MUHTARLIK MAKAMI ÖĞRENCİLERİN…   

MUHTARLIK MAKAMI ÖĞRENCİLERİN…   

İzciler Sahneye Çıktı

İzciler Sahneye Çıktı

Göcek Çocuk Şenlikleri Başladı

Göcek Çocuk Şenlikleri Başladı

Fethiye Lions 25. Yaşında

Fethiye Lions 25. Yaşında

KARACA, “ENGELSİZ BİR ŞEHİR İÇİN HEP BİRLİKTE ÇALIŞACAĞIZ”

KARACA, “ENGELSİZ BİR ŞEHİR İÇİN HEP BİRLİKTE ÇALIŞACAĞIZ”

CUMHURİYET BÜYÜK TÜRK DEVRİMİNİN ADIDIR
    • beskaza@beskazagazetesi.com
    • 30 Ekim 2018 - 09:35:53

29 Ekim Cumhuriyet Bayramı kutlama etkinlikleri kapsamında Cumhuriyet Meydanında da;  Cumhuriyet Halk Partisi ile sivil toplum kuruluşlarının katılımıyla tören ve etkinlik düzenlendi.  Fethiye’deki;  Atatürkçü Düşünce Derneği, Cumhuriyet Kadınları Derneği, Çağdaş Yaşamı Destekleme Derneği, Türk Kadınlar Birliği, Yeni Kuşak Köy Enstitüleri Derneği ve Fethiye Güzel Sanatlar Kültür Derneği  ile CHP Fethiye ilçe başkanlığının ortaklaşa düzenlemiş olduğu tören ve etkinliğe yoğun katılım oldu.  Törene; CHP eski milletvekillerinden Sami Gökmen,  Ali Cumhur Yaka  ile Ömer Süha Aldan, Fethiye Belediyesi CHP’li  Meclis üyesi Fercan Akçin, Fethiye Ziraat Odası başkanı Kenan Karayiğit, CHP Fethiye Belediye başkan aday adayı Keramettin Yılmaz, CHP Fethiye Belediye Başkan aday adayı Veli Pabuşçu, CHP Fethiye  Belediye Başkan aday adayı Alim Karaca, CHP ilçe yönetimi  ve partililer  ile sivil toplum kuruluşu temsilcileri ve vatandaşlara katıldılar.

Çelenklerin Atatürk anıtına sunumuyla başlayan etkinlik saygı duruşu ve İstiklal Marşımızın okunmasıyla devam etti. Törende; günün anlam ve önemi hakkında CHP Fethiye İlçe Başkanı Ali Özgür Kullukçu, törene katılan sivil toplum kuruluşları adına CKD Fethiye şubesi başkanı Nalan Ünal ve gençler adına da ÇYDD Fethiye şubesinden Hamza Karakaş birer  konuşma yaptılar. Tören gençlerin öncülüğünde Andımızın okunmasıyla sona erdi. Törenden sonra etkinliğe katılanlar Atatürk anıtı önünde hatıra fotoğrafı çektirdiler.

“GELDİKLERİ GİBİ GİDECEKLER”

CHP İlçe Başkanı Ali Özgür Kullukçu konuşmasında “Cumhuriyet olmazsa olmazımız ve büyük Türk devriminin adıdır. Partili ve partisiz hiç kimseyi ayırmadan Cumhuriyete sahip çıkan ve Atatürk’e bağlı  tüm vatandaşlarımıza en içten duygularımla sesleniyorum ve bağlılıklarından dolayı  teşekkür ediyorum. Bildiğiniz gibi 17 yıldır karanlık bir istibdat döneminde hep birlikte yaşamaktayız. Bu karanlık istibdat dönemine karşı partili ve partisiz bir şekilde hep birlikte mücadele etmekteyiz. Cumhuriyetin ve Atatürk’ün önemi her geçen gün daha çok anlaşılmaktadır. Kararlılığımızı sürdürmekteyiz. Mücadele etmeye de devam edeceğiz. Karamsar olmak yok. Her geçen gün Cumhuriyete ve Atatürk’e olan bağlılık artmaktadır. Cumhuriyeti kuranlar o büyük zorlukları nasıl aştılarsa biz de yaşadığımız bu zorlukları aşacağız. Merak etmeyin bu dönemde gelip geçecek ve Büyük Önder’in dediği gibi Türkiye Cumhuriyeti ilelebet payidar kalacaktır. Geldikleri gibi gidecekler. Nice aydınlık günler bizi bekliyor. Cumhuriyeti kurarak bizleri bu günlere getiren başta Büyük Önder Gazi Mustafa Kemal Atatürk ve silah arkadaşları olmak üzere tüm şehitlerimizi Rahmet, minnet ve saygıyla bir kez daha anıyorum” dedi.

“TÜRKİYE CUMHURİYETİ’Nİ KURAN TÜRKİYE HALKINA TÜRK MİLLETİ DENİR”

Törene katılan sivil toplum kuruluşları adına  bir konuşma yapan CKD Fethiye şubesi başkanı Nalan Ünal  “Bugün 29 Ekim,Cumhuriyetimizin kuruluş yıldönümü. Cumhuriyetle sorunu olanların bugünlerdeki meselesi Andımız.   Size mevcut iktidarın kurduğu ilişkiler ile yer aldıkları bloklar ve hesaplara göre nasıl tavır değiştirdiklerini açıklamak istiyorum. 2009’da Mazlum-Der’in başlattığı kampanya kapsamında; Diyarbakır’da bir vatandaş (Mehmet Rauf Çiçek) Andımız’ın okullarda okutulmaması için Milli Eğitim Bakanlığı aleyhine dava açtı. Bunun üzerine MEB Danıştay 8’inci daireye savunma metni gönderdi. Gelin bu savunmada neler yazılmış bakalım.  “öğrenci andında yer alan ifadeler Türkiye Cumhuriyeti anayasa’sına aykırılık taşımamaktadır. öğrenci andındaki  “Ülküm Yükselmek İleri Gitmektir. Ey Büyük Atatürk. açtığın yolda, gösterdiğin hedefe durmadan yürüyeceğime ant içerim’’ ifadeleri Anayasa’nın 2. Maddesiyle doğrudan bağlantılı ve ilintilidir. Devam ediyor. “Atatürk’ün ‘Türkiye Cumhuriyeti’ni Kuran Türkiye Halkına Türk Milleti Denir’ İfadesi Bunun En Belirgin İfadesidir. Bunlar göz önünde bulundurulduğunda; Öğrenci Andında Geçen Her -Türk-Türk’üm  vb. gibi kelimelerin yalnız bir ırka özgü,ırkçı söylemler olmadığı açık ve net olarak anlaşılmaktadır.Kastedilen yalnızca Türk ırkına mensup insanlar değil,Türkiye Cumhuriyeti içinde yaşayan halkımızdır. Ne Mutlu Türküm Diyene;  ifadesi de Türk’ten başka ırkları yok sayan, bir ırkı yüceltip diğerlerini küçümseyen söylem değil, aksine bütün toplumu kucaklayan ifadelerdir.’’ Geçmişte; Böyle savunma yapan iktidar, PKK ile yapılan  “Açılım”  sürecinde kafatasçı olduğu gerekçesi ile 8 Ekim 2013’te andımızı yasaklandı. Sonuçta ‘’Türk devletine vatandaşlık bağı ile bağlı olan herkes Türk’tür’’anayasa Madde 66.  Şimdi Danıştay bu yasağı kaldırdı. Şartlar artık 2013 şartları değildir. Açılım bitti. İktidar kendini her şeyin üstünde tutarak her şeye ayar vermeye çalışıyor. Anayasa hala yürürlüktedir. Buna karşı çıkmak Anayasa’da vücut bulan Atatürk ve vatan sevgisine karşı çıkmaktır. Anayasa’da tek millet yoktur, Türk Milleti vardır.  Anayasa’da tek devlet yoktur, Türk Devleti vardır. Anayasa’da tek dil yoktur, Türk dili vardır. Bütün bunlar Ulus devleti olmanın gerekleridir. Türkiye Cumhuriyeti’ni Kuran Türkiye Halkına Türk Milleti Denir. Ne Mutlu Türk’üm Diyene” diyerek sözlerini bitirdi.

(HABER/FOTO-GÖKHAN AYYILDIZ)

 

  • Etiketler
  • Yorumla
Üye Girişi
  • Kullanıcı Adınız
  • Şifreniz