Büyük Bir  Can  Kaybı Vardır

Büyük Bir  Can  Kaybı Vardır

Eski  Belediye  Başkanı   Kurtarılamadı

Eski  Belediye  Başkanı   Kurtarılamadı

Dünya Şampiyonasında Ülkemizi Ceren Temsil edecek

Dünya Şampiyonasında Ülkemizi Ceren Temsil edecek

Çiftçiler “Mor Mucize” İle Tanıştı

Çiftçiler “Mor Mucize” İle Tanıştı

Bakırlıoğlu ve Ünlü’den Karaca’ya Ziyaret

Bakırlıoğlu ve Ünlü’den Karaca’ya Ziyaret

GÖKHAN YAKUT  “2000’İN ÜZERİNDE MEZUN VERDİK”
    • beskaza@beskazagazetesi.com
    • 9 Kasım 2018 - 10:39:55

GÖKHAN YAKUT  “2000’İN ÜZERİNDE MEZUN VERDİK”

Yakut Mesleki Eğitim Kurumları  ve Mutfak Akademi Yönetim Kurulu Başkanı Gökhan Yakut gazetemiz muhabirinin sorularına yanıt verdi. 2011 yılından beri faaliyette olduğunu ifade eden Gökhan Yakut “Özel Yakut Meslek Eğitim Kursları Meslek eğitimi veren M.E.B. 5580 sayılı özel öğretim kurumları kanununa dayalı olarak M.E.B izni ile kurulan ve kişilerin sosyal, kültürel ve meslekî alanlarda bilgi, beceri, yetenek ve deneyimlerini geliştirmek üzere faaliyet gösteren özel bir öğretim kurumudur. İlk önce Ortaca meslek kursumuzu 2011 yılında faaliyete başlatarak yüzlerce kursiyeri iş hayatına kazandırdık. Daha sonra ise Fethiye Yakut Mesleki  Eğitim Merkezimizi   2013 yılında faaliyete başlattık ve mesleki eğitimde büyük bir yol kat ettik ve  en içten duygularımla şunu belirtmek istiyorum. Bizlere her zaman yardımcı olan ve ağabeylik yapan Fethiye Belediye Başkanımız Sayın Behçet Saatcı’ya çok teşekkür ediyorum” dedi.

“ÖNCELİKLE SİZİ TANIYALIM ?”

1979 Ankara doğumluyum. 1989 itibari ile Marmaris’e yerleştim ve baba mesleği olan turizm ile çalışma hayatına atıldım. Bölgenin yabancısı değilim. Birçok turizm işletmesinde yönetici ve işletmeci olarak görev aldım.

“TURİZMDEN AKADEMİYE, BUNA NASIL KARAR VERDİNİZ?”

Aslında turizm tecrübem buna vesile oldu diyebilirim. Muğla, Türkiye’nin en güzide turizm bölgelerinden biri ve turizmde çalışacak nitelikli, kalifiye eleman bulmak çok zor. İşte bu noktada meslek elamanları yetiştirmek fikri bana ilham verdi.

“NE KADAR SÜREDİR MESLEKİ EĞİTİMLER VERİYORSUNUZ?”

Aslında 6 yıldır aşçılık, güzellik, sağlık, gayrimenkul branşlarında MEB onaylı eğitimler düzenliyoruz. Son iki yıldır akademimize ciddi yatırımlar yaptık. Özellikle Mutfak Akademiye ilgi büyük. Bunda sektördeki açık kadar aşçılık mesleğinin son yıllardaki popülerliği ve gençlerin bu alanda kariyer yapmak istemesinin etkisi büyük.

“ÖĞRENCİLER MUTFAKTA MI EĞİTİM GÖRÜYOR?”

Eğitimin % 20’lik teorik kısmı sınıf ortamlarında gerçekleşiyor. % 80’lik uygulama kısmı ise, uluslararası standartlara uygun son teknoloji ile donatılmış mutfak atölyemizde gerçekleşiyor. Burada her öğrenci kendine ait istasyonlarda uygulama yaparak eğitim alıyor. Akademimiz Milli Eğitim ve Turizm Bakanlığı tarafından akredite edilmiştir.

“BİRAZ DA EĞİTMEN KADRONUZDAN BAHSEDELİM?”

Eğitim kadromuz, alanında uzman, üniversitelerin gastronomi ve aşçılık bölümlerinden mezun en az 15 yıl sektör deneyimi olan profesyonellerden oluşuyor. Ayrıca Türkiye Aşçılar Federasyonu Yönetim Kurulu Üyesi olan Şef Mavi Fethiye Profesyonel Aşçılar Derneği ile işbirliği içindeyiz. Yoğun bir eğitim programımız var. Aşçılık eğitimi ile birlikte mesleki İngilizce ve kişisel gelişim eğitimleri de veriyoruz.

“ŞEHİR DIŞINDAN ÇOK TALEP ALIYORSUNUZ BUNUN ÖZEL BİR NEDENİ VAR MI?”

Evet, akademi bünyesinde bir misafirhanemiz var ve şehir dışından gelen öğrencilere ücretsiz konaklama sunuyoruz. Ayrıca konumun da önemli olduğunu düşünüyorum. Öğrencilerimiz eğitim alıp mesleğe hazırlanırken tatil yapma imkânı da buluyorlar.

“PEKİ, MEZUNLARINIZA İŞ BULMA KONUSUNDA YARDIMCI OLUYOR MUSUNUZ?”

Eğitimini başarıyla tamamlayan öğrencilerimizi önce stajlara yönlendiriyoruz. Bazı öğrencilerimiz stajın ardından kadroya giriyorlar. Girmeyenler için de elbette yönlendirmede bulunuyoruz.  Mezunlarımızın birçoğu beş yıldızlı kurumsal otellerde çalıyorlar. Muğla da ki birçok otel ile anlaşma halindeyiz.Sezon başında otellerden talepler alıyoruz ve mezunlarımızı yönlendiriyoruz.

“BUNDAN SONRAKİ HEDEFLERİNİZ NELERDİR?”

Şimdiye dek ikibinin üzerinde mezun verdik ve bunların büyük bir kısmı şuan mesleğini icra ediyorlar. Mezunlarımızın büyük kısmı kadınlardan oluşması ayrı bir gurur kaynağı bizim için. Kadın istihdamına katkı sağladığımız için çok mutluyuz ve bu rakamları arttırmak için tüm gücümüzle çalışmaya devam ediyoruz, dedi.

(ÖZEL HABER/FOTO-GÖKHAN AYYILDIZ)

 

  • Etiketler
  • Yorumla
Üye Girişi
  • Kullanıcı Adınız
  • Şifreniz