23 NİSAN’I BÜYÜK BİR  COŞKUYLA  KUTLADIK

23 NİSAN’I BÜYÜK BİR  COŞKUYLA  KUTLADIK

EN   ANLAMLI23  NİSAN   SERGİSİ

EN   ANLAMLI23  NİSAN   SERGİSİ

MAKAMLAR   ÇOCUKLARIN

MAKAMLAR   ÇOCUKLARIN

OKUL YARARINA KERMES

OKUL YARARINA KERMES

ÖZEL  FETHİYE’DE  23  NİSAN  SEVİNCİ

ÖZEL  FETHİYE’DE  23  NİSAN  SEVİNCİ

Üreten Kadına Serada Doğum Günü Sürprizi
    • beskaza@beskazagazetesi.com
    • 1 Kasım 2018 - 17:29:19

Seydikemer Tarım ve Orman Müdürlüğü Ekipleri kurum Müdürü Engin Maraşlı önderliğinde üreticilerle birlikte gece gündüz demeden çalışırken, bu kez de bir üreticiye serada doğum günü sürprizi hazırlandı. Seydikemer de Kadın Çiftçi Elif Hanıma Serada Müdürlük Personeli Ve Eşiyle Sürpriz Kutlama yaparak bir ilke imza attı.

Seydikemer İlçesi Karadere Mahallesinden Tahir COŞKUN eşi Elif COŞKUN’un doğum gününü sürpriz bir şekilde bizzat serada çalışırken kutladı. Seydikemer Tarım ve Orman Müdürlüğü personellerinin de bizzat iştirak ettiği kutlamada duygusal anlar yaşandı.

Seydikemer Tarım ve Orman Müdürlüğünün Karadere Mahallesinde açmış olduğu tüm kurslara da katılan Tahir COŞKUN ve Elif COŞKUN Seydikemer Tarım ve Orman Müdürlüğünün kendilerini her konuda destekledikleri için memnuniyetlerini dile getirdi. Konu hakkında açıklamada bulunan İlçe Müdürü Engin MARAŞLI; Kadının kırsal alanda üstlendiği en önemli rol, tarımsal üretimdir. Tarımsal üretimin yaklaşık %50’sini gerçekleştiren kadınlar aynı zamanda Türkiye’de kadın istihdamının yarısını oluşturmaktadır. Üretimin külfetine katılan kadınlar ne yazık ki, nimetlerinden yararlanamamaktadır. Kırsal alanda tarım kesiminde istihdam edilen kadınların çoğunluğu marjinal işlerde yoğunlaşmakta ve ücretsiz aile işçisi konumunda yer almaktadır. Bakanlığımızın eylem planlarından biride “Kırsal Alanda Kadını Güçlendirmektir”. Biz Müdürlük olarak açtığımız tüm kurslarda çiftçilerimizin sosyal hayatlarına etki edecek, aile içi huzur ve mutluluklarını da arttıracak çalışmalar yapmaktayız. İlgili kurumlardan konu uzmanlarını davet edip aile içi iletişim ve mutluluk konularında yeni bakış açıları oluşturabilmelerini sağlamaktayız. Çiftçi ailesi içindeki huzur ve mutluluk tarımsal üretim kadar bizi ilgilendirmektedir. Öğrenci çiftçi çocuklarının çiftçiliği bir meslek olarak seçmeleri, anne- babalarının mutlu ve huzurlu olmalarına bağlıdır. Dolaylı yollarla köyden kente göçün önüne geçme yollarından biride budur. Diğer çiftçilerimize de bu tarz davranışların örnek olmasını diliyorum. Verdiğimiz eğitimlerin böyle güzel geri dönüşlerinin olduğunu görmekten mutluyum. Kurum olarak üreticilerimizin moral ve motivasyona da ihtiyacı var üzerimize düşen neyse fazlasıyla yerine getirmek için çaba harcıyoruz.” dedi.

Eşine doğum günü sürprizi yapan Tahir COŞKUN ise;” Seydikemer İlçesinin en yoğun şekilde örtü altı tarımı Karadere de Mahallemizde yıl boyu yapılmakta. Seralarda tüm işçiliğin %90 ‘ını eşlerimiz yapmakta. Eşlerimiz ev içinde çocuklarımıza, ev dışında da geçim kaynağımız olan seralarda, yaptıkları işe yüreklerini verip, kendilerini adamaktalar. Erkeklerden çok daha fazla omuzlarında yükleri var. Hemen her gün 16-17 saat, evdeki işlerinin yanı sıra tarlada, bahçede, ahırda, ağılda çalışıyorlar. Kırsalda bu kadar büyük yük üstlenen kadınlarımızın mutluluklarını, hayatı ailesi ve koşuşturmacadan unutuyoruz. Oysaki onlar çok küçük şeylerle mutlu olabiliyorlar. Benimde aklıma İlçe Tarım ve Orman Müdürlüğünün kursunda hocalarımızın sürekli örnek verdiği böyle bir sürprizi yapmak geldi. Eşim Elif COŞKUN çok mutlu oldu. Bundan sonra da her yıl mutlaka doğum gününü kutlayacağım. Diğer çiftçi eşlerine de örnek olmasını istiyorum.” dedi”

Kendimi bildim bileli köyde çiftçilikle uğraşmaktayım. Bazen traktörün üzerindeyim, bazen ahırda, çoğu zamanda serada çalışıyorum.”diyen Elif COŞKUN ise, “Bir kadın olarak çalışmak hepsine yetişmek zor.  Tarlada ayrı, evde ayrı çalışıyorsun. Su getir, yemek yap, çocuklara bak, yatak yap her şeyi sen yapıyorsun. Ancak iş başa düşünce her şey yapılabiliyor. Benim için zorluğu kalmadı, her şeyi öğrendim artık ve severek yapıyorum. Yenilikler olduğu zaman takip etmeye çalışıyorum. Gelirimiz fazla olursa daha rahat oluruz. Çocuklarımıza daha güzel gelecek sunarız. Artık ölene kadar Allah sağlık verdiği sürece bu işi yapmaya devam edeceğim. Ailemin mutlu olmasını istiyorum. Bu zorlu yaşamda eşimin bugün yaptığı sürpriz beni çok mutlu etti. Sabahtan beri serada çalışıyorum tüm yorgunluğum geçti. ” dedi.

Haber / Foto:Nur İlik-Bahadır Konuk

  • Etiketler
  • Yorumla
Üye Girişi
  • Kullanıcı Adınız
  • Şifreniz