktadır. Mutlak surette otopark sorunu çözülmeli; bu sorunu çözmek için alternatifler üretilmelidir.  Fethiye Küçük Sanayi Sitesi ihtiyaca cevap vermiyor. Sanayi esnafı sıkıntılı, tadilat yapan dükkanlar yüksek imar cezaları ile karşı karşıya kalmakta. Ayrıca sanayi şehir içinde kalmış durumda. Sanayi giriş çıkışları, Otogar giriş-çıkışları, AVM, Ölüdeniz yolunun aynı noktada buluşması bu bölgede ve yakın kavşaklarda trafik sıkışıklığına sebep olmaktadır. Sanayi sitesi daha fonksiyonel, geniş, çağdaş ve altyapı sorunları çözülmüş bir alana taşınmalıdır. Fethiye’de maalesef organize sanayi bölgesi yok. Ağır sanayi kurulsun demiyoruz ancak  tarıma dayalı ve  turizme ile ticaret sektörüne  destek sağlayacak organize sanayinin kurulması gerekmektedir.

“FETHİYE’DE  HALK PLAJLARI  YOK”

Fethiye’de Ölüdeniz dışında kendimize ait bir marka oluşturamadığımız aşikar. Ölüdeniz’in  kanalizasyon, su ve çöp sorunları maalesef devam ediyor. Ülkemizde İstanbul’u ayrı tutarsak turizmin başkenti Antalya’dır. Muğla ise ikinci sırada. Muğla ilçeleri içinde Bodrum ve Marmaris’ten sonra Fethiye 3.sırada.  Turizmde muhakkak kaliteli hizmet sunan yeni  tesislerin kazandırılması sağlanmalı, turizm çeşitlendirilmeli,  yeni markalar oluşturup orta vadede Muğla’da hak ettiğimiz liderliği elde etmeliyiz. Sahillerimizin güzelliği ile Fethiye’de yaşayan hemşerilerimizin çay içip sohbet edeceği, ailecek hoş vakit geçirebileceği çay bahçeleri maalesef yok. Bu konunun çözümü diğer sorunlara göre daha kolay ve hızlı yapılabilir. Fethiye’de yaşayan halkımızın yararlanabileceği Halk Plajları maalesef yok. Sadece İnlice plajı var ancak bu da derde derman olamıyor. Fethiye körfezinin etrafında yeteri kadar ücretsiz halk plajları hizmete alınmalıdır.

“HARAP HALİ İÇİMİZİ ACITIYOR”

Kruvaziyer Limanı yapılması konusunda her kurumdan farklı ses çıkıyor. Bu farklı sesler teke indirilmeli, derhal Kruvaziyer  Limaın kurulması için gerekli teşebbüse başlanmalı. Körfez temizliği ve Yat Çekek yeri  Fethiye’mizin kanayan yaraları. Bu konuda zaman geçirilmemeli, körfezin dolmasına daha fazla göz yumulmamalı, yat çekek yeri konusundaki tartışmalara son verilerek çözüm odaklı işbirliğine gidilmelidir. Telmessos Antik Tiyatrosu, Fethiye Kalesi ve Cadianda Antik tiyatrosunun harap hali içimizi acıtıyor. Artık bu değerli hazinelerimiz turizmin hizmetine derhal sunulmalı. Şehir içindeki Elektrik hatları bir an önce yer altına alınmalı, hem tehlike arz etmesinin hem de görüntü kirliliğinin önüne geçilmelidir. Fethiye’de birçok kesim  turizmin on iki aya çıkarılmasından bahsediyor ama on iki aya çıkarılamasa bile daha uzun turizm sezonu için bir çalışma yürütülmüyor. Bu konu her zaman dikkatimi çekiyor. Partim belediye başkanlığına beni  layık görürse bu konuda muhakkak köklü çözümler üreteceğim. Kayaköy’ün turizme kazandırılması tekrar gündeme alınmalı, muhakkak sonuç odaklı projeler hayata geçirilmelidir.

“FETHİYESPOR’A  DESTEK  OLACAĞIZ”

Fethiye’mizin gururu ve reklam yüzü olan Fethiyespor’umuzun hak ettiği başarıları yakalayarak daha üst liglerde bizleri temsil etmesi önemli hedeflerimiz arasında yer almaktadır. Futbolun yanında her türlü spor dallarına gerekli destek verilerek başarılar sporcular yetiştirmek suretiyle uluslararası müsabakalarda şehrimizi ve ülkemizi temsil edecek milli sporcular yetiştirmek başlıca hedeflerimizden olacaktır. Fethiye’mizin Sorunlarını biliyoruz, bunların çözümü için ekibimiz ve projelerimiz hazır. Fethiye’mizi marka şehir yapmak için yola çıktık. Ankara’daki Fethiye, Fethiye’deki Ankara olacağız” dedi.

(HABER/FOTO-GÖKHAN AYYILDIZ)

  • Etiketler
  • Yorumla
Üye Girişi
  • Kullanıcı Adınız
  • Şifreniz